Zdrowie

Hipersomnia – Czym jest i jak ją leczyć

Wiele osób cierpi na bezsenność. Jest to nieprzyjemna dolegliwość, gdyż nie pozwala na odpowiednią regenerację organizmu w nocy po wyczerpującym dniu w pracy. Lecz istnieje i druga strona medalu. Coraz więcej osób narzeka na nadmierną senność, która wytrąca ich z normalnego rytmu życia. Bardzo często przyczyną tego stanu rzeczy jest dolegliwość znana jako hipersomnia.

Niektóre osoby są w stanie zdrzemnąć się nawet w godzinach pracy. Czy po pracy kładąc się w domu na kanapie tylko na chwilę. Wieczorem zasypiają natychmiast. Rano trudno jest im się rozbudzić i wciąż chce im się spać.

Taka senność nie jest może tak mocno dręczącą dolegliwością, jak bezsenność, lecz również bardzo utrudnia życie. Gdyż mimo wystarczającej ilości snu niektórzy ludzie nadal nie czują odprężenia, lecz senność, i co za tym idzie ciągłe zmęczenie. Poza tym, nadmierna senność utrudnia bierny odpoczynek, np. podczas oglądania telewizji, czytania książki, medytacji, itd. A co najważniejsze mimo szczerych chęci osoby cierpiącej na chroniczne zmęczenie spowalnia tempo codziennych czynności, zarówno tych wykonywanych w pracy, jaki i w domu.

Czym jest taka hipersomnia

U niektórych osób taki stan to coraz częściej diagnozowana hipersomnia. Tego rodzaju schorzenie można rozpoznać wówczas, gdy wykluczy się inne dolegliwości, które mogą dawać podobne objawy. Dlatego czując niepokojące symptomy warto skonsultować to z lekarzem. Pamiętając jednak o tym, że powodów nadmiernej senności może być wiele. Może to być na przykład objaw cukrzycy, albo symptom depresji.

Prawdopodobnie hipersomnia to dolegliwość, na którą cierpi około 5% ludzi na świecie. Jest to w zasadzie niebezpieczne zaburzenie, które może dotknąć każdego. Hipersomnia jest chorobą charakteryzującą się przewlekłym zaburzeniem snu, nieustanną sennością i zmęczeniem, a co za tym idzie, brakiem energii. Przede wszystkim poważnie utrudnia normalny tryb życia.

Problem ten spotyka się niestety często z niezrozumieniem osób postronnych. Osoba cierpiąca na hipersomnię uchodzi często w środowisku zawodowym, a nawet rodzinnym, za szczególnie leniwą. Taka ocena nie pomaga, ponieważ obniża poziom własnej wartości, a czasem prowadzi do jej kompletnej degradacji. A od tego tylko krok do depresji.

Przyczyny problemów

Przyczyn bezsenności, jak i nadmiernej senności, może być wiele. Bardzo często źródłem jest wyczerpanie fizyczne lub psychiczne, spowodowane przepracowaniem, albo symptom depresji, czy cukrzycy. Może to być także objaw niedokrwistości, niskiego ciśnienia, czy ciąży.

Bardzo często hipersomnii towarzyszą inne objawy, jak:

  • problemy z koncentracją,
  • problemy z pamięcią,
  • rozdrażnienie,
  • niepokój,
  • irytacja,
  • wolniejsze tempo mowy,
  • brak energii,
  • omamy przy senne.

Jak przebiega leczenie hipersomnii ?

Po zgłoszeniu się do specjalisty przeprowadzany jest najpierw wywiad, który ma na celu ustalenie właściwego stanu rzeczy. Wykonywane są także badania takie, jak:

  • tomografia głowy,
  • test utrzymania czujności,
  • test przebiegu snu.

Badanie polisomnograficzne to pełne badanie snu. W skład jego wchodzi analiza słuchowa i wzrokowa poszczególnych stadiów snu, a także parametrów krążeniowych, jak i ruchowych kończyn. Uzyskuje się dzięki niemu zapis działania dróg oddechowych i poziom zawartości tlenu we krwi.

Najważniejszym sposobem leczenia hipersomnii jest metoda behawioralna. Polega ona na wydłużeniu odpoczynku nocnego do 8 – 9 godzin, a także do zaplanowania krótkich drzemek podczas dnia. W tym przypadku użycie środków farmakologicznych jest stosowane tylko wówczas, gdy powyższe działania nie przynoszą pozytywnych rezultatów.

Hipersomnia to choroba cywilizacyjna naszych czasów?

Przyczyn wielu problemów zdrowotnych należy upatrywać w wyczerpującym trybie życia współczesnego człowieka. Ciągły stres i pośpiech sprawiają, że hipersomnia staje się coraz bardziej popularną dolegliwością wśród coraz młodszego i zapracowanego pokolenia.

Kluczowym może być zbyt aktywny tryb życia, ciągły pośpiech i brak czasu na wypoczynek bierny i czynny. A w związku z tym przepracowanie i wymęczenie organizmu jest pożywką do rozwinięcia się hipersomnii. Dotyczy to także innych chorób cywilizacyjnych, których podłożem jest stres i zbyt szybki pęd życia.

Pokarz więcej

Redakcja

Redakcja serwisu drakka.pl to zespół kilku pełnych pasji i zaangażowania osób, które pragną tworzyć i redagować pomocne dla wielu artykuły poradnikowe. Dostępne w portalu treści mają charakter inspiracyjny i pomocniczy, pozwalający lepiej rozwiązywać problemy dnia codziennego. Odpowiadają one potrzebom i zainteresowaniom szerokiej grupy czytelników, niezależnie od wieku i płci.

Artykuły powiązane

Sprawdź także
Close
Back to top button