Zdrowie

Chore zatoki – Jak rozpoznać i leczyć

Chore zatoki to często bardzo uciążliwy problem, który może przerodzić się w poważne i przewlekłe dolegliwości. Niewątpliwe warto rozpoznać je jak najwcześniej, a w tym celu należy udać się do lekarza. Poznajmy zatem najważniejsze informacje na temat tej dość powszechnej dolegliwości.

Uporczywy ból głowy, zatkany nos, zaburzenia węchu to bardzo nieprzyjemne i groźne objawy choroby. Mogą wskazywać na symptomy wskazujące na zapalenie zatok przynosowych. Kłopoty z zatokami najczęściej rozpoczynają się od infekcji, dlatego łatwo zignorować pierwsze niepokojące sygnały. Jeśli jednak katar utrzymuje się dłużej niż kilka dni, ciągle powraca i towarzyszy mu uporczywy ból głowy, koniecznie należy działać. Tylko sprawna interwencja lekarza sprawi, że po zapaleniu zatok nie pozostanie żaden ślad. w innym przypadku mogą czekać nas pewne powikłania.

Chore zatoki – Objawy i konsekwencje

Zatoki są niewielkimi przestrzeniami w czaszce, które – w normalnych warunkach – wypełnia powietrze. Pokrywa je błona produkująca śluz uczestniczący, w procesie oczyszczanie górnych dróg oddechowych z zanieczyszczeń oraz alergenów. W przypadku obrzęku oraz nadprodukcji śluzu dochodzi niekiedy do zablokowania zatok, co powoduje odczucia bólowe oraz ucisk w okolicach nosa i czoła.

Zatok przynosowych jest kilka, zaś zapalenie dotyczy najczęściej zatok czołowych, szczękowych i sitowych. Od miejsca, gdzie rozwija się stan zapalny, uzależnione są określone dolegliwości. I tak, w przypadku bólu w okolicach czoła, najczęściej mamy do czynienia z zapaleniem zatok czołowych. Z kolei w przypadku infekcji zatok szczękowych pojawić się może ból górnej szczęki, zębów oraz wrażenie bólu policzków. Na chore zatoki sitowe może z kolei wskazywać obrzęk powiek oraz okolic oczu.

Do pozostałych, powszechnych objawów zapalenia zatok, można zaliczyć:

• nasilający się ból zatok przy pochylaniu głowy, szczególnie dokuczliwy rano i wieczorem – tzw. zatokowy ból głowy,
• przezroczystą wydzielinę z nosa, jeśli przyczyną zapalenia są wirusy, bądź ropną, kiedy za zakażenie odpowiedzialne są bakterie,
• osłabienie lub utratę węchu,
• gorączka, złe samopoczucie, uczucie rozbicia,
• przewlekły kaszel i / lub odchrząkiwanie, spowodowane spływającą po tylnej ścianie gardła wydzieliną z zatok.

Choroba zatok spowodowana jest najczęściej zakażeniem wirusowym, niekiedy bakteryjnym, a rzadko grzybiczym. Może również być wynikiem alergii czy wynikać z nieleczonych zębów.

Domowe sposoby na walkę z infekcją zatok

Często, pierwsze objawy infekcji najczęściej można pokonać domowymi sposobami. W ten sposób udaje się również złagodzić dokuczliwe objawy choroby. Przykładowo, rozrzedzenie gęstej wydzieliny w jamie nosowej, ułatwiają inhalacje, które poprawiają przy tym drenaż zatok przynosowych. Znane i popularne w czasach naszych babć inhalacje najprościej wykonać, dodając do miski z gorącą wodę kilku łyżek soli kuchennej lub leczniczej. Następnie należy pochylić głowę nad miską, nakrywając się przy tym ręcznikiem i pod powstałą w ten sposób kopułą wdychać parę wodną. Inhalację najlepiej stosować przez około 5-10 minut, 2-3 razy dziennie. W trakcie zabiegu można również użyć olejki eteryczne, np. miętowy czy eukaliptusowy, bądź też zioła, np. szałwię, skrzyp, czy tymianek.

Poza inhalacjami, warto zadbać o właściwe nawilżenie pomieszczeń oraz przyjmowanie dużych ilości płynów. Można zastosować również nacieranie skroni maścią kamforową czy bursztynową. W czasie choroby warto także zadbać o właściwą dietę. Udowodniono bowiem, że niektóre pokarmy, jak na przykład kasza jaglana, mogą ograniczać produkcję śluzu. Z kolei lepiej unikać produktów nabiałowych, w szczególności mlecznych.

Pomoc lekarska

Jeśli zignorujemy pierwsze objawy, bądź też zastosowanie domowych sposobów nie pomaga, konieczne będzie sięgniecie po leki. Często stosuje się zarówno przeciwbólowe, jak i łagodzące obrzęk błon śluzowych nosa oraz zatok, a także ułatwiające usuwanie wydzieliny z nosa.

Infekcja wirusowa niestety nierzadko przeradza się w poważniejszą, mającą podłoże bakteryjne. Dlatego też, kiedy pomimo podjętych działań objawy nasilają się, bądź trwają ponad 7 dni, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Może okazać się bowiem, że konieczne będzie podanie silniejszych środków na chore zatoki, np. antybiotyków lub steroidów.

Jeśli zatem zauważymy u siebie niepokojące objawy, natychmiast interweniujmy. Jeśli tradycyjne metody nie dadzą rezultatów zawsze należy skorzystać z pomocy lekarskiej!

Pokarz więcej

Redakcja

Redakcja serwisu drakka.pl to zespół kilku pełnych pasji i zaangażowania osób, które pragną tworzyć i redagować pomocne dla wielu artykuły poradnikowe. Dostępne w portalu treści mają charakter inspiracyjny i pomocniczy, pozwalający lepiej rozwiązywać problemy dnia codziennego. Odpowiadają one potrzebom i zainteresowaniom szerokiej grupy czytelników, niezależnie od wieku i płci.

Artykuły powiązane

Sprawdź także
Close
Back to top button