Zdrowie

Co szkodzi naszemu zdrowiu

Co szkodzi naszemu zdrowiu? Dzisiaj wiele już wiadomo na ten temat, na podstawie niezliczonych badań naukowych. Dzięki tej wiedzy można istotnie wpłynąć nie tylko na zmniejszenie ryzyka rozwoju chorób, ale także skutecznie wpłynąć na poprawę własnego samopoczucia. Warto zatem pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Każdy z nas pragnie być zdrowym i sprawnym do późnej starości. Lecz niestety, zdrowie, a także ogólna kondycja fizyczna i psychiczna same nie przyjdą. By móc cieszyć się powyższymi wartościami jak najdłużej sami musimy się o to nieustannie starć. Nie zniechęcać się, nie folgować sobie, lecz uparcie dążyć do postawionego sobie celu. I warto niewątpliwe zadać sobie pytanie co szkodzi naszemu zdrowiu najbardziej, by się tego wystrzegać każdego dnia.

Zatem co szkodzi naszemu zdrowiu najbardziej?

Najważniejszą rzeczą dla utrzymania zdrowia jest:

  • minimalizacja stresu,
  • zdrowa dieta,
  • ruch,
  • unikanie używek i czynników ryzyka,
  • odpoczynek.

1. Stres jest najgorszym wrogiem współczesnego człowieka

Stres zatruwa nie tylko nasz umysł, nasze ciało, ale także naszą duszę. Zapewne czynnik ten nie czyniłby tyle zła, gdyby człowiek potrafił nad nim zapanować. Ale niestety, nie potrafimy panować nad stresem i dlatego każdego dnia zbiera on takie żniwo, często w postaci zawałów serca, udarów, wrzodów żołądka, depresji i nerwic.

Nauka umiejętności panowania nad stresem musi rozpocząć się od przeanalizowania siebie, od przewartościowania swojego życia, od ustalenia życiowych priorytetów, od wyrzucenia tego co zbędne, a skupienie się na obranych priorytetach. W pierwszej kolejności wszelkie zmiany rozpoczynamy od siebie, a następnie wprowadzamy je w naszych domach, w naszym życiu i otoczeniu. Ogromne znaczenie podczas zwalczania stresu i nie tylko wtedy, lecz praktycznie zawsze, ma nasz sfera duchowa. Gdyż tam najczęściej jest początek i koniec naszych udręk i sytuacji stresujących.

Poznanie siebie, swoich potrzeb, jak i przeanalizowanie swoich możliwości, dążeń, celów jest również bardzo ważnych punktem w walce ze stresem. Wszystko w życiu jest ważne, ale najważniejsze jest nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Dlatego warto podjąć walkę ze stresem, który wciąż i zewsząd nas osacza i atakuje.

2. Zdrowa dieta to drugi czynnik decydujący o naszym zdrowiu, dobrym samopoczuciu, radości życia, witalności, energii

By być zdrowym na ciele, a także na duchu, trzeba jeść:

  • systematycznie,
  • zbilansowane posiłki,
  • w niewielkich ilościach.

Obżarstwo powoduje naszą ociężałość fizyczną, niemoc psychiczną i duchową. Człowiek z nadwagą, gruby, czy otyły staje się osobą niepełnosprawną. I na dodatek ta niepełnosprawność z naszego wyboru zatruwa nas, zabiera sprawność i zdrowie, a tym samym skraca życie. Zdrowa dieta podnosi istotnie wskaźnik długowieczności.

Warto zatem zadbać o najważniejsze składniki odżywcze, witaminy, minerały i niektóre substancje aktywne. Dzisiaj wiadomo bowiem, że niektóre z nich istotnie wzmacniają ochronę organizmu przed rozmaitymi dolegliwościami i chorobami. Doskonałym przykładem mogą być polifenole, które są jednymi z licznych związków organicznych obecnych w roślinach. Wykazują one cenne właściwości przeciwutleniające, pozwalające na niwelowanie negatywnych skutków obecności wolnych rodników w organizmie.

3. Powszechnie wiadomo, że w zdrowym ciele zdrowy duch

Nie od wczoraj wiadomo, że dla utrzymania zdrowego ciała i ducha potrzebny jest ruch. Niekoniecznie ten wyczynowy, ale ten systematyczny, dobrany do osobistych predyspozycji każdego z nas. Ruch dostosowany do naszego wieku, zdrowia, czasu i innych osobistych predyspozycji to również klucz do zachowania zdrowia psychicznego.

4. Używki stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia

Co szkodzi naszemu zdrowiu najbardziej? Trudno znaleźć odpowiedź prostszą niż używki. Praktycznie wszystkie substancje psychoaktywne negatywnie oddziałują na nasz organizm. Problem staje się znacznie poważniejszy gdy mamy do czynienia z uzależnieniami.

5. Bardzo ważną rzeczą jest również sen i wypoczynek

Wypoczynek czynny, jak i wypoczynek bierny to nieodzowne elementy zdrowego i szczęśliwego życia. Człowiek, by mógł dobrze i wydajnie funkcjonować musi być odpowiednio zregenerowany. Oczywiście proces wypoczynku ma swoje granice i nie należy go mylić z lenistwem. Nie można wypoczywać bezustannie, gdyż wtedy nasz organizm rdzewieje. Z wypoczynkiem także nie można przesadzać, lecz nie może go również zabraknąć w naszym życiu.

Wszystko to razem pozwoli nam cieszyć się zdrowiem i życiem przez długie lata, jak i zarażać innych optymizmem i chęcią działania.

Pokarz więcej

Redakcja

Redakcja serwisu drakka.pl to zespół kilku pełnych pasji i zaangażowania osób, które pragną tworzyć i redagować pomocne dla wielu artykuły poradnikowe. Dostępne w portalu treści mają charakter inspiracyjny i pomocniczy, pozwalający lepiej rozwiązywać problemy dnia codziennego. Odpowiadają one potrzebom i zainteresowaniom szerokiej grupy czytelników, niezależnie od wieku i płci.

Artykuły powiązane

Sprawdź także
Close
Back to top button