Styl życia

Czym są dla nas endorfiny

Endorfiny to związki chemiczne, powstające w organizmie w określonych sytuacjach i dające poczucie szczęścia, a nawet euforii. Można je wywoływać, dlatego warto poznać ich naturę.

Radość, jest uczuciem znanym chyba każdemu, niezależnie od tego jakimi ludźmi jesteśmy ani też w jakim środowisku zostaliśmy wychowani. Czy jednak każdy z nas, zdaje sobie sprawę z faktu czym tak naprawdę jest uczucie szczęścia i skąd się ono bierze. Odpowiedź na to pytanie mieści się w zasadzie w jednym słowie- endorfiny.

Endorfiny źródłem przyjemnego i zdrowego życia

Te nietypowe i szczególnie przyjemne w efektach działania na organizm hormony, wytwarzane są w ośrodkowym układzie nerwowym. Liczne badania na ich temat dowodzą, iż są to hormony wytwarzane przez każdego z nas, przede wszystkim w sytuacjach podejmowania wysiłku fizycznego. Co ciekawe, okazuje się, że endorfiny mają również działanie przeciwbólowe. Okazuje się również, że jest aż kilkanaście rodzajów endorfin, których znaczenie dla organizmu nie jest jeszcze ostatecznie poznane. Endorfina, produkowana jest w ośrodkach nerwowych, bardzo zbliżonych do miejsca produkcji hormonów stresu. Dlatego też, u wielu ludzi, silne uczucie radości, wywołuje po chwili emocje zbliżone do stresu i na odwrót.

Zwiększanie poziomu endorfin w organizmie

Istnieją pewne, sprawdzone sposoby na zwiększenie wydzielana endorfin. Dzięki temu możemy poprawić swój nastrój, a także sprawić, że poczujemy się pełni sił i energii. Dla wielu ludzi prawdziwym, sprawdzonym sposobem na zwiększenie poczucia szczęścia jest taniec. Nawet jeśli wychodzimy z założenia, że ten rodzaj ruchu, nie jest naszą mocną stroną, a poczucie rytmu nigdy nie było jednym z naszych talentów z pewnością poprawi nam on nastrój. Taniec, jest równie, formą ruchu szczególnie polecaną w przypadku stanów depresyjnych, problemów z akceptacją własnego ciała oraz siebie. Ogólnie rzecz biorąc, endorfiny wydzielane są przede wszystkim podczas zwiększonego wysiłku fizycznego. Może nim być zwykły spacer, pływanie oraz wszelkiego rodzaju inne sporty, sprawiające nam przyjemność.

O czym warto pamiętać

Bardzo często mówi się, że doskonałym sposobem na poprawę nastoju jest seks lub czekolada. Pomimo, iż obie te kwestie bardzo się od siebie różnią, okazuje się, że jest w tym ziarnko prawdy. Składniki zawarte w czekoladzie, rzeczywiście pobudzają ośrodek nerwowy do zwiększonego wydzielania tego, tak zwanego hormonu szczęścia. Co się tyczy seksu, tutaj zapewne tłumaczyć nie trzeba zbyt wiele. Jako ciekawostkę dodamy jeszcze, iż wiele kobiet, po osiągnięciu szczytowania doświadcza skrajnych emocji. Przyczyną tego zachowania jest właśnie pobudzenie ośrodka nerwowego odpowiedzialnego za wydzielanie endorfiny, a co jak wspomnieliśmy graniczy z ośrodkami odpowiedzialnymi za wydzielanie również hormonu stresu.

Pokarz więcej

Redakcja

Redakcja serwisu drakka.pl to zespół kilku pełnych pasji i zaangażowania osób, które pragną tworzyć i redagować pomocne dla wielu artykuły poradnikowe. Dostępne w portalu treści mają charakter inspiracyjny i pomocniczy, pozwalający lepiej rozwiązywać problemy dnia codziennego. Odpowiadają one potrzebom i zainteresowaniom szerokiej grupy czytelników, niezależnie od wieku i płci.

Artykuły powiązane

Back to top button