Zdrowie

Dieta ubogoenergetyczna i jej podstawowe zasady

Dieta ubogoenergetyczna, znana też jako dieta bogatoresztkowa, cieszy się w Polsce całkiem sporą popularnością. Jej podstawowe zasady są dość proste. Osoba, która stosuje taki sposób odchudzania w ciągu doby spożywa produkty, które łącznie mają jedynie 1000–1500 kcal. W diecie tej ważną rolę odgrywa błonnik pokarmowy, którego dzienna porcja wynosić powinna aż 40 g. Jedną z najbardziej znanych tego rodzaju diet jest dieta kopenhaska, znana również jako norweska lub 13-sto dniowa.

Dieta ubogoenergetyczna wiąże się ze znacznym ograniczeniem ilości przyjmowanych w ciągu dnia kalorii, a także z dostarczaniem do organizmu sporych ilości błonnika. Dzięki szybkim efektom działania jest ona jednym z popularniejszych sposobów na odchudzanie. Dietę tę bardzo chętnie stosują osoby walczące z nadwagą i otyłością, a szczególnie ci, którzy obawiają się zbyt rygorystycznych diet i wiążących się z nimi skutków ubocznych. Dieta bogatoresztkowa nie jest jednak dietą zbyt bezpieczną i prostą, jednak umiejętne jej stosowanie może pomóc w osiąganiu wspaniałych efektów. Jednym z przykładów takiego sposobu żywienia może być popularna dieta kopenhaska. Jak wygląda zatem odchudzanie przy tego rodzaju diecie?

Dieta ubogoenergetyczna dla szybkich efektów odchudzających

Choć dieta ubogoenergetyczna oznacza znacznie mniejszą ilość kalorii przyjmowanych w ciągu doby, obejmuje ona wszystkie grupy produktów żywnościowych. Dzięki takiemu menu możliwe jest zmniejszenie ilości spożywanego pożywienia, zapewniając szeroki profil poszczególnych składników. Dzięki temu organizm otrzymuje odpowiednią ilość tak ważnych dla niego witamin i minerałów, a także tłuszczów, węglowodanów i białek. O czym jednak warto pamiętać?

By dieta tego rodzaju była względnie bezpieczna i skuteczna, nie należy zbyt radykalnie obniżać wartości kalorycznej codziennych posiłków. Na początek wystarczy zmniejszyć tę wartość o ok. 500 kalorii, tak, by w ciągu tygodnia nie tracić więcej, niż 1 kg masy ciała. Choć z menu nie wyklucza żadnej grupy produktów spożywczych, ważną zasadą jest ograniczenie ilości sodu oraz tłuszczów. Szczególnym ograniczeniom podlegają tu tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, których nadmiar jest jedną z głównych przyczyn problemów z nadwagą, otyłością oraz zbyt wysokim stężeniem złego cholesterolu.

Co jeść w trakcie diety

Miejsce tłustych mięs i wędlin powinny zatem zająć ich chude odpowiedniki, choć najlepszym rozwiązaniem będzie tu postawienie na ryby. Źródłami tłuszczów, po które twórcy tej diety zalecają regularnie sięgać, są za to takie produkty, jak ryby morskie i oleje roślinne. Świetnie sprawdzi się tu oliwa z oliwek, olej rzepakowy z pierwszego tłoczenia czy olej słonecznikowy. Do produktów będących cennymi dla zdrowia źródłami wartościowych nienasyconych kwasów tłuszczowych zaliczają się również takie przysmaki, jak pestki z dyni, orzechy i migdały.

Ograniczenie węglowodanów, które mają wysoki indeks glikemiczny, to kolejna ważna zasada, na której opiera się dieta ubogoenergetyczna. Z tego też względu w diecie tej jasne pieczywo jest wypierane przez pieczywo ciemne, jasny ryż zastępowany jest ryżem brązowym, a rafinowany cukier jest tym produktem, którego unikanie jest najlepszym rozwiązaniem. Produktami, które zajmują tu rolę najważniejszą, są jednak produkty zbożowe, a także owoce i warzywa – cenne źródła tak ważnego w tej diecie błonnika. Dlatego warto w codziennym menu uwzględnić takie produkty jak płatki zbożowe, jarmuż, śliwki, siemię lniane, nasiona słonecznika czy pestki dyni.

Błonnik przede wszystkim bardzo szybko wypełnia żołądek i zapewnia poczucie sytości na dłużej. Pozwala także na bieżąco i skutecznie oczyszczać układ pokarmowy. Dzięki niemu taka dieta odchudzająca pozwala osiągnąć wspaniałe efekty bez większych wyrzeczeń. Osoby korzystające z diety bogatoresztkowej mogą także cieszyć się lepszym wyglądem i doskonałym samopoczuciem.

Pokarz więcej

Redakcja

Redakcja serwisu drakka.pl to zespół kilku pełnych pasji i zaangażowania osób, które pragną tworzyć i redagować pomocne dla wielu artykuły poradnikowe. Dostępne w portalu treści mają charakter inspiracyjny i pomocniczy, pozwalający lepiej rozwiązywać problemy dnia codziennego. Odpowiadają one potrzebom i zainteresowaniom szerokiej grupy czytelników, niezależnie od wieku i płci.

Artykuły powiązane

Sprawdź także
Close
Back to top button