Technologia

Jak wybrać dobry odkurzacz

Czym warto się kierować przy wyborze odkurzacza? Jakie kryteria powinien on spełniać? Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Podpowiadamy jak wybrać dobry odkurzacz.

Na rynku mamy ogromny wybór odkurzaczy, ponieważ jest ich wiele rodzajów. Mamy odkurzacze workowe, z filtrem wodnym, piorące i wiele innych. Na początek zastanówmy się w jakim celu będziemy go używać. Inny rodzaj odkurzacza zakupimy do domu, a inny np. do samochodu, kiedy warto zaopatrzyć się w dużo mniejszy, przeznaczony specjalnie do tego celu.

Jedną z najważniejszych rzeczy, którą powinniśmy wziąć pod uwagę, to filtr

Jest on potrzebny do tego, by kurz, który zostanie wciągnięty przez odkurzacz, nie wydostał się z powrotem po drugiej stronie. Na jaki filtr warto zwrócić uwagę? Który jest godny polecenia? Warto zwrócić uwagę na odkurzacz z filtrem HEPA –  High Efficiency Particulate Air Filter. Jest on niewątpliwe godny polecenia, szczególnie dla alergików. Zapewnia on przede wszystkim wysoki poziom filtracji powietrza.

Inną ważną kwestią jest zasięg odkurzacza

Zasięg jest szczególnie jeżeli mamy bardzo duże mieszkanie lub dom jednorodzinny powinniśmy zwrócić na to szczególną uwagę. Różnice tutaj mogą być naprawdę duże. Odkurzacze dostępne na rynku mają zasięg od kilku do nawet kilkunastu metrów.

Jakie jeszcze cechy odkurzacza warto wziąć pod uwagę?

Jeżeli marzymy o odkurzaczu bez kabli, warto wybrać bezprzewodowy. Są one już dostępne na rynku w całkiem sporym asortymencie. Zasilane są z akumulatora, a nie sieciowo, dlatego kupujemy je ze specjalną ładowarką. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które znacznie ułatwia sprzątanie. Aby odkurzyć dom lub mieszkanie wystarczy kilka godzin ładowania, dlatego warto się przyjrzeć tego rodzaju ofercie. Stan naładowania akumulatorów zazwyczaj odczytujemy na wyświetlaczu LED.

Dobry odkurzacz z funkcją autoreversu

Dobry odkurzacz posiada tzw. autorevers, czyli specjalną funkcję, która sprawia, że kabel automatycznie się zwija lub rozwija. Wszystko to w zależności od tego czy stoimy bliżej czy dalej od gniazdka. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, szczególnie, gdy weźmiemy pod uwagę, że niektóre odkurzacze wyposażone są w kable o długości nawet do 10 m.

Odkurzacze z turboszczotką bądź elektoszczotką

Tego rodzaju urządzenia przydają się szczególnie, jeżeli mamy zwierzęta w domu. Takie odkurzacze pomagają nam dokładnie ,,wyczesać” np. dywan lub wykładzinę. Bardzo ułatwia nam to sprzątanie. Inne parametry na jakie powinniśmy zwrócić uwagę, kupując odkurzacz, to także:

  • moc silnika,
  • moc ssania,
  • rodzaj zasilania –  230-240 V lub akumulatorowe,
  • poziom hałasu – mierzona w dB,
  • klasa efektywności energetycznej – do wyboru mamy A, B, C, D, E, F, G,
  • skuteczność na twardej podłodze – A, B, C, D, E,
  • skuteczność na dywanie A, B, C, D, E, F.

Wszystkie te parametry warto wziąć pod uwagę, kupując dobry odkurzacz dostosowany do naszych potrzeb.

Pokarz więcej

Redakcja

Redakcja serwisu drakka.pl to zespół kilku pełnych pasji i zaangażowania osób, które pragną tworzyć i redagować pomocne dla wielu artykuły poradnikowe. Dostępne w portalu treści mają charakter inspiracyjny i pomocniczy, pozwalający lepiej rozwiązywać problemy dnia codziennego. Odpowiadają one potrzebom i zainteresowaniom szerokiej grupy czytelników, niezależnie od wieku i płci.

Artykuły powiązane

Back to top button