Styl życia

Drewniany dom – Specyficzny klimat do mieszkania

Jednym z rodzajów domu i ciekawym rozwiązaniem dla miłośników natury jest drewniany dom zbudowany z bali. Szczególnie zainteresowani są nim ludzie pragnący żyć w zdrowym środowisku, bo drewno wytwarza zdrowy i przyjemny mikroklimat. Domy drewniane stawiane są od stuleci, choć z biegiem lat zmieniał się ich wygląd zewnętrzny i wewnętrzny.

Wraz z upływem czasu domy z drewna nic nie straciły ze swojego uroku i praktyczności, mimo iż przez wielu uważane są za zbyt tradycyjne. Na szczęście istnieje duża rzesza ludzi, która docenia tradycję i naturalność. Cenią oni sobie zalety domów z drewna, do których można zaliczyć niezwykłą urokliwość, wprowadzającą prostotę i swojski nastrój.

Drewniany dom posiada duszę i ma wiele zalet

Drewniany dom to nie tylko klimatyczne i estetycznie wyglądający budynek, ale także rozwiązanie ekologiczne i energooszczędne. Drewno jest przecież doskonałym izolatorem, który podczas zimnych dni zatrzymuje ciepło wewnątrz pomieszczeń. Z kolei podczas letnich dni nie traci chłodu i wewnątrz drewnianego domu panuje temperatura niższa, niż w domach murowanych.

Ponadto warto zauważyć, że dom z drewna to także często wspaniała oaza spokoju. Surowiec drzewny wspaniale tłumi hałas dobiegający z zewnątrz, co może mieć ogromne znaczenie, gdy pragniemy odpocząć w ciszy i spokoju po ciężkim dniu pełnym wrażeń. Dla wielu nie bez znaczenia jest to, że stawia się go znacznie szybciej, niż domy murowane, a także zwykle jest to całkiem sporo tańsze rozwiązanie. Ponadto, dom drewniany można łatwo zmienić, dokonać przeróbek, ponieważ drewno jest bardzo elastycznym budulcem.

Domy drewniane są często parterowe, ale równie dobrze mogą być piętrowe lub parterowe z użytkowym poddaszem. Mogą posiadać drewniane okiennice, co czyni je jeszcze bardziej malowniczymi. Często spotyka się również drewniany ganek, czy werandę, a na niej obowiązkowo miejsca przeznaczone do posiedzenia, czyli ławki. Zgodnie z całościową koncepcją wiele osób decyduje się na schody z balustradą, oczywiście najlepiej drewnianą. Drewno to wspaniały surowiec budowlany, który można z powodzeniem wykorzystywać nie tylko do budowy budynków mieszkalnych, ale także wielu innych. Nadaje się również do zastosowania w obiektach małej architektury.

Budowanie klimatu w drewnianym domu

Warto zastanowić się nad aranżacją domów drewnianych, które znajdują się na wsiach lub na obrzeżach miast.
Przy aranżacji wnętrza budynku, przy którego konstrukcji wykorzystano głównie drewno, nie można zapomnieć o drewnianych meblach, czy zasłonach zdobiących okna, które najlepiej gdyby były wykonane z naturalnych materiałów. Większość dodatków powinno mieć charakter rustykalny, najlepiej gdyby były one haftowane, szydełkowane, czy dziergane na drutach.

Bardzo ważnym elementem jest zagospodarowanie przestrzeni wokół domu i stworzenie ogródka kwiatowego. Kwiaty okalające budynek to wspaniały wykończenie całości. Ponieważ nie tylko ubarwiają i stwarzają malowniczy krajobraz, ale także cudownie pachną. Któż z nas nie pamięta urokliwych poranków spędzonych na wsi, kiedy to pod oknami pachniała maciejka.

Pokarz więcej

Redakcja

Redakcja serwisu drakka.pl to zespół kilku pełnych pasji i zaangażowania osób, które pragną tworzyć i redagować pomocne dla wielu artykuły poradnikowe. Dostępne w portalu treści mają charakter inspiracyjny i pomocniczy, pozwalający lepiej rozwiązywać problemy dnia codziennego. Odpowiadają one potrzebom i zainteresowaniom szerokiej grupy czytelników, niezależnie od wieku i płci.

Artykuły powiązane

Back to top button