Technologia

Drukarka 3D nadzieją na lepsze jutro

Dynamiczny rozwój druku 3D to wręcz niezliczona ilość korzyści dla całej ludzkości. Od celów hobbystycznych i druku na rzecz przemysłu i elektroniki, po niosące wręcz przełomową dla ogółu ludzkości pomoc poprzez zastosowanie w medycynie. Drukarka 3D ma szansę realnie zmienić świat, i to już niedługo.

Druk 3D to technologia z bogatą, sięgającą lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku historią, choć wyobraźnią szerszego grona zawładnęła dopiero w ciągu kilku ostatnich lat. Nazywana wielokrotnie największą współczesną rewolucją i sposobem na przyspieszenie produkcji – zarówno tej masowej, jak i hobbistycznej – stała się jednym z najczęściej poruszanych tematów na stronach poświęconych nauce i technice. I nie bez powodu – w końcu perspektywy rozwoju, jakie niesie ze sobą upowszechnienie się urządzeń takich jak drukarka 3D, przy jednoczesnym zmniejszaniu czasu, jakiego potrzebują na stworzenie wcześniej zaprojektowanego modelu – są ogromne.

Drukarka 3D jest nie tylko marzeniem hobbystów

Pasjonaci zafascynowani są ciągłą pogonią za precyzją tworzonych modeli lub po prostu tworzeniem rozmaitych kształtów na własny użytek. Od modeli samochodów, podobizn postaci filmowych i figur matematycznych, filmowych, po wzbudzające duże kontrowersje (choć od 1 sierpnia legalne, m.in. w Stanach Zjednoczonych) druk broni. Druk 3D szybko stał się dla wielu osób szansą na rozwijanie zainteresowań.

Z racji sporego potencjału, odznaczającego się w tworzeniu skomplikowanych, często bardzo małych form z olbrzymią precyzją, technologią druku przestrzennego szybko zainteresowali się przedsiębiorcy. Jedni upatrują w nich możliwość przyspieszenia produkowanych przez siebie dóbr do maksimum, inni postawili zaś na świadczenie usług drukarskich na rzecz klientów biznesowych i indywidualnych. Drukarka 3D może bowiem z powodzeniem służyć do projektowania samych modeli, jak i wytwarzania jednostkowych detali.

W kontekście technologii druku 3D coraz częściej mówi się o możliwości szybkiego budowania bloków mieszkalnych, i to na ogromną skalę. Rękawicę podjęły m.in. chińskie przedsiębiorstwa, które już teraz są w stanie wydrukować kilkupiętrowe bloki lub pojedyncze domy, w czasie krótszym, niż doba. Europejscy naukowcy również są zainteresowani tym tematem i postanowili podejść do problemu w trochę inny sposób. Zamiast drukować duże, wymagające nowych i skomplikowanych maszyn formy, stworzyli specjalne drukowane cegły z wypustkami, które mają stanowić przyszłość budownictwa. Technologia ta wiązać się może ze względnie małym nakładem środków pieniężnych.

Dzięki drukarkom 3D, niewątpliwie olbrzymią rewolucję przejdzie też elektronika, a ściślej mówiąc, proces konstruowania nowych układów scalonych. Wymagające coraz większej precyzji, poddawane ciągłym próbom minimalizacji obwody elektroniczne, wymagają ogromnych środków finansowych. Z racji możliwości znacznego zmniejszenia nakładów środków finansowych, czasu i pracy, przystosowanie druku 3D do potrzeb zaawansowanej elektroniki wydaje się tylko kwestią czasu.

Technologia 3D w służbie medycyny

Drukarka 3D staje się prawdziwym wybawieniem dla wielu pacjentów, gdyż umożliwia wytwarzanie z niesamowitą dbałością o szczegóły protezy kończyn, dłoni czy kości. Coraz częściej z jej pomocą dokonuje się nawet rekonstrukcji kości czaszki, uszkodzonej podczas wypadku, lub gdy zajdzie taka medyczna konieczność. Najlepszym przykładem jest tutaj dokonany w 2014 roku przeszczep sporego kawałka czaszki, u wówczas 22-letniej Norweżki. U kobiety tej czaszka stale się powiększała, powodując ucisk mózgu. Dzięki zastosowaniu technologii 3D dokonano prawdziwego cudu medycznego, ratując kobiecie życie.

Pokazem prawdziwej potęgi stale rozwijającej się technologii drukarek 3D jest jednak bioprinting. Okazuje się, że montowane w drukarce specjalne głowice mogą tworzyć struktury niemalże identyczne w porównaniu do złożonych z naturalnych komórek ludzkich tkanek. Drukarki 3D to więc szansa ludzkości na dostęp do w pełni drukowanych organów, bez potrzeby często długiej procedury szukania dawcy. Naukowcom amerykańskim udało się nawet wydrukować tankę niemalże identyczną z tą, którą tworzy wątroba. Co prawda od badań do przeszczepów jeszcze całkiem długa droga, jednak nie ulega wątpliwości, jak ogromną wagę może nieść ze sobą rozwój drukarek 3D pod kątem medycznym.

Pokarz więcej

Redakcja

Redakcja serwisu drakka.pl to zespół kilku pełnych pasji i zaangażowania osób, które pragną tworzyć i redagować pomocne dla wielu artykuły poradnikowe. Dostępne w portalu treści mają charakter inspiracyjny i pomocniczy, pozwalający lepiej rozwiązywać problemy dnia codziennego. Odpowiadają one potrzebom i zainteresowaniom szerokiej grupy czytelników, niezależnie od wieku i płci.

Artykuły powiązane

Back to top button