Technologia

Dysk SSD – Zalety i wady urządzenia

Dysk SSD to coraz chętniej wybierany standard trwałego zapisu danych, wypierający tradycyjne dyski magnetyczne. Tego rodzaju rozwiązanie posiada wiele istotnych zalet, jednak wciąż jest dość drogie. Kiedy warto go wybrać i jakich korzyści można się spodziewać? Poniżej wskazujemy na najważniejsze argumenty za i przeciw.

Dysk SSD to rodzaj pamięci masowej, który charakteryzuje się wieloma przełomowymi korzyściami. Przede wszystkim jest znacznie mniejszy, szybszy i bardziej oszczędny, od tradycyjnych rozwiązań magnetycznych. Poniżej przedstawiamy najważniejsze argumenty za tego rodzaju rozwiązaniem, a także wskazujemy kiedy warto się na nie zdecydować.

Czym jest dysk SSD?

Dysk SSD (z ang. solid-state drive), nazywany często fachowo dyskiem półprzewodnikowym, to nośnik pamięci masowej, gromadzący zasoby użytkowników w pamięci Flash. W przeciwieństwie do rozpowszechnionych dysków HDD, dysk SSD nie posiada części ruchomych, pokroju głowic – stąd też jedna z ich największych zalet – wysoka odporność na wstrząsy, istotna zwłaszcza podczas transportu nośnika danych. Na pamięć Flash wstrząsy nie mają żadnego wpływu.

Pod tym względem zupełnie detronizują dyski HDD. Pamięć SSD zostawia w tyle tradycyjnie wykonane dyski właściwie już na starcie – brak ruchomych części równa się brakowi zjawiska zużywania się głowic, które z czasem występuje naturalnie podczas eksploatacji nośnika. Kolejnym istotnym – zwłaszcza dla komfortu użytkownika – wynikającym z takiej budowy atutem jest bezgłośna praca. Nośniki pamięci oparte na głowicach od początku generują naturalne dźwięki, które wraz ze zużyciem powodują coraz większy hałas.

Płynność, niska waga, zredukowane zużycie energii – Główne atury dysków SSD

Dzięki poruszaniu się wyłącznie w obszarze wspomnianej już pamięci Flash, w której działania takie jak zapis i odczyt dokonywane są w komórkach pamięci, prędkość samego odczytu i zapisywania danych jest wyraźnie wyższa – co przenosi się na wysoką płynność działania zainstalowanych na nim programów, gier, czy działaniu samego systemu operacyjnego. Błyskawiczne tempo, w jakim dysk SSD realizuje działania użytkownika, ujawnia się najwidoczniej podczas skanowania jego przestrzeni programami antywirusowymi – w końcu kto z nas nie zna problemu długiego, trwającego czasami kilka godzin przeczesywania przestrzeni dyskowej, wręcz uniemożliwiającego komfortowe i płynne korzystanie z innych funkcji komputera?

Niska waga to kolejny duży atut – zwłaszcza dla osób korzystających z komputerów przenośnych. W odróżnieniu od nieporęcznych pod względem wagi dysków HDD, dysk półprzewodnikowy pozwoli na komfortową pracę zwłaszcza osobom, które są ze swoim urządzeniem w ciągłym ruchu, podczas wyjazdów służbowych, podróży czy poruszania się po mieście.

Korzyścią wynikającą z użytkowania dysku SDD, jest, w porównaniu do tradycyjnych talerzy, niskie zużycie energii – zredukowane nawet o kilkanaście/kilkadziesiąt razy. Cecha istotna zwłaszcza dla osób pracujących na co dzień na komputerach przenośnych  – korzystanie z dysków SSD wpływa znacząco na poprawę czasu działania na jednym ładowaniu baterii.

A gdzie haczyk?

No właśnie. Dyski SSD to nie magiczne remedium na wszystko, choć – patrząc na dynamiczny rozwój rynku – tylko do czasu. Głównym zarzutem wobec pamięci Flash będzie pojemność i jej stosunek do ceny. W porównaniu do dysków HDD tutaj różnice cenowe między poszczególnymi wersjami pojemnościowymi, są dużo większe. Wynika to z bardziej skomplikowanej budowy dysku SSD – w końcu jedną z ich największych zalet jest odczytywanie danych z wielu obszarów pamięci jednocześnie. Taki sposób działania wymaga stworzenia skomplikowanej struktury.

Warto w tym momencie zastanowić się, czy rzeczywiście potrzebujemy dysku cechującego się dużą pojemnością. Pamiętajmy, że pamięć SSD służyć ma przede wszystkim znacznej poprawie działania systemu operacyjnego i oprogramowania. Do obsługi pakietu MS Office, Photoshopa czy innych aplikacji, zwykły użytkownik nie będzie raczej potrzebował pojemności na poziomie 1 terabajta. 256GB powinno w zupełności wystarczyć do komfortowej pracy i zainstalowania kilku/kilkunastu gier.

Czy warto zdecydować się na dysk SSD?

Bez dwóch zdań. Różnice w szybkości działania zauważy każdy użytkownik – nie jest to więc żadna marginalna różnica, istotna wyłącznie dla profesjonalistów. Przyspieszenie działania systemu operacyjnego, często zasobożernych programów, pokroju pakietu Adobe Photoshop, płynniejsze działanie gier – to atuty najmocniej przemawiające na korzyść dysków półprzewodnikowych. Dla osób ceniących sobie komfort wynikający ze znacznie mniejszego zużycia energii, czy dla tych, którzy mobilność i niską wagę urządzenia podczas podróży stawiają na pierwszym miejscu – dysk SSD również będzie najlepszym możliwym wyborem.

Pokarz więcej

Redakcja

Redakcja serwisu drakka.pl to zespół kilku pełnych pasji i zaangażowania osób, które pragną tworzyć i redagować pomocne dla wielu artykuły poradnikowe. Dostępne w portalu treści mają charakter inspiracyjny i pomocniczy, pozwalający lepiej rozwiązywać problemy dnia codziennego. Odpowiadają one potrzebom i zainteresowaniom szerokiej grupy czytelników, niezależnie od wieku i płci.

Artykuły powiązane

Back to top button