Styl życia

Ekologiczne detergenty – wybierz produkty, które nie szkodzą!

Możesz idealnie posprzątać dom, nie stosując do tego agresywnych środków do czyszczenia. Dowiedz się, jak najlepiej to zrobić.

Badania przeprowadzone w zeszłym roku w Norwegii nie pozostawiają złudzeń – stosując codziennie popularne detergenty do sprzątania, wdychasz tak samo szkodliwe substancje, jak wypalając 20 papierosów dziennie. Aby tego uniknąć, sprawdź jak sprzątać ekologicznie i w stu procentach bezpiecznie dla całej rodziny.

1. Siła sody oczyszczonej

To naprawdę magiczny środek do sprzątania…praktycznie wszystkiego. Roztworem sody wymieszanej z wodą możesz idealnie wyczyścić białe podeszwy butów czy zalać nim przypalone garnki i włączyć gotowanie. Po zagotowaniu wody z sodą, garnki zostaw na noc, a rano łatwo usuniesz przypalone resztki z ich dna. Soda nadaje się też do czyszczenia piekarnika, a zrobiona z niej pasta do wybielania fug w łazience. Tak naprawdę możesz nią jednak myć cały dom – podłogi, kafelki, szafki kuchenne. Łatwo pozbędziesz się też z jej pomocą plam z białych ubrań.

2. Ocet idealny na kamień

Do pozbycia się kamienia z armatury najlepszy będzie ocet. Jeśli chcesz usunąć go na przykład z kranu, owiń go szmatką nasączoną octem i pozostaw na godzinę lub dwie. Ocet idealnie nadaje się też do wybielenia osadu na wannie, a także odświeżania dywanów czy wykładzin. Jeśli ciężko Ci znieść jego intensywny zapach, dodaj do niego kilka kropli olejku eterycznego, np. pomarańczowego czy różanego.

3. Czytaj etykiety

Jeśli nie masz czasu lub ochoty na zabawę w domowe detergenty, w sklepach wybieraj te najbardziej delikatne i naturalne. Najważniejsza zasada brzmi: im mniej składników ma dany produkt, tym lepiej dla Twojej skóry. Nie powinny się w nim znajdować agresywne środki czyszczące czy mogące powodować alergię, np. fosforany, syntetyczne konserwanty, surowce pochodzące z ropy naftowej, lipidy pochodzenia zwierzęcego, chlor, SLS-y i SLES-y.

4. Chroń się przed alergiami

Jeśli głównym powodem Twojego zainteresowania eko sprzątaniem są alergie kontaktowe, które pojawiają się w zetknięciu z detergentami, może się zdarzyć, że nawet całkiem naturalne produkty je wywołają. U osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry, egzemę czy łuszczycę, czasem nawet olejki eteryczne nasilają stan zapalny czy noszenie przed długi czas ochronnych rękawiczek do sprzątania. W takim wypadku ograniczaj czynności, które wymagają długotrwałego kontaktu z detergentem, jak na przykład mycie okien, pastowanie podłogi czy czyszczenie piekarnika. Poproś o pomoc przy tym kogoś z rodziny albo zatrudnij pomoc domową. Teraz sprzątanie mieszkania w Warszawie łatwo zamówisz przez internet, na portalach internetowych. Szybko i bezpiecznie.

5. Eko detergenty do sprzątania

Pamiętaj, że naturalne sprzątanie to nie tylko zdrowe eko detergenty, ale także… bezpieczne akcesoria. To bardzo ważne zwłaszcza przy myciu naczyń, głównie sztućców czy szklanek, które mają kontakt z Twoimi ustami, a więc potencjalnie z całym układem pokarmowym. Popularne gąbki, przez porowatą strukturę, są siedliskiem bakterii. Dlatego należy je co kilka dni wymieniać, a to jest już mało ekologiczne. Lepszym rozwiązaniem będą szczotki z naturalnego włosia, z których łatwiej usunąć bakterie podczas mycia lub silikonowe gąbki.

Pokarz więcej

Redakcja

Redakcja serwisu drakka.pl to zespół kilku pełnych pasji i zaangażowania osób, które pragną tworzyć i redagować pomocne dla wielu artykuły poradnikowe. Dostępne w portalu treści mają charakter inspiracyjny i pomocniczy, pozwalający lepiej rozwiązywać problemy dnia codziennego. Odpowiadają one potrzebom i zainteresowaniom szerokiej grupy czytelników, niezależnie od wieku i płci.

Artykuły powiązane

Back to top button