Technologia

Ekspres do kawy – Jak wybrać odpowiedni

Kawa to napój, który towarzyszy prawie każdemu już od pierwszych minut dnia. Pita w domu czy w pracy powinna być tak samo dobra. Wszystko rozpoczyna się od dobrego sposobu jej zaparzenia. W tym celu najlepiej sprawdzi się odpowiedni ekspres do kawy – tylko jaki wybrać skoro na rynku jest ich cała masa?

Po pierwsze należy określić, gdzie ekspres będzie parzył kawę i w jakiej ilości. Zupełnie inne oczekiwania co do parametrów będzie mieć duża korporacja, gdzie kawę pije kilkadziesiąt osób dziennie, a smakosz kawy, który parzy ją w domu.

Ekspres do kawy w biurze

Zwracając uwagę na tempo pracy i ogólny chaos panujący w biurze, najlepiej sprawdziłby się ekspres, gdzie kawa ma zrobić się sama, i to najlepiej w kilka sekund. Odpowiedzią na to może być ekspres automatyczny – wymaga jedynie wsypania ziaren, wlania wody i wciśnięcia odpowiedniego przycisku. Dobry ekspres będzie posiadał młynek, filtr do wody i automatyczny system czyszczący, który przypomina o konieczności konserwacji maszyny.

W przypadku wyboru ekspresu do biura należy zwrócić uwagę na jego wydajność. Chęć zaoszczędzenia na kupnie tańszej maszyny, przy ciągłej, codziennej jej pracy, może jedynie skutkować częstymi naprawami i rosnącymi kosztami eksploatacji.

Wybór takiego ekspresu jest także pewnym kompromisem. Szybkość pracy i prostota w obsłudze nie daje nam najwyższej jakości parzenia, porównywalnej z manualną maszyną obsługiwaną przez baristę.

Inną propozycją może być ekspres przelewowyPrzygotowuje dużą ilość dobrej, czarnej kawy i jest tani w eksploatacji. Można w nim zaparzyć kawę dla całego biura na raz, bo nawet i kilka litrów. Niedogodnością może być jednak fakt, że nie posiada on spieniacza do mleka i nie jest wyposażony w młynek. Dokupienie młynka nie jest dużym wydatkiem, a można cieszyć się naprawdę dobrą kawą. Również konserwacja tego ekspresu jest tańsza od urządzenia automatycznego.

Ekspres do kawy w domu

Inne wymagania pojawiają się jeśli chcemy zakupić ekspres do kawy, który będzie użytkowany do domu. Po pierwsze powinien on zajmować mniej miejsca, generować mniejsze zużycie kawy i teoretycznie zabierać będzie nieco więcej czasu na przygotowanie ulubionego napoju.

Dla mniej wymagających kawoszy idealnie sprawdzi się wspomniany wyżej automatyczny ekspres ciśnieniowy. W domowych warunkach jego wydajność raczej nie będzie problemem. Duże znaczenie ma tu jednak najczęściej kompaktowy rozmiar i cena, adekwatna do jakości parzonej kawy.

Przy ograniczonym budżecie możemy skłonić się ku ekspresowi przelewowemu. W komplecie z młynkiem, wagą i filtrem do wody możemy mieć niezastąpiony, w przystępnej cenie zestaw, który będzie nam służył każdego dnia.

Bardzo wymagający znawcy kawy, nie chcąc korzystać z automatu, mogą wyposażyć się w kolbowy ekspres ciśnieniowy. Tylko ta maszyna, o odpowiednich parametrach, pozwoli wydobyć z kawy maksimum smaku. W parze z jakością idzie oczywiście cena, która waha się zwykle od kilku nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych!

Najważniejszy jest jednak fakt, żeby określić swoje oczekiwania w stosunku do ekspresu i wybrać ten, który będzie nas cieszył dobrą kawą każdego dnia.

Pokarz więcej

Redakcja

Redakcja serwisu drakka.pl to zespół kilku pełnych pasji i zaangażowania osób, które pragną tworzyć i redagować pomocne dla wielu artykuły poradnikowe. Dostępne w portalu treści mają charakter inspiracyjny i pomocniczy, pozwalający lepiej rozwiązywać problemy dnia codziennego. Odpowiadają one potrzebom i zainteresowaniom szerokiej grupy czytelników, niezależnie od wieku i płci.

Artykuły powiązane

Back to top button