Pieniądze

ETF – sposób na bezpieczne inwestowanie?

Ostatnie miesiące przyniosły znaczący wzrost zainteresowania inwestowaniem w różne klasy aktywów – giełda, kryprtowaluty czy metale szlachetne przeżywają prawdziwą eksplozję popularności. Są przynajmniej dwa powody takiego stanu – po pierwsze z każdej strony jesteśmy straszeni nadchodzącą inflacją, będącą efektem masowego dodruku pieniądza, a po drugie giełdy przeżywają właśnie okres bardzo intensywnego wzrostu, co przyciąga wielu inwestorów. Czy można bezpiecznie inwestować, unikając nadmiernego ryzyka?

ETF – dlaczego warto się nimi zainteresować?

Staranne wyselekcjonowane akcje wartościowych firm mogą przynieść naprawdę duże zyski – wystarczy wspomnieć przykład Tesli, Alphabet, Amazon czy Microsoft, a z rodzimego rynku Dino czy do niedawna CD-Project. Niestety znalezienie wartościowej spółki o dużym potencjale do wzrostów nie zawsze jest łatwe – o czym np. świadczy fakt, że większość inwestorów giełdowych nie osiąga stopy zwrotu większej, niż cały indeks. Co to oznacza? W praktyce, że wiele spośród ich wyborów wydaje się niewłaściwych i nie udaje im się osiągać oczekiwanych zysków – co gorsza pieniądze zamrożone w nietrafionych inwestycjach sprawiają, że nie marnują potencjał na wyższy zarobek. Dlaczego ETF’y mogą być tu pomocne?

ETF to specjalny rodzaj funduszu inwestycyjnego, nazywany również funduszem pasywnym, którego zadaniem jest odzwierciedlanie całego indeksu, albo poszczególnych segmentów rynku. Dzięki swojemu „pasywnemu” charakterowi cechuje się bardzo niskimi marżami – wielokrotnie niższymi niż w przypadku funduszów aktywnie zarządzanych. Znaleźć je można w ofercie wielu brokerów i banków inwestycyjnych (czytaj dalej, by zapoznać się z ofertą Saxo Banku). Jedynym celem ETF’a jest naśladowanie zachowania danego indeksu bądź segmentu – zupełnie tak, jakby posiadać średnią ważoną z każdego wchodzącego w jego skład aktywa. Są więc ETF’y imitujące GPW, NASDAQ, S&P 500, ale także takie jak All-World ETF, Emerging market ETF czy sektorowe jak np. global clean energy inwestujące w producentów aparatury do wytwarzania energii odnawialnej.

Zamiast szukać akcji, kup cały indeks!

Inwestowanie to prawdziwa sztuka i wymaga doświadczenia i umiejętności analitycznych. Na szczęście możesz korzystać ze wzrostów całego indeksu, decydując się na zakup jednostek w funduszach pasywnie zarządzanych. Mała ilość transakcji ultraniskie prowizje i odzwierciedlanie całych indeksów czy sektorów pozwalają na stabilne i wcale nie tak niskie zyski. Dla każdego – dla początkującego, leniwego, doświadczonego czy po prostu ceniącego spokój inwestora.

Pokarz więcej

Redakcja

Redakcja serwisu drakka.pl to zespół kilku pełnych pasji i zaangażowania osób, które pragną tworzyć i redagować pomocne dla wielu artykuły poradnikowe. Dostępne w portalu treści mają charakter inspiracyjny i pomocniczy, pozwalający lepiej rozwiązywać problemy dnia codziennego. Odpowiadają one potrzebom i zainteresowaniom szerokiej grupy czytelników, niezależnie od wieku i płci.

Artykuły powiązane

Back to top button