Zdrowie

Herbata z mięty pieprzowej – Właściwości i zastosowania

Herbata z mięty pieprzowej znajduje swoich wiernych zwolenników na całym świecie, zarówno ze względu na walory smakowe, jak i zdrowotne. Stanowi ona bowiem bardzo tani i prosty sposób na łagodzenie wielu najbardziej typowych dolegliwości. Poznajmy zatem jej najważniejsze właściwości, z których można bardzo łatwo korzystać.

Herbata z mięty pieprzowej to pyszny i orzeźwiający sposób na polepszenie ogólnego stanu zdrowia, a nawet kondycji psychicznej. Wszystko to jest możliwe przede wszystkim dzięki jej zdolności do poprawy trawienia, zmniejszenia bólu, a także eliminowania stanów zapalnych, relaksowania ciała i umysłu, jak również wyleczenia złego oddechu, wsparcia w utracie wagi oraz zwiększenia systemu odporności. Pod wieloma względami jej działanie przypomina np. herbatę z pokrzywy. Wpływ na system trawienny jest znaczny, jednakże zawarty w mięcie pieprzowej mentol jest najprawdopodobniej najbardziej wartościowym elementem struktury organicznej.

Czym jest herbata z mięty pieprzowej?

Herbata z mięty pieprzowej to po prostu napar wykonywany z liści mięty, który spożywa się jako herbatkę ziołową. Po wymieszaniu liści mięty z naparem można otrzymać herbatę doublemint. Substancja ta nie zawiera kofeiny, dlatego właśnie osoby cierpiące na brak snu, mogą przed wypoczynkiem wypić tę relaksującą herbatę.

Naukowa nazwa mięty pieprzowej to Mentha piperita, która pochodzi z Europy, jednakże jej liczne korzyści i zastosowania sprawiły, że stała się popularna na całym świecie. Herbata z mięty pieprzowej jest w podobny sposób wykorzystywana w wielu zakątkach naszego globu. Olejek z mięty pieprzowej jest również powszechnie stosowany w medycynie, a zwłaszcza w leczeniu zespołu jelita drażliwego.

Smak herbaty z mięty pieprzowej dla wielu osób jest bardzo atrakcyjny. Dlatego właśnie napój ten jest jedną z popularniejszych odmian na całym świecie.

Korzyści dla zdrowia z herbaty z mięty pieprzowej

Herbata z mięty pieprzowej znana jest przede wszystkim ze swoich właściwości kojących. Jakie jednak inne korzyści może ona nam zaoferować? Zbadajmy zatem niektóre z jej leczniczych zastosowań.

  • Obniża gorączkę

Kiedy myślisz o chłodzącym i ostrym działaniu mentolu, to niekoniecznie masz na myśli szklankę gorącej herbaty. Jednakże głównym składnikiem herbaty z mięty pieprzowej jest właśnie ten cenny związek. Gorączka powoduje wewnętrzne pocenie, dlatego właśnie taka herbata schładza organizm od wewnątrz. To zdecydowanie zmniejsza gorączkę i może także wyraźnie zmniejszyć związany z nią dyskomfort i stany zapalne.

  • Poprawia trawienie

Od tysięcy lat olejki z mięty pieprzowej i mięta wykorzystywane są w celu wyeliminowania różnorodnych problemów trawiennych oraz dolegliwości przewodu pokarmowego. Materiały archeologiczne dowodzą, że jako suplement diety mięta wykorzystywana jest od ok. 10.000 lat. Herbata miętowa jest uważana za niezwykle skuteczną, ponieważ pomaga w poruszaniu się gazu w organizmie, zapobiegając jego gromadzeniu, co mogłoby przyczynić się do powstawania wzdęć, skurczu i dyskomfortu w żołądku. Herbata z mięty pieprzowej stymuluje również przepływ żółci, a to zwiększa szybkość oraz skuteczność trawienia. Aktywuje również prawidłowy ruch jelit.

Herbata miętowa jest nie tylko naturalnym środkiem leczniczym, ale również lekiem przeciwbólowym. Zmniejsza spowodowane bólem skurcze, wzdęcia oraz niestrawność. Wynika to z uspokajającego wpływu na jelita i mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Biegunka, zespół jelita drażliwego oraz zaparcia, mogą być z powodzeniem zmniejszone dzięki przyjmowaniu tego rodzaju napoju, ponieważ cały system trawienny zapewnia optymalny poziom aktywności.

  • Zapobiega nudnością i wymiotom

W czasie choroby często występuje kilka nieprzyjemnych objawów, chociażby takich jak nudności czy wymioty. Herbata z mięty pieprzowej jest antyspasmodyczna, dzięki temu zmniejsza ryzyko występowania tych nieprzyjemnych objawów, nawet w przypadku choroby lokomocyjnej na statku czy w samolocie. Dzięki tym właściwościom przeciwzapalnym może także skutecznie zmniejszać ból żołądka oraz nudności związane z chorobą lokomocyjną.

  • Leczy zaburzenia układu oddechowego

Herbata z mięty pieprzowej jako środek przeciwskurczowy może zwalczać irytujące uczucie, które powoduje, że chce się kaszleć, co znacznie pogarsza możliwość swobodnego oddychania. Poprzez odprężenie mięśni gardła oraz klatki piersiowej można wyeliminować objawy przeziębienia oraz grypy.

  • Pobudza system immunologiczny

Herbata z mięty pieprzowej wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, które działają na bakterie powodujące takie choroby jak kaszel, przeziębienie oraz grypę. Picie herbaty z mięty pieprzowej nie tylko pomaga uchronić przed objawami choroby, ale również może uchronić organizm przed samymi chorobami. Istnieją również śladowe pierwiastki witaminy B, potasu, wapnia oraz cennych przeciwutleniaczy. Pomagają one organizmowi pobierać substancje, które wspomagają organizm w zwalczaniu choroby. Co więcej, pomagają one również w wykonywaniu niezbędnych funkcji, by utrzymać organizm w dobrej kondycji.

  • Eliminuje nieprzyjemny oddech

Silny mentolowy smak oraz właściwości antybakteryjne sprawiają, że herbata z mięty pieprzowej jest idealna do poprawy oddechu. Właściwości antybakteryjne sprawiają, że jest ona skuteczna w zabijaniu bakterii, które mogą przyczyniać się do nieprzyjemnego oddechu. Natomiast mentol przytłacza zapach, pozostawia oddech czystym i świeżym.

  • Pomaga w utracie wagi

Aromat olejku z mięty pieprzowej oraz niektóre składniki organiczne faktycznie mogą przyczynić się do zmniejszenia apatytu. Dlatego właśnie pachnąca substancja może przyczynić się do powstrzymania objadania, a w efekcie zapobiec otyłości.

  • Zmniejsza poziom stresu

Naturalne właściwości uspokajające oraz antyspazmatyczne mentolu sprawiają, że herbata miętowa jest bardzo dobrym środkiem na uspokojenie psychiczne. Właściwości przeciwzapalne mogą zmniejszyć ciśnienie krwi oraz temperaturę ciała, co pozwala na lepszy relaks i odpoczynek, a więc na zmniejszenie stresu. Jest to powód, dla którego olejek z mięty pieprzowej jest tak popularny w aromaterapii. Jednakże efekty tej herbaty są bardzo podobne.

Na koniec ostrzeżenie

Herbata miętowa jest bardzo silnie działającym typem napoju ziołowego. Przede wszystkim ma ona szeroki zakres korzyści dla zdrowia, które zostały przedstawione powyżej. Należy jednak mieć świadomość tego, że mimo to wszystko, może powodować pewne skutki uboczne. Mentol może działać jak alergen, który u niektórych osób może powodować zgagę lub uczulenie. Obie reakcje są jednak zazwyczaj dość łagodne i szybko ustępujące. Poza tym, nie ma większych przeciwwskazań, by pozyskać kilka listków świeżej mięty pieprzowej i zaparzyć sobie z nich herbatę.

Pokarz więcej

Redakcja

Redakcja serwisu drakka.pl to zespół kilku pełnych pasji i zaangażowania osób, które pragną tworzyć i redagować pomocne dla wielu artykuły poradnikowe. Dostępne w portalu treści mają charakter inspiracyjny i pomocniczy, pozwalający lepiej rozwiązywać problemy dnia codziennego. Odpowiadają one potrzebom i zainteresowaniom szerokiej grupy czytelników, niezależnie od wieku i płci.

Artykuły powiązane

Sprawdź także
Close
Back to top button