Pieniądze

Inwestowanie gotówki – Co warto wiedzieć

Inwestowanie gotówki to problem wielu ludzi, zwłaszcza tych, którzy nie mają jej zbyt wiele. Duże kwoty mogą liczyć na specjalne traktowanie bankierów, a mniejsi inwestorzy muszą dbać o siebie sami. Niestety w okresie niskich stóp procentowych trudno jest o dobry zarobek, zwłaszcza na rynku pieniężnym. Warto jednak w takim przypadku rozejrzeć się trochę szerzej, by dać sobie szanse na godziwy zarobek.

Mogłoby się wydawać, że nie istnieją już pewne sposoby inwestowania posiadanych oszczędności. Oczywiście jest to bujda, gdyż takie opcje nadal są osiągalne – wystarczy jedynie dobrze poszukać i właściwie wiedzieć, czego tak w ogóle się chce. Zazwyczaj jednak bywa tak, że im większa pewność inwestycji, czyli mniejsze jej ryzyko, tym końcowy zysk okazuje się być niższy.

Doskonałym przykładem są tutaj bezstresowe lokaty bankowe. Kilka procent w skali roku to żaden oszołamiający wynik. Oczywiście i tak jest to dużo lepiej, niż jakiekolwiek kiepsko oprocentowane rachunki bankowe. Od często reklamowanych lokat dużo lepszą opcją jest czasem złoto, w które inwestowanie nie jest jednak dla każdego. Obecnie za gram złota uzyskać można ponad sto złotych, a kurs z dnia na dzień wędruje w górę. Bez dłuższego analizowania trendów na rynku trudno jest jednak znaleźć właściwe punkty wejścia i wyjścia z inwestycji.

Często zysk wynosi procent w skali jednego dnia, co jest bardzo łatwe do obliczenia w przykładowej miesięcznej skali. Rozszerzając ten okres do jednego roku wynik okazuje się być jeszcze bardziej imponujący. Wszystko to stosunkowo niewielkim nakładam sił, jednak ze sporą dozą ryzyka, z którym przyjdzie nam się zmierzyć, decydując się na tenże właśnie sposób. Pamiętajmy jednak o tym, że zainwestowanie całej gotówki w tylko jeden instrument również nie jest zbyt rozsądne. Inwestowanie gotówki zawsze powinno być dywersyfikowane, czyli podzielone na różne instrumenty. Stara zasada inwestycji głosi, by nie wkładać wszystkich jajek do jednego kosza.

Samodzielne inwestowanie gotówki

Jeśli jeszcze nie wiemy gdzie zainwestować to nie musimy oddawać naszych oszczędności „specjalistom”, by móc wypracować całkiem interesujący zysk. Wbrew obiegowej opinii zająć się nią możemy się również sami. Zanim jednak przyjdzie nam podjąć jakiekolwiek kroki wypadałoby trochę poczytać, wybrać możliwie najlepszą i najbezpieczniejszą z metod.

Zdaniem specjalistów nie ma sensu od razu rzucać się na głęboką wodę, gdyż na wszystko przyjdzie odpowiednia pora. Na chwilę obecną pewnym i całkiem opłacalnym pomysłem okazać mogą się inwestycje w złoto. Nie należy jednak zapominać, że inwestowanie tylko na jednym froncie okazać może się dla nas zgubne. Dobrze jest mieć część gotówki ulokowaną również w innym miejscu, by w przypadku gorszych chwil móc po nią sięgnąć i nie zostać kompletnie na lodzie. W przypadku złota jest to niezwykle trudne do odnotowania, a to ze względu na fakt, że nie da się na nim zbankrutować. No chyba, że korzystamy z instrumentów pochodnych.

Nie mam jednak wątpliwości co do tego, że dla początkujących inwestorów złoto okazać może się całkiem niezłym przetarciem szlaków. Każdy przecież od czegoś zaczynał swoją przygodę. Pierwsze zyski na pewno podziałają na nas niezwykle mobilizująco, co również wyjdzie nam na plus.

Pokarz więcej

Redakcja

Redakcja serwisu drakka.pl to zespół kilku pełnych pasji i zaangażowania osób, które pragną tworzyć i redagować pomocne dla wielu artykuły poradnikowe. Dostępne w portalu treści mają charakter inspiracyjny i pomocniczy, pozwalający lepiej rozwiązywać problemy dnia codziennego. Odpowiadają one potrzebom i zainteresowaniom szerokiej grupy czytelników, niezależnie od wieku i płci.

Artykuły powiązane

Back to top button