Styl życia

Jak się uczyć efektywnie?

Wiele osób na całym świecie zastanawia się jak uczyć się efektywnie, by okres edukacji nie był jałowy i przyniósł jak najwięcej korzyści. Istnieje na to bardzo wiele sposobów, jednak wszystko zależy od nastawienia i determinacji. Sprawdźmy zatem na co warto zwrócić uwagę.

Na świecie jest wiele osób, które nie lubią się uczyć oraz nie mają miłych skojarzeń ze szkołą. Swój negatywny stosunek do nauki tłumaczą w różny sposób. Najczęściej winą obarczani są nauczyciele i nudno prowadzone przez nich zajęcia. Niektórzy jednak wskazują na swoje błędy w całym procesie edukacji. Mówią na przykład:

  • „Nigdy nie byłem zbyt zdolny”,
  • „Mam słabą pamięć”,
  • „Uczyłem się tylko tego, co mnie interesowało” itp.

Prawda jak zwykle jednak leży gdzieś pomiędzy skrajnościami. Nauczyciele mają oczywiście ogromny wpływ na rozbudzenie naszego zainteresowania przedmiotem, jednak wiele możemy, i nawet powinniśmy, robić sami w domu. Warto również zadbać o sprawny mózg, stosując odpowiednią dietę, ćwiczenia i prowadząc właściwy tryb życia.

W czym tkwi problem

W szkole nie jesteśmy uczeni, w jaki sposób pracować nad materiałem, aby go zapamiętać. Jest kilka podstawowych zasad mówiących, co należy robić.

Przede wszystkim w przyswajaniu wiedzy kluczową rolę odgrywa uwaga i zainteresowanie ucznia. Trzeba rozbudzić w sobie ciekawość i skupić się na konkretnych informacjach. W dzisiejszych czasach wybór atrakcyjnych książek i zestawów do nauki jest bardzo szeroki. Wystarczy się rozejrzeć w księgarniach oraz Internecie. W sieci znajdują się również darmowe narzędzia, z których można korzystać online lub offline. Dla młodszych dzieci bardzo pomocne mogą okazać się np. zabawki interaktywne.

Bardzo ważna jest także motywacja do nauki. Bez niej uczenie się nie przyniesie zadowolenia i satysfakcji z osiąganych sukcesów. Uświadomienie sobie celu nauki jest kluczowe. Tylko dzięki temu będziemy mogli wyznaczyć poszczególne etapy drogi, a na niej postępy.

Jak się uczyć? Przede wszystkim skutecznie

Istnieją wypracowane sposoby nauki, z których można skorzystać. Funkcjonują zazwyczaj pod nazwą mnemotechniki. Można dobierać je pod kątem charakterystycznych dla nas typów inteligencji. Ze zgromadzonej wiedzy należy utworzyć „szkielet”, do którego „dobudowujemy” kolejne partie informacji. Materiał powinien tworzyć strukturę skojarzeń w naszym umyśle.

Zapamiętujemy poprzez wzrok, słuch, emocje, dotyk oraz ruch. W procesie uczenia się należy korzystać z jak największej liczby kanałów percepcji. Jest to szczególnie istotne w przypadku pierwszego kontaktu z danym przedmiotem, przy którym potrzebujemy większego skupienia i rozbudzenia swojego zainteresowania. Materiał zapamiętujemy również lepiej, gdy go systematycznie powtarzamy. Korzystając przy tym z wielu kanałów percepcji zwiększamy ilość zasobów umysłu, w których możemy gromadzić dane.

Przede wszystkim właściwe podejście…

W procesie edukacji ważny jest pozytywny stosunek do nauki. Polega on na takim sposobie myślenia i działania, który sprzyja naszemu rozwojowi. Ściśle rzecz ujmując, na wykształceniu w sobie nawyków podążania własną drogą oraz nagradzania się za wysiłki i sukcesy. Warto także uwierzyć w siebie i swoje możliwości, co istotnie poprawi jakość nauki.

Pokarz więcej

Redakcja

Redakcja serwisu drakka.pl to zespół kilku pełnych pasji i zaangażowania osób, które pragną tworzyć i redagować pomocne dla wielu artykuły poradnikowe. Dostępne w portalu treści mają charakter inspiracyjny i pomocniczy, pozwalający lepiej rozwiązywać problemy dnia codziennego. Odpowiadają one potrzebom i zainteresowaniom szerokiej grupy czytelników, niezależnie od wieku i płci.

Artykuły powiązane

Back to top button