Pieniądze

Jak wybrać i założyć konto studenckie

Konto studenckie w banku to specjalna oferta dla osób bez stałych dochodów, która umożliwia efektywne i niedrogie zarządzanie swoimi pieniędzmi. Zapewnia nie tylko wygodę, ale również bezpieczeństwo w zakresie ochrony własnych środków. Warto jednak przy wyborze tego rodzaju oferty bankowej zwrócić uwagę na kilka elementów.

Wiedza na temat finansów to jeden z aspektów dorosłego życia. Odpowiednie i świadome zarządzanie posiadanymi finansami może być pomocne w osiągnięciu sukcesu finansowego w przyszłości. Konto bankowe przede wszystkim umożliwia szybkie i wygodne zarządzanie zgromadzonymi funduszami. Bank na bieżąco rejestruje wszystkie operacje wykonane przez posiadacza rachunku i kontroluje stan środków na koncie. Jest to pomocne zwłaszcza dla osób młodych i niedoświadczonych, które po raz pierwszy zakładają i obsługują rachunek bankowy. Konto studenckie bardzo jest pierwszą w życiu usługą bankową, z którą bardzo często mamy pierwszy raz w życiu do czynienia.

Konto studenckie – Czym się kierować przy wyborze

Wybierając konto studenckie, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów, które mogą okazać się bardzo istotne dla zgromadzonych oszczędności. Czym więc powinno charakteryzować się dobre konto bankowe dla studenta?

Pierwszą i najbardziej istotną kwestią są opłaty związane z obsługą rachunku, gdyż konto studenckie powinno być raczej prowadzone za darmo. Niezależnie od kwoty, która będzie przelewana na rachunek, prowadzenie rachunku powinno pozostać darmowe. Na konta studenckie często przelewane są niskie kwoty pochodzące ze stypendium, dorywczej pracy lub kieszonkowego od rodziców. Opłata bankowa za prowadzenie konta przy tak niskich kwotach mogłaby być mocno obciążającą dla budżetu młodego człowieka.

Drugą istotną kwestią są darmowe przelewy przez Internet. Przelewy te powinny pozostać darmowe, niezależnie od tego ile wyszło ich w okresie rozliczeniowym. Banki często nakładają limity, np. pięć przelewów darmowych w miesiącu. Zakładając rachunek i podpisując umowę o jego prowadzeniu, warto sprawdzić ten zapis.

Trzecia, ale nie mniej ważna kwestia, to opłata za kartę. W zależności od polityki banku z opłaty mogą być zwolnione osoby wykonujące transakcje kartą na określoną kwotę, np. 100 zł lub sumę takich transakcji jednym w okresie rozliczeniowym.

Co jeszcze warto brać pod uwagę

Wybierając placówkę bankową, warto zwrócić uwagę na rodzaj rachunku. W zależności od wybranej opcji, konto tradycyjne czy internetowe, naliczane będą opłaty za wykonane transakcje podczas wizyty w oddziale. Konta tradycyjne są najczęściej w wersji płatnej, jednak transakcje wykonywane w oddziale banku, są dużo tańsze od transakcji w oddziale w przypadku kont internetowych. Konta internetowe to zazwyczaj opcja darmowa. Wszystkie operacje, czyli przelewy, elektroniczne wyciągi z rachunku, itp, wykonywane są samodzielne z pomocą bankowości internetowej. Bankowość mobilna to wygodny sposób na obsługę konta z każdego miejsca, warunkiem jest jednak dostęp do sieci internetowej.

Informacje o koncie studenckim można znaleźć na stronach internetowych banku. Przy wyborze tego optymalnego, warto zapoznać się z regulaminem i polityką banku oraz wszystkimi zapisami. Wnikliwe czytanie dokumentów pomoże wybrać najlepszą opcję i uchroni przed niemiłymi niespodziankami w przyszłości.

Pokarz więcej

Redakcja

Redakcja serwisu drakka.pl to zespół kilku pełnych pasji i zaangażowania osób, które pragną tworzyć i redagować pomocne dla wielu artykuły poradnikowe. Dostępne w portalu treści mają charakter inspiracyjny i pomocniczy, pozwalający lepiej rozwiązywać problemy dnia codziennego. Odpowiadają one potrzebom i zainteresowaniom szerokiej grupy czytelników, niezależnie od wieku i płci.

Artykuły powiązane

Back to top button