Technologia

Jak wybrać odpowiedni smartfon?

Wiele osób zastanawia się jak wybrać odpowiedni smartfon, by cieszyć się z niego jak najdłużej. Nie jest to tani zakup, dlatego warto przy nim wykazać się pewną rozwagą. W dalszej części artykułu wskazujemy, jakie czynniki powinny być decydujące, oczywiści oprócz ceny.

Twój stary smartfon przestał Cię satysfakcjonować, więc myślisz o zakupie nowego modelu? To tylko pozornie łatwe zadanie. Firmy prześcigają się w tworzeniu nowych rozwiązań, dodają do swoich sprawdzonych modeli kolejne funkcje. Konsumenci, zwłaszcza ci, którzy nie do końca znają się na technologii, mają coraz większy problem z dokonaniem trafnego wyboru sprzętu. Zależy im na stałym dostępie do internetu, wykorzystywaniu wbudowanego aparatu czy czerpania przyjemności z gier. Nie wiedzą jednak, na jakie parametry techniczne warto zwrócić uwagę podczas zakupu tego rodzaju sprzętu.

Jak wybrać odpowiedni smartfon? Czym kierować się podczas zakupu, a nawet wizyty w sklepie – opiniami, modą, reklamami, parametrami? Co zrobić, by być naprawdę zadowolonym z zakupu smartfona? Postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Jak wybrać odpowiedni smartfon?

To pytanie mogłoby się wydać banalne, jednak wielu konsumentów szukających nowego smartfona tak naprawdę nie ma pojęcia, czego oczekuje od swojego nowego sprzętu. Dlatego nim zaczniesz wielkie poszukiwania, zastanów się nad kilkoma bardzo istotnymi kwestiami:

Wielkość ekranu

Przekątna ekranu może wynosić od czterech do nawet sześciu cali, choć te większe określane są już mianem phabletu, a zatem czegoś pomiędzy smartfonem a tabletem. Trudno będzie zmieścić go do kieszeni, jednak nada się idealnie jako dodatkowy telefon, używany w podróży do oglądania filmów czy grania w gry. Jest to idealne rozwiązanie dla fanów multimediów. Zastanów się jednak, czy potrzebujesz aż tak dużego sprzętu. Prawdopodobnie podstawowy pięciocalowy model będzie wystarczający.

Aparat

Jeśli zastanawiasz się jak wybrać odpowiedni smartfon, niewątpliwie rozważyć oczekiwania względem aparatu. Smartfony coraz częściej spełniają funkcję profesjonalnych urządzeń rejestrujących obraz. Uwieczniamy nimi istotne chwile w naszym życiu, a wykonanymi zdjęciami dzielimy się na portalach społecznościowych. Jeśli zależy Ci na naprawdę wysokiej jakości zdjęć, musisz szukać smartfona z aparatem minimum 16 Mpix oraz jasnym obiektywem. Im więcej pixeli, tym lepszy sprzęt – pamiętaj jednak, że sukces dobrego zdjęcia zależy także od obiektywu, a ta informacja często nie jest podawana wśród parametrów telefonu. Dlatego zanim zakupisz wybrany model, najpierw sprawdź w sklepie jakie zdjęcia robi.

Pamięć

Twój smartfon nie będzie wydajny, jeśli jego pamięć operacyjna będzie niska. 2GB RAM-u mogą zapewnić Ci płynne działanie sprzętu, korzystanie z wielu aplikacji na raz, bez zawieszania się. Pamiętaj, że pamięć to nie tylko pliki, które przechowujesz w smartfonie – zdjęcia, filmy, gry. To także aplikacje, które ściągasz oraz związane z nimi aktualizacje. One także zajmują potrzebną pamięć, dlatego im jej więcej, tym lepiej.

Procesor

Przy wyborze konkretnego procesora dla wielu użytkowników zaczynają się schody. Za co odpowiada procesor smartfona i jaki najlepiej wybrać? Procesor jest sercem Twojego telefonu, odpowiada za wszelkie przetwarzanie danych. Być może zastanawiasz się nad ilością procesorów przy wyborze komputera, jednak zapominasz o tym, kiedy przychodzi do zakupu smartfona. A to wielki błąd. Jest to niezwykle istotna kwestia i z pewnością nie należy jej ignorować. W tej chwili mamy na rynku sprzęty z nawet ośmiordzeniowym procesorem, jednak, jeśli nie masz zamiaru przeprowadzać na swoim smartfonie poważnych działań multimedialnych, jak granie w gry wymagające doskonałych parametrów, nie musisz brać ich pod uwagę. Podstawą są procesory dwurdzeniowe z taktowaniem 1Ghz – sprawdza się przy codziennym użytkowaniu, słuchaniu muzyki, robieniu zdjęć czy przeglądaniu stron. Jednak nie ukrywamy, że lepiej zainwestować i sprawić sobie sprzęt z procesorem czterordzeniowym. Pozwoli on na bardziej płynne działanie i swobodne korzystanie z większej ilości aplikacji.

Nie spiesz się

Kierując się powyższymi pytaniami poświęć trochę czasu na to, by dobrze przeanalizować swój wybór. To właściwie podstawa wszystkich istotniejszych zakupów. Chyba nie wyobrażasz sobie, że wejdziesz ot tak do sklepu i sprawisz sobie nowy telewizor czy meble? Tego typu decyzje należy przemyśleć – zakup nowego smartfona, tak samo jak innych sprzętów, wiąże się przecież z wydaniem niemałej sumy. Dlatego zanim pójdziesz do sklepu i weźmiesz pierwszy lepszy smartfon, który Ci się spodobał, daj sobie trochę czasu na zapoznanie się z rynkiem, przejrzenie ofert wszystkich większych sklepów, przeczytanie opinii blogerów i innych użytkowników. Tak zdobyta wiedza z pewnością pomoże Ci w dokonaniu ostatecznej decyzji. Z takimi zakupami nie ma przecież co się spieszyć – im więcej czasu przeznaczysz na research, tym większe będzie Twoje zadowolenie z nowego sprzętu.

Pokarz więcej

Redakcja

Redakcja serwisu drakka.pl to zespół kilku pełnych pasji i zaangażowania osób, które pragną tworzyć i redagować pomocne dla wielu artykuły poradnikowe. Dostępne w portalu treści mają charakter inspiracyjny i pomocniczy, pozwalający lepiej rozwiązywać problemy dnia codziennego. Odpowiadają one potrzebom i zainteresowaniom szerokiej grupy czytelników, niezależnie od wieku i płci.

Artykuły powiązane

Back to top button