Styl życia

Jak wziąć szybki rozwód

Niestety, nie wszystkie związki są dożywotnie. Można nawet przyjąć, że tylko nieliczne. Po rozpadzie więzi marzeniem większości jest szybki rozwód i bezbolesne rozstanie. Czy jest możliwe?

Nikt, kto bierze ślub, nie zakłada z góry, że czeka go rozwód. Niestety w życiu bywa różnie i czasami dwoje ludzi, którzy byli sobie kiedyś najbliżsi stają się zupełnie obcy. Nie rozmawiają, nie spędzają razem czasu i nie spożywają wspólnych posiłków. W takim wypadku nie zawsze jest o co walczyć, i partnerzy decydują się na szybki rozwód.

Od czego zacząć?

Na samym początku warto na chwilę pochylić się nad swoim losem. Usiąść razem, porozmawiać spokojnie i zastanowić się, czy oby na pewno ni e ma już co ratować. Być może to, co wydaje nam się poważnym problemem – nie do przeskoczenia – tak naprawdę jest tylko chwilowym kryzysem, który zdarza się w każdym małżeństwie.

Można wziąć szybki rozwód, którego będziemy później żałować. Jednak jeżeli partnerzy – oboje – zgodnie twierdzą, że chcą się rozejść i zamieszkać oddzielnie, będą musieli podjąć pewne kroki, by pranie małżeństwo również uległo rozpadowi. Można wybrać opcję, jaką jest separacja. Jest to dobre rozwiązanie dla par, które mają wspólne dzieci i dalej chcą się razem rozliczać z fiskusem odliczając podatek. Dzięki separacji mąż i żona otrzymują dokument o rozdzielności, a co za tym idzie, żadne z nich nie będzie więcej przejmowało odpowiedzialności za długi drugiego.

Separacja oznacza także stworzenie dwóch oddzielnych gospodarstw. Czasami taka chwila odpoczynku od drugiej osoby jest potrzebna partnerom, którzy mogą ocenić czy wyobrażają sobie jeszcze wspólne życie. Jeżeli nie, będzie trzeba ponownie udać się do sądu a wcześniej napisać..

Pozew rozwodowy a szybki rozwód

Jeśli małżonkowie zgodnie zeznają, że obstają przy rozwodzie bez orzekania o winie, sprawę rozwiązać można nawet w trakcie jednego spotkania. Taki szybki rozwód jest najwygodniejszą formą, dzięki której w sądzie nie trzeba prać brudów. Jednak nie zawsze jest tak, że i mąż i żona chcą rozwodu na równi. Obwiniają się wzajemnie za rozpad małżeństwa i podważają fakty zawarte w pozwie. Wtedy sprawa może ciągnąć się latami.

Będą przesłuchani świadkowie, a są weźmie pod uwagę także wszelakie dowody, które dostarczają obie ze stron. Jeżeli nastąpi rozwód orzekający o winie któregoś z partnerów, podane zostanie szczegółowe uzasadnienie. W tym wypadku, małżonkowie będą mogli wymagać od drugiej strony wsparcia finansowego – o ile będzie się im powodziło gorzej niż tej drugiej osobie i nie będą w stanie podjąć pracy.

A co z dziećmi?

Sąd zawsze bierze pod uwagę dobro dziecka, dlatego nie zawsze szybki rozwód jest możliwy. Owszem, jeżeli rodzice potrafią ustalić zgodnie jak będzie wyglądało odtąd ich życie, z kim mają wychowywać się małoletnie dzieci a także w jakich dniach będą spędzały czas u drugiego z rodziców sprawa jest prosta. Sąd widzi, że oboje działają myśląc wyłącznie o tym, by ich dzieciom nie działa się krzywda. Jeżeli jednak w zeznaniach pojawiają się pewne nieścisłości, i małżonkowie kłócą się wręcz o to jak i z kim powinny się wychowywać ich dzieci, trzeba będzie ustalić to wszystko sądownie – włącznie z alimentami, które będzie musiał przekazywać na rzecz dzieci rodzic, który nie będzie z nimi zamieszkiwał.

Pomoc adwokata

Jeżeli bierzemy pod uwagę szybki rozwód- bez orzekania o winie – nie trzeba korzystać z pomocy adwokata. Wystarczy przygotować odpowiednio pozew rozwodowy i przedstawić go w sądzie. Jeśli natomiast sprawa rozwodowa będzie trudniejsza, warto mieć ze sobą kogoś, kto w razie czego będzie potrafił połączyć fakty i odpowie czasami w naszym imieniu.

Sprawy rozwodowe nigdy nie są miłe, nawet jeżeli małżeństwa już nic nie łączy. Kiedyś przecież byli sobie bardzo bliscy. Dlatego lepiej unikać sytuacji, w których trzeba będzie skakać sobie do gardeł. Ponieważ jednak nie zawsze można skorzystać z opcji – szybki rozwód – warto udać się do adwokata, który jest w tym temacie bardziej doświadczony .

Pokarz więcej

Redakcja

Redakcja serwisu drakka.pl to zespół kilku pełnych pasji i zaangażowania osób, które pragną tworzyć i redagować pomocne dla wielu artykuły poradnikowe. Dostępne w portalu treści mają charakter inspiracyjny i pomocniczy, pozwalający lepiej rozwiązywać problemy dnia codziennego. Odpowiadają one potrzebom i zainteresowaniom szerokiej grupy czytelników, niezależnie od wieku i płci.

Artykuły powiązane

Back to top button