Styl życia

Jak zwiększyć pewność siebie?

Często w naszym życiu zdarzają się niepowodzenia, a pewność siebie gdzieś umyka. Wtedy nachodzą nas myśli takie jak: „Co jest przyczyną tego, że innym się udaje, a mi nie?” lub „Jestem beznadziejny, do niczego się nie nadaję, lepiej będzie, jak sobie odpuszczę”. Nic bardziej mylnego! Wszelkie czarne myśli wynikają z tego, że brakuje nam jedynie takich cech jak pewność siebie. Co zatem należy zrobić, aby ją zwiększyć?

Przede wszystkim trzeba uświadomić sobie pewne proste rzeczy. Możesz stanąć przed lustrem i powiedzieć na głos: „Każdy jest kowalem własnego losu i zyskuje to, na co sobie zapracował. Ja też mogę osiągnąć to, co chcę, być tym, kim chcę, bo jestem zdolny i mogę to zrobić!”. Z pewnością częste powtarzanie takich lub podobnych zwrotów w końcu wejdzie nam w krew i automatycznie będziemy sobie je przypominać, gdy znajdziemy się w kryzysowej sytuacji. Nie jest to jednak takie proste, zwłaszcza gdy byliśmy zupełnie inaczej wychowani. Dlaczego zatem pewność siebie jest tak ważna w życiu?

Pewność siebie pomaga w codziennym życiu

Dla osiągnięcia sukcesu w życiu ważna jest znajomość swoich mocnych i słabych stron. Kiedy wiemy, w czym czujemy się dobrzy, a w czym nie, możemy w pełni zaakceptować to, kim jesteśmy i przestać porównywać się do innych. Warto pamiętać, że porównywanie się do innych osób nie ma żadnego celu, a może nam jedynie popsuć humor. Można się zastanowić po co to robić? Przecież że każdy odpowiada za swoje życie, a jeśli bardzo chce coś w życiu osiągnąć, to zrobi to samodzielnie, nie patrząc na osoby z otoczenia. Czy sukces jest zarezerwowany tylko dla wybranych? Oczywiście, że nie! Dlatego, aby zyskać pewność siebie, tak ważna jest zmiana swojego podejście do pewnych kluczowych spraw.

Nie można w życiu liczyć na to, że sukces przyjdzie sam. Dlatego nie należy się nigdy poddawać po pierwszej porażce, a nawet i następnych. Można wyobrazić sobie sytuację, gdy staramy się o wymarzoną pracę w dużej firmie. Dostaliśmy w końcu zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną i myślimy, że wszystko się uda. Niestety, nie zostajemy wybrani na wymarzone stanowisko, na które aplikowaliśmy. Warto wtedy pamiętać, że takie sytuacje nie powinny skłaniać nas do poddania i pozwalać sobie na myśli, że „nic mi się w życiu nie udaje”. Trzeba sobie uświadomić, że porażka jest nieodłączną częścią naszego życia. I każdy człowiek sukcesu ma ich przynajmniej kilka na swoim koncie. Jeśli wiesz, na co cię stać i ile jesteś w stanie dać z siebie, prędzej czy później dostaniesz od losu to, czego oczekujesz. A z porażek trzeba wyciągnąć wnioski na przyszłość i… tyle!

Co tak na prawdę daje pewność siebie

Wiara w siebie to kolejny nieodłączny element budowania pewności siebie. Nie można dać sobie wmówić, że jest się gorszym od innych. Każdy człowiek ma inne predyspozycje i inne warunki do działania. Jednym coś wychodzi świetnie, innym wcale nie wychodzi, ale to nie jest podstawą do dzielenia ludzi na „lepszych” i „gorszych”. Czy gdyby wszyscy byli dobrzy w jednej, ściśle określonej dziedzinie, to czy świat byłby taki ciekawy? Na pewno nie. Dobrze się składa, że ludzie są różni i mają różne talenty.

Podsumowując, jeszcze warto przypomnieć najważniejsze wyznaczniki zwiększania pewności siebie – pozytywne myślenie, świadomość własnej wartości, wyciąganie wniosków z porażek oraz wiara w lepsze jutro i własne szczęście!

Pokarz więcej

Redakcja

Redakcja serwisu drakka.pl to zespół kilku pełnych pasji i zaangażowania osób, które pragną tworzyć i redagować pomocne dla wielu artykuły poradnikowe. Dostępne w portalu treści mają charakter inspiracyjny i pomocniczy, pozwalający lepiej rozwiązywać problemy dnia codziennego. Odpowiadają one potrzebom i zainteresowaniom szerokiej grupy czytelników, niezależnie od wieku i płci.

Artykuły powiązane

Back to top button