Pieniądze

Czym jest jednoosobowa działalność gospodarcza

Jednoosobowa działalność gospodarcza to najprostsza forma aktywności zarobkowej, która nie jest pracą najemną ani usługą-zleceniem. Umożliwia ona zgodną z prawem działalność komercyjną w niemal każdym zakresie życia gospodarczego. Wiąże się jednak z wieloma wymaganiami i potrzebami, a zwłaszcza osobistą odpowiedzialnością za podejmowane działania. O czym zatem warto pamiętać podejmując biznes w takiej formie.

Pracując na etacie jest się albo zwykłym pracownikiem, albo osobą zarządzającą. Można także zajmować się księgowością, marketingiem i wieloma innymi zadaniami. Przy jednoosobowej działalności gospodarczej te wszystkie kwestie obciążają tylko jedną osobę, która jest jednocześnie właścicielem i pracownikiem. Zawsze warto mieć tego świadomość, jeśli myśli się o własnym biznesie. Prowadzenie firmy może być trudniejsze, niż się pozornie wydaje, ponieważ każdy aspekt takiej aktywności to zupełnie różne wyzwania.

Jednoosobowa działalność gospodarcza a bycie swoim własnym pracownikiem

Jedną z zalet własnej firmy jest fakt, że nie trzeba znosić humorów kierownictwa. Nikt nie kontroluje, nikt nie stoi nad głową i nikt nie rozlicza. Jest też pewien minus w tym, że na etacie pracuje się 8 godzin dziennie, a własna firma oznacza często potrzebę ciągłego angażowania myśli. Bardzo często trzeba być niezwykle pracowitą, zdyscyplinowaną i systematyczną osobą, by utrzymać się na rynku i rozwinąć swoją działalność. Ważne jest też, by nauczyć się tak organizować swoją pracę, by nie trzeba było na sprawy firmowe przeznaczać całego dnia.

Zarządzanie przy jednoosobowej działalności

Jednoosobowa działalność gospodarcza wymaga, by skutecznie zarządzać sobą i swoją pracą. Nie ma nikogo, kto by naciskał na wydajność i koncentrację. Trzeba być więc jednocześnie pracownikiem i swoim własnym kierownikiem, aby pracować efektywnie i odpowiedni wydajnie. Jednoosobowa działalność gospodarcza daje także możliwość zatrudniania pracowników, wtedy można zostać rzeczywistym kierownikiem. Wtedy bardzo często okazuje się, że bycie po tej drugiej stronie wcale nie jest takie łatwe. Zarządzanie dotyczy nie tylko zasobów ludzkich, ale też finansowych, fizycznych i informacyjnych. Obejmuje etap planowania, organizowania, kierowania i kontrolowania, a także motywowania. Własna firma będzie wymagać stałego dokształcania się w dziedzinie zarządzania, gdyż bez tego może być trudno przetrwać dłużej niż dwa lata.

Kwestie marketingowe we własnej firmie

Reklama i marketing to spory obszar wiedzy do zdobycia. Ponadto trzeba umieć zajmować się tym skutecznie, a w dodatku tak, by zyski z takich działań były adekwatne do nakładów. Prowadzenie firmy wymaga umiejętności minimalizowania kosztów, co ma duże znaczenie również w odniesieniu do reklamy. Na początku działalności warto korzystać z tanich oraz darmowych sposobów promowania. Nieocenione są serwisy społecznościowe, fora branżowe i zdobyte wcześniej kontakty. Jednoosobowa działalność gospodarcza wymusza w tym względzie znalezienie w sobie najgłębszych pokładów kreatywności i innowacyjności, które dać moga odpowiednią przewagę na rynku.

Prowadzenie księgowości w swojej firmie

Prowadząc własną działalność będzie się wystawiać faktury, ale także często trzeba prowadzić księgę przychodów i rozchodów. Nie dotyczy to osób, które wybrały ryczałt, jako formę rozliczeń, a także pełnej księgowości. Kiedy nasza firma to jednoosobowa działalność gospodarcza, zwykle księgowań nie ma dużo, zwłaszcza na początku. Problemem jest tutaj bardziej konieczność zapoznania się z tym tematem i późniejsze wątpliwości, jakie mogą się pojawić. Przy księgowaniach, w wystawianiu faktur oraz w rozliczeniach podatkowych potrzebna jest dokładność, na którą nie wszystkich stać. Oczywiście można korzystać z usług profesjonalnego biura księgowego, jednak podstawowa wiedza i tak zawsze jest konieczna.

Warto mieć świadomość, z czym wiąże się jednoosobowa działalność gospodarcza. Przy każdym z tych aspektów można pomyśleć o tym, jak sobie ułatwić pracę. Warto nauczyć się zarządzania swoim czasem oraz motywowania siebie i pracowników. Reklamą i marketingiem trzeba zainteresować się wcześniej, zanim jeszcze powstanie własna firma. Wtedy przy starcie będzie się już wiedzieć, jak działać i jakie kroki warto podejmować. Podobnie z księgowością, w zakresie której już wcześniej warto zdobyć podstawowe informacje i poszukać np. odpowiedniego programu do faktur.

Pokarz więcej

Redakcja

Redakcja serwisu drakka.pl to zespół kilku pełnych pasji i zaangażowania osób, które pragną tworzyć i redagować pomocne dla wielu artykuły poradnikowe. Dostępne w portalu treści mają charakter inspiracyjny i pomocniczy, pozwalający lepiej rozwiązywać problemy dnia codziennego. Odpowiadają one potrzebom i zainteresowaniom szerokiej grupy czytelników, niezależnie od wieku i płci.

Artykuły powiązane

Back to top button