Zdrowie

Olejek oregano – Właściwości i zastosowania

Oregano, czyli lebiodka pospolita lub inaczej dziki rumianek, naturalnie rośnie w Afryce Północnej, Europie i Azji. W Polsce występuje w uprawach na całym terytorium. Jest to przede wszystkim bardzo aromatyczna przyprawa, która w kuchni znalazła zastosowanie głównie jako przyprawa do dań włoskich, zwłaszcza do pizzy, makaronów i sałatek. Coraz bardziej popularny staje się również olejek oregano, który znajduje szerokie zastosowanie w terapiach leczniczych i pielęgnacyjnych. Przyjrzyjmy się zatem temu produktowi nieco bliżej.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, ile dobrodziejstw leczniczych kryje w sobie to wyjątkowe ziele, mimo, że jego właściwości lecznicze znał już Hipokrates i Arystoteles. Szczegółowe badania naukowe potwierdziły, że sama natura stworzyła lek zwalczający niemal każdą chorobę, działając jak naturalny antybiotyk. Analiza składu oregano wykazała, że zawarte w nim substancje czynne, m.in. karwakrol i tymol, okazały się niezwykle skuteczne w niszczeniu wszystkich badanych mikroorganizmów chorobotwórczych. Właśnie takim działaniem odznacza się także coraz popularniejszy na świecie olejek oregano.

Oregano zawiera również ogromną ilość garbników, goryczy, a także, działających przeciwzapalnie i bakteriobójczo flawonoidów. Przede wszystkim jest silnym przeciwutleniaczem i lekiem przeciwhistaminowym. To wyjątkowe ziele zawiera także cenne kwasy tłuszczowe omega, wapń, magnez, żelazo, cynk, miedź i potas. Jest również bogatym źródłem witaminy A, E, K i C, oraz błonnika. Z oregano uzyskujemy skoncentrowany olejek eteryczny zwany olejkiem tymolowym, zawierający tymol, karwakrol i seskwiterpeny. Ponadto zawiera składniki czynne takie jak kwas kawowy, ursolowy, rozmarynowy i fitosterole o wszechstronnych właściwościach leczniczych.

Olejek oregano w zastosowaniach leczniczych i pielęgnacyjnych

Olejek oregano to potwierdzona badaniami skuteczna substancja tłuszczowa, która może być z powodzeniem stosowana przy wielu rożnych problemach zdrowotnych i pielęgnacyjnych. Poniżej wskazujemy jego najczęściej wykorzystywane możliwości.

  1. Działanie bakteriobójcze i grzybobójcze

Zawarty w olejku oregano karwakrol posiada bardzo silne działanie antybakteryjne, w szczególności skutecznie niszczy bakterie z rodziny: E.Coli, Salmonella, Listeria, Staphylococcus oraz wiele innych, a także grzyby np. Candida. Z tego powodu stosuje się go zarówno w terapiach wewnętrznych, jak i na skórę. olejek oregano, obok olejku z drzewa herbacianego, to jeden z najczęściej stosowanych naturalnych środków na grzybicę stóp i paznokci.

  1. Działanie antyseptyczne, dezynfekujące i wykrztuśne

Obecne w olejku z oregano antyoksydanty pomagają skuteczniej chronić komórki organizmu przed niszczącym działaniem wolnych rodników i poprawiać tym samym zdolność do zwalczania infekcji. Zewnętrznie olejek tymolowy wykorzystuje się w stanach zapalnych jamy ustnej, m.in. do płukania gardła, w łagodzeniu bólu zęba, wzmacniających kąpieli oraz przy trudno gojących się ranach skóry i świądzie. Działa również przeciwbólowo, łagodząc bóle zatok i bóle migrenowe. Olejek oregano sprawdza się również doskonale w rozmaitych mieszankach olejowych i zabiegach aromaterapii.

  1. Działanie przeciwbiegunkowe, przeciwskurczowe, wiatropędne, odtruwające

Napar z oregano, wykonywany zazwyczaj w mieszance z innymi ziołami, działa wiatropędnie i jest stosowany przy atonii jelit, nadmiernej fermentacji jelit, bębnicy, chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, a także niedoczynności wątroby. W niektórych krajach powszechnie stosuje się olejek oregano w ilości kilku kropli po obfitych i ciężkostrawnych posiłkach. Pozwala on w naturalny sposób ożywić procesy trawienia i pozbyć się uciążliwych dolegliwości.

  1. Pomaga w zapobieganiu licznym chorobom, wliczając w to syndrom metaboliczny oraz nowotwory

Olejek oregano wykazuje pewną aktywność przeciwnowotworową, gdyż namierza komórki nowotworowe i uruchamia ich autodestrukcję. Osoby z wysokim ciśnieniem krwi, wysokim poziomem cholesterolu oraz innymi wskaźnikami syndromu metabolicznego lub z chorobami serca, w znacznym stopniu również skorzystają z dodania oregano do swojej diety.

Olejek z oregano – efekty uboczne

Mimo wielu zalet, jakie posiada olejek oregano, należy mieć świadomość, że istnieją potencjalne skutki uboczne jego działania. Ten wyjątkowy produkt może zmniejszać zdolność organizmu do wchłanianie żelaza, dlatego przy jego stosowaniu zaleca się często regularne stosowanie suplementów żelaza. Z tego też powodu należy go stosować co najmniej dwie godziny przed lub po spożyciu suplementów żelaza.

Nie zaleca się stosowania olejku kobietom w ciąży oraz karmiącym matkom, głównie z powodu braku dowodów na brak jego wpływu na zdrowie dziecka.

Innym możliwym działaniem niepożądanym olejku są reakcje alergiczne. Olejek z oregano, podobnie jak z innych pokrewnych roślin, takich jak tymianek, bazylia, mięta, szałwia, itp., może powodować pewne reakcje alergiczne. Jeśli wystąpi jakikolwiek dyskomfort skóry, wysypki, czy nudności, należy natychmiast przerwać jego przyjmowanie.

W celu włączenia suplementów z oregano najlepiej skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Najlepiej pokusić się o zakup wysokiej jakości oleju oregano, ponieważ stężenie składników aktywnych może zmieniać się w szerokim spektrum dostępnych produktów.

Pokarz więcej

Redakcja

Redakcja serwisu drakka.pl to zespół kilku pełnych pasji i zaangażowania osób, które pragną tworzyć i redagować pomocne dla wielu artykuły poradnikowe. Dostępne w portalu treści mają charakter inspiracyjny i pomocniczy, pozwalający lepiej rozwiązywać problemy dnia codziennego. Odpowiadają one potrzebom i zainteresowaniom szerokiej grupy czytelników, niezależnie od wieku i płci.

Artykuły powiązane

Sprawdź także
Close
Back to top button