Zdrowie

Herbata – Popularne rodzaje i właściwości

Herbata to niezwykle popularny praktycznie na całym świecie napój, który może występować w wielu różnych odmianach i formach. Różnić się mogą one nie tylko kolorem, ale także właściwościami. W niektórych krajach picie herbaty ma charakter rytualny, a w innych z kolei jest produktem powszechnym, a wręcz niedocenianym. W niniejszym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na jej temat.

Nie każdy napój jest tak znany na świecie, jak herbata. Spotykana w wielu kolorach i smakach, a także znana na każdym kontynencie w różnych odmianach i rodzajach. Najpopularniejszym rodzajem jest herbata czarna i zielona, lecz coraz popularniejsza staje się także herbata biała, czerwona, żółta, a nawet niebieska.
Znamy również podział na herbatę liściastą, granulowaną, prasowaną i aromatyzowaną. Wszystkie one znajdują sobie wiernych wielbicieli, a czasami także krytyków.

Herbatkami nazywamy także ziołowe napary. Powstają one na bazie przeróżnych jadalnych ziół i suszonych owoców. Jedna z najbardziej znanych owocowych i ziołowych herbatek przygotowuje się z kwiatów lipy, która okazuje się bardzo pomocna podczas przeziębienia, podobnie jak herbatka z malin. Bardzo często mamy także do czynienia z herbatką z dzikiej róży, pokrzywy, bzu czarnego, czystka, czy ostropestu, itd. Nie są to jednak herbaty sensu stricto, jednak nazywane tak są ze względu na sposób ich zaparzania i podawania.

Wielowiekowa tradycja picia herbaty

Początki herbaty sięgają prawie 3000 lat przed naszą erą, choć dokładna data jest trudna do ustalenie. Pierwsze pisemne wzmianki o herbacie pochodzą z dziesiątego wieku przed naszą erą. Jedno jest pewne, że od bardzo dawna znali ją i pili Chińczycy. Do Europy, a w tym także do Polski, dotarła dopiero w siedemnastym wieku. Lecz początkowo traktowano ją głównie jako ziele lecznicze. Dopiero około stu lat później rozpowszechnił się zwyczaj picia herbaty. Współcześnie rośliny, z których powstaje herbata, uprawiane są w wielu krajach Azji, a także poza tym kontynentem, w strefie zwrotnikowej.

Herbata w wielu odmianach

Herbata występuje w wielu różnych gatunkach i odmianach, często wynikających z procesu jej przetwarzania. Poniżej przedstawiamy najbardziej znane i rozpowszechnione z nich.

  • Herbata czarna, którą używamy na co dzień w naszych domach uzyskiwana jest w wyniku kilku procesów przetwórczych. Otrzymywana jest poprzez więdnięcie, skręcanie, fermentację i suszenie. Należy do najbardziej znanej i rozpowszechnionej odmiany.
  • Herbata zielona nie poddawana jest procesowi fermentacji, dlatego zachowuje wiele cennych wartości. Po zerwaniu od razu podlega procesowi suszenia, dzięki czemu jest znacznie wartościowsza dla organizmu i łagodniejsza, niż inne rodzaje tego trunku. Dobrze działa na układ trawienny, a dodatkowo stabilizuje nastrój i działa uspokajająco. Doskonale wspomaga proces odchudzania i dodaje energii. Dzięki zawartości przeciwutleniaczy chroni organizm przed procesami starzenia i rozwoju wielu chorób.
  • Herbata biała nie jest tak dobrze znana, jak odmiana czarna, czy zielona, a głównym jej dostawcą na rynek światowy są Chiny. Pozyskiwana jest w okresie wiosennym i wytwarzana jest z młodych, nierozwiniętych jeszcze pączków. Następnie pączki poddawane są więdnięciu i suszeniu. Biała odmiana jest jedną z najdroższych herbat. W naszym kraju za sto gram dobrej herbaty białej trzeba zapłacić nawet 100 zł. Oczywiście na rynku istnieje duża rozpiętość cenowa, bo i gatunków tej herbaty jest kilka. Biała odmiana trunku przed zaparzeniem posiada kolor zbliżony do koloru srebra, natomiast po zaparzeniu przypomina kolor słomkowy.
  • Herbata żółta powstaje w podobny sposób, jak jej biała odmiana. Różni się jednak od niej i od wyżej wymienionych herbat smakiem, gdyż dłużej poddawana była suszeniu. Posiada kolor zielono- żółty i uznawana jest za jedną z najszlachetniejszych odmian.
  • Herbata czerwona również pochodzi z Chin i posiada silny zapach oraz intensywny smak. Powstaje dzięki dodatkowemu procesowi fermentacji i leżakowaniu. Cechuje się niesamowicie długim okresem przydatności do spożycia. Może leżakować nawet pół wieku, podczas, gdy inne rodzaje herbat najwyżej jeden rok.

O czym jeszcze warto wiedzieć

Ogólnie herbata zawiera szereg witamin, jak witaminę A, B1, B2, C, E, K, a jej regularne picie w umiarkowanych ilościach nie zagraża naszemu zdrowiu, a nawet pomaga. Jednak picie w dużych ilościach, szczególnie mocnej i czarnej odmiany może być niekorzystne dla zdrowia. Zwłaszcza ze względu na znajdującą się w niej kofeinę, która może wywoływać niepokój, a nawet lęk. A ponadto może doprowadzić do uzależnienia, jak i w skrajnych warunkach nawet do uszkodzenia niektórych organów, np. nerek. Także zawsze zalecana jest rozwaga, która powinna także obejmować picie herbaty.

Pokarz więcej

Redakcja

Redakcja serwisu drakka.pl to zespół kilku pełnych pasji i zaangażowania osób, które pragną tworzyć i redagować pomocne dla wielu artykuły poradnikowe. Dostępne w portalu treści mają charakter inspiracyjny i pomocniczy, pozwalający lepiej rozwiązywać problemy dnia codziennego. Odpowiadają one potrzebom i zainteresowaniom szerokiej grupy czytelników, niezależnie od wieku i płci.

Artykuły powiązane

Sprawdź także
Close
Back to top button