Uroda

Kosmetyki ziołowe dla dobra skóry i włosów

Kosmetyki ziołowe cieszą się coraz większą popularnością i zainteresowaniem klientów na całym świecie. Dotyczy to zarówno gotowych produktów pielęgnacyjnych, jak i przygotowywanych na podstawie domowych receptur. Stanowią one doskonałą alternatywę dla kosmetyków drogeryjnych, szczególnie dla osób zainteresowanych zdrowym i naturalnym stylem życia.

Większość z nas pragnie posiadać gładką i młodą skórę, jak i piękne, zdrowe włosy. Gdy wyglądamy atrakcyjnie mamy lepsze samopoczucie i podnosi się nam poziom samooceny. Czujemy się wówczas elegancko i komfortowo. I cieszy nas także fakt, gdy inni zwracają uwagę na naszą ładną cerę i zadbane włosy. Lecz aby taka była trzeba właściwie o nie zadbać. Z pomocą mogą nam przyjść kosmetyki ziołowe, którymi zainteresowanie na całym świecie znacznie wzrosło w ostatnich latach.

Dlaczego kosmetyki ziołowe?

Powszechnie dostępne kosmetyki drogeryjne są dość drogie i nie każdego stać na zakup naprawdę wartościowego i skutecznego produktu. I tu natura wychodzi nam na przeciw. Jako wspaniałą alternatywę coraz częściej poleca się kosmetyki ziołowe, które można samodzielnie przygotować bez najmniejszego problemu we własnym domu. Należą do nich nie tylko przeróżne naturalne maseczki, ale także sporządzone z ziół płukanki do włosów, kremy do ciała czy nawet szampony.

Zioła wykorzystuje się nie tylko do leczenia schorzeń ciała i psychiki, ale także jako surowce pielęgnacyjne. Kosmetyki ziołowe, podobnie jak i różne inne kosmetyki, mają na celu ujędrnienie i wygładzenie cery, a także poprawę jej ogólnej kondycji. Często również pomagają łagodzić problemy z dolegliwościami dermatologicznymi lub pełnią wspaniałe funkcje ochronne. Przede wszystkim jednak są znacznie tańsze i zdrowsze dla naszej skóry i włosów.

Natura źródłem zdrowia i urody

Regularnie stosując jednak ziołowe kosmetyki trzeba być cierpliwym i wytrwałym. Choć zioła posiadają dużą moc, to wykazują także przedłużony czas oczekiwania na pozytywny skutek. Najkrócej mówiąc są skuteczne, lecz zaczynają działać dopiero po pewnym czasie. Z racji tego, że posiadają wiele cennych właściwości należy rozsądnie je stosować, gdyż nadmiar jest tak samo szkodliwy, jak niedobór.

Wiele z ziół możemy wyhodować sami lub zebrać rosnące w odpowiednim miejscu. Niewłaściwym miejscem do zbierania ziół są pobocza dróg, jak i bliskość różnych upraw. Przydrożne zioła posiadają w sobie dużo ołowiu i innych metali ciężkich. A te rosnące opodal upraw rolniczych nafaszerowane są chemią, stosowaną w rolnictwie do zwalczania szkodników i grzybów. Takie zioła raczej nie pomogą naszej skórze, a wprost przeciwnie, mogą przynieść wiele złego.

Składniki ziołowe w pielęgnacji skóry

Z pośród wielu ziół stosowanych do pielęgnacji skóry na czołowe miejsce wysuwa się rumianek, lawenda, mięta, szałwia, nagietek, czy krwawnik. Bardzo często łączy się je w zależności od potrzeb, a także dodaje do bazowych olejów roślinnych. Przyjrzyjmy się ich podstawowym właściwościom i sposobom wykorzystania:

  • Rumianek – sprawia, że skóra będzie promienna i gładka, gdyż posiada on właściwości gojące i łagodzące. Ponadto, rumianek działa przeciwzapalnie, dlatego nadaje się doskonale przy wszelkiego rodzaju podrażnieniach skóry. Nadaje się do przygotowania płukanek, którymi można przemywać każdy rodzaj skóry, także tych najmłodszych. Wpłynie tak samo dobrze na skórę tłustą, jak i suchą. Usunie ewentualne jej zaczerwienienia i pomoże zwalczyć męczący trądzik.
  • Lawenda – jest idealnym środkiem odkażającym i pielęgnującym, szczególnie cerę trądzikową i tłustą.
  • Mięta – nie tylko odświeża skórę, ale także ją zmiękcza, odżywia i wygładza.
  • Szałwia – to zioło o działaniu przeciwzapalnym i wzmacniającym naczynia krwionośne.
  • Nagietek – wykazuje działanie grzybobójcze i bakteriobójcze, a także dobrze działa na skórę wrażliwą i podrażnioną.
  • Czystek – posiada bardzo duże ilości przeciwutleniaczy, dlatego polecany jest przede wszystkim do pielęgnacji cery dojrzałej i zmęczonej. Zawarte w czystku substancje aktywne pozwalają skutecznie zapobiegać zmarszczkom, utracie jędrności i matowieniu.
  • Krwawnik – jest ziołem, które zapobiega zmarszczkom, a także przyspiesza gojenie ranek i regeneruje skórę.

Składniki ziołowe w pielęgnacji włosów

Wiele z pośród powyższych ziół także bardzo dobrze wpływa na kondycję naszych włosów, a do najczęściej wykorzystywanych w tym zakresie należą:

  • Rumianek – naturalnie rozjaśnia włosy, a także wzmacnia cebulki.
  • Nagietek – idealnie nadaje się do włosów suchych, dodając im blasku i wzmacniając je i tym samym zapobiegając ich wypadaniu.

Także wiele innych ziół wzmacnia cebulki włosowe, regeneruje uszkodzenia, oraz zapobiega przetłuszczaniu i wypadaniu włosów. Niektóre z nich zapobiegają nawet siwieniu oraz skutecznie zwalczają znienawidzony łupież. Do takich pomocnych włosom ziół oprócz przedstawionych powyżej można zaliczyć przede wszystkim pokrzywę, łopian i skrzyp polny.

Podsumowując

Kosmetyki ziołowe to ogromne możliwości rozmaitych kompozycji, zapewniających rozmaite właściwości ochronne i pielęgnacyjne. Wiele z nich można z łatwością przygotować w domu, co może dawać bardzo wiele satysfakcji. Warto sięgać po nie znacznie częściej, ponieważ zapewniają skuteczne działanie i nie są wcale drogie.

Pokarz więcej

Redakcja

Redakcja serwisu drakka.pl to zespół kilku pełnych pasji i zaangażowania osób, które pragną tworzyć i redagować pomocne dla wielu artykuły poradnikowe. Dostępne w portalu treści mają charakter inspiracyjny i pomocniczy, pozwalający lepiej rozwiązywać problemy dnia codziennego. Odpowiadają one potrzebom i zainteresowaniom szerokiej grupy czytelników, niezależnie od wieku i płci.

Artykuły powiązane

Sprawdź także
Close
Back to top button