Styl życia

Ile kosztuje ślub i wesele

Ślub, a potem wesele, to bardzo ważna chwila, szczególnie dla młodych ludzi. Warto się jednak nieco zastanowić nad kosztami ich organizacji. Poniżej przedstawiamy najważniejsze aspekty planowania tych uroczystości.

Ślub i wesele… coraz rzadziej decydujemy się na ten krok, a jeżeli nawet, to czekamy wiele lat nim będziemy mogli pozwolić sobie na taki luksus. Zakup pierścionka zaręczynowego to dopiero początek. Samo wesele wiążę się z ogromną ilością kosztów.

Obrączki ślubne

Zaraz po zakupie pierścionka zaręczynowego zaczynamy myśleć o obrączkach. To one będą tkwiły na naszych palcach tak długo, aż śmierć nas nie rozłączy. Są symbolem  miłości i wierności, dlatego traktujemy je z niezwykłym sentymentem. Jesteśmy w stanie zapłacić za obrączki naprawdę sporo. Nie mają to być przecież zwykłe, złote obręcze, ale prawie medaliony, coś na znak czterolistnej koniczyny przynoszącej szczęście. Dlatego często decydujemy się na „upiększenie” obrączek.

Grawerujemy na nich swoje inicjały, wybieramy jakieś niestandardowe wzory i materiały, z których są zrobione. Bo tradycyjne, żółte złoto nie jest już tak modne. I chociaż za tradycyjne obrączki możemy zapłacić około kilkaset złotych, tak już za te bardziej popularne ostatnio, z białego złota, będziemy musieli wyłożyć nawet kilka tysięcy złotych.

Ubranie na ślub

W tym wyjątkowym dniu i pani młoda, i młody pan chcą wyglądać olśniewająco. Nie żałują sobie ani na buty, ani na sukienkę i dodatki, ani na garnitur. Jeżeli mielibyśmy przyjąć minimalistyczny strój, w dodatku wypożyczony, możemy zamknąć się w cenie około 2000 zł. Jeżeli natomiast sukienka ma być nowa, kupiona, tak samo garnitur i wszelkie inne dodatki, to możemy zapłacić nawet 7000 zł.

Kościół

Tutaj należy wziąć pod uwagę zarówno samą mszę ślubną – za którą księżą różnie sobie liczą (od 200 do 1000 zł) jak inne opłaty związane z ceremonią ślubną. Do wynagrodzenia dla księdza należy doliczyć także pensję dla organisty – zazwyczaj jest to około 100-150 zł. Chyba, że zdecydujemy się na dodatkowe instrumenty, na przykład skrzypce – około 200 zł, albo chór- około 400 zł. NO i wystrój kościoła. Kwiaty, girlandy, różnego rodzaju taśmy i wstążki a także pensja dla wizażystki . Wszystko to może kosztować nawet dwa tysiące zł.

Pojazd po ceremonii ślubu

Bo czymś trzeba do kościoła dojechać.  W opcji minimalistycznej możemy poprosić świadka, żeby prowadził nasze auto. Wtedy koszty liczymy jedynie w ilości wlanego do baku paliwa. Jeżeli jednak – marzy nam się ślub jak z bajki, możemy zdecydować się na bryczkę, lub limuzynę. Tutaj zazwyczaj wynajmujemy pojazd wraz z kierowcą „ na godziny” a taka atrakcja może nas kosztować nawet tysiąc zł. Trzeba też doliczyć dodatkowe przybranie na auto – około 150 zł

Sala weselna

To zdecydowanie największy koszt jaki niesie ze sobą wesele. Zazwyczaj młodzi decydują się na pełną, profesjonalną obsługę i w koszt sali wliczone są już koszty jej przystrojenia, a także przygotowanie posiłków – bez ciast i tortów. Ceny wahają się od 180-500 zł za osobę, nie trudno więc obliczyć, że w przypadku stu zaproszonych gości zapłacimy za salę  i podstawowe wyżywienie od 20-50 tysięcy złotych

Napoje i ciasta

Wszystko zależy od cukierni, którą wybierzemy. Większość ma w ofercie tak zwane pakiety weselne, i za kilka blach ciasta plus weselne torty, jeżeli i krokodyle życzy sobie około 2000 zł. Ciast jest wtedy tyle, że wystarcza jeszcze na poprawiny (mowa tutaj o stu zaproszonych gościach).

Muzyka na wesele

Bo wesele bez muzyki to stypa. Możemy zdecydować się na skorzystanie z usług DJ’a – który nie gra na żadnym instrumencie a cały czas spędza za konsolą , gdzie puszcza muzykę z płyt i na żywo ją miksuje. Ale możemy też pokusić się o prawdziwe weselisko, z muzyką na żywo. Kilkuosobowy zespół, grający na instrumentach i śpiewający na żywo, to kosz kilku tysięcy złotych przy czym DJ może bawić nas przez całą noc za kilkaset zł.

Wesele wiążę się także z zakupem sporej ilości alkoholu. Jeżeli chcemy przygotować naprawdę wyjątkową imprezę, na której spotka się wielu gości, musimy wziąć pod uwagę, iż będzie to koszt rzędu kilkudziesięciu tysięcy.

Pokarz więcej

Redakcja

Redakcja serwisu drakka.pl to zespół kilku pełnych pasji i zaangażowania osób, które pragną tworzyć i redagować pomocne dla wielu artykuły poradnikowe. Dostępne w portalu treści mają charakter inspiracyjny i pomocniczy, pozwalający lepiej rozwiązywać problemy dnia codziennego. Odpowiadają one potrzebom i zainteresowaniom szerokiej grupy czytelników, niezależnie od wieku i płci.

Artykuły powiązane

Back to top button