Zdrowie

Krwawiące dziąsła podczas czyszczenia zębów

Krwawiące dziąsła to tylko pozornie niegroźny problem, gdyż może być objawem poważniejszego problemu. Nie warto go bagatelizować, dlatego w takim przypadku konieczna jest wizyta u stomatologa. Bardzo często prosty i bezbolesny zabieg może pomóc zlikwidować przyczynę tej przykrej dolegliwości.

Cierpisz na krwawiące dziąsła podczas szczotkowania lub czyszczenia nicią dentystyczną? Czy Twoje dziąsła są nadwrażliwe lub po prostu bolą? To może być oznaką zapalenia dziąseł, choroby, która może zepsuć twój uśmiech. Choroby dziąseł mogą być bezbolesne, ale ważne jest, aby zwrócić uwagę na pierwsze ich oznaki. Jeśli zaczniesz działać od razu, możesz uniknąć wielu problemów zdrowotnych.

Jakie są wczesne objawy choroby dziąseł?

Jak wspomniano wcześniej, choroby dziąseł są czasami bezbolesne. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na pierwsze ich objawy i jak najszybciej udać się do stomatologa. Pamiętaj, zawsze lepiej jest leczyć choroby dziąseł na wcześniejszym etapie. Poniżej przedstawiamy najczęściej występujące oznaki chorób dziąseł.

  1. Krwawiące dziąsła podczas nitkowania lub szczotkowania

Zdaniem ekspertów, krwawienie dziąseł podczas czyszczenia nicią dentystyczną lub szczotkowania, jest najczęściej oznaką jakiejś choroby. Bywają również przypadki, że dziąsła krwawią bez powodu, co z kolei oznacza, że nasze dziąsła są słabe.

  1. Czerwone dziąsła

Czerwone i podrażnione dziąsła są jednym z ważnych objawów choroby, która zazwyczaj jest spowodowana zwiększonym rozwojem płytki nazębnej. W takim przypadku niezbędna jest wizyta u dentysty i przeprowadzenie zabiegu scalingu.

  1. Obrzęk dziąseł

Obrzęk dziąseł to oznaki stanu zapalnego. Krwawiące dziąsła podczas szczotkowania lub czyszczenia nicią dentystyczną są spowodowane tym, że dziąsła w stanie zapalnym są miękkie i szybciej ulegają uszkodzeniom.

  1. Recesja dziąsła

Jeśli zauważysz oznaki recesji dziąseł, co znaczy, że dziąsła zdają się oddalać od zęba, co jest również objawem choroby dziąseł. Obecnie większość dobrych klinik stomatologicznych oferuje leczenie recesji dziąseł w postaci zabiegu chirurgicznego.

  1. Ból w trakcie żucia

Jeśli doświadczasz bólu w trakcie żucia lub ciągłego bólu szczęki podczas jedzenia, jest to wyraźnym objawem choroby dziąseł. Niektóre osoby odczuwają kłujący ból podczas picia zimnej lub gorącej wody co również może być oznaką poważniejszego stanu.

  1. Luźne zęby

Luźny ząb u dorosłych jest nietypowym objawem, który świadczy o chorobie i może nieleczony spowodować utratę zębów.

  1. Nadwrażliwość na ciepło lub zimno

Ostra wrażliwość zębów jest niezwykle bolesna i utrudniająca codzienną egzystencję. Najczęściej jest to uczucie łaskotania, gdy pije się coś gorącego lub bardzo zimnego.

  1. Zakażenie pod zębami

Przyczyną wielu problemów jest infekcja bakteryjna, która musi być leczona. W takim przypadku niezwłocznie udaj się do stomatologa.

  1. Nieświeży oddech

Nieświeży oddech jest spowodowany przez obecne w jamie ustnej bakterie, które również są przyczyną krwawiących dziąseł. Obecność bakterii wywołujących nieświeży oddech jest zazwyczaj wynikiem niewłaściwej higieny jamy ustnej.

Krwawiące dziąsła a codzienna higiena jamy ustnej

Właściwa higiena jamy ustnej zapobiega większości chorób dziąseł. Zawsze zwracaj uwagę na pierwsze oznaki problemu i nigdy ich nie lekceważ. Objawy takie jak krwawiące dziąsła podczas czyszczenia nicią dentystyczną lub szczotkowania, tworzenie się ropnej krwi, nieświeży oddech i ból podczas jedzenia, powinny być natychmiast leczone.

Eksperci zalecają regularne wizyty u stomatologa co 6 miesięcy. Regularna kontrola pomoże rozpoznać i leczyć schorzenia stomatologiczne, zanim staną się skomplikowana w leczeniu.

Pamiętaj! Idealny uśmiech będziesz miał wtedy, gdy twoje dziąsła i zęby będą zdrowe.

Pokarz więcej

Redakcja

Redakcja serwisu drakka.pl to zespół kilku pełnych pasji i zaangażowania osób, które pragną tworzyć i redagować pomocne dla wielu artykuły poradnikowe. Dostępne w portalu treści mają charakter inspiracyjny i pomocniczy, pozwalający lepiej rozwiązywać problemy dnia codziennego. Odpowiadają one potrzebom i zainteresowaniom szerokiej grupy czytelników, niezależnie od wieku i płci.

Artykuły powiązane

Sprawdź także
Close
Back to top button