Technologia

Laptop do gier – Jak wybrać odpowiedni

Laptop do gier to oczywiście nie tylko urządzenie do zabawy, ale zwykle bardzo uniwersalna i wysoko wydajna maszyna. Nie każdy zdaje sobie bowiem sprawę, że to właśnie programy rozrywkowe wykazują najczęściej bardzo wysokie wymagania względem wydajności urządzenia komputerowego. Jakie zatem parametry warto wziąć pod uwagę podczas jego zakupu?

Z miesiąca na miesiąc, technologia rozwija się coraz bardziej, oferując swój niesamowity postęp każdemu z nas. Smartfony, laptopy, nowoczesne narzędzia to tylko zalążek proponowanych przez współczesnych producentów produktów. Ogromny wzrost popularności zyskał również rynek gier komputerowych, które stanowią nieodłączny element naszej codzienności. Ważne, by zaopatrzyć się w sprzęt, który umożliwi nam ich bezproblemową instalację, oraz zapewni świetną wydajność, na miarę XXI wieku.

Gry komputerowe – ewolucja

Zapewne każdy z nas pamięta początki rozwoju gier, kiedy to postaci i otoczenie stanowiły duże piksele, a dodatkowo cechowały się one banalną (odnosząc się do obecnych czasów) konstrukcją. Obecnie, gry pisane są w językach programowania wysokiego poziomu, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii informatycznych, bibliotek i silników graficznych. Aby gra mogła płynnie działać wymagane są odpowiednie parametry sprzętowe, w które musi zostać wyposażony nasz komputer. Do tej pory, podstawę stanowiły komputery stacjonarne, jednak w chwili obecnej wielu graczy wybiera laptopy. Dzieje się tak najczęściej ze względu na ich mobilność, przenośność, świetne parametry i specyfikacje, umożliwiające instalację najnowszych i najbardziej wymagających gier. Na jakie parametry należy zwrócić uwagę, przy wyborze laptopa do gier?

Laptop do gier – Parametry fundamentem satysfakcjonującej wydajności

O jakości sprzętu do grania decyduje głównie kilka kluczowych czynników, na które należy zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu. Poniżej wskazujemy które będą miały najważniejszy wpływ na jakość sprzętu.

Procesor i karta graficzna

Procesor to jeden z najistotniejszych parametrów bez którego urządzenie, najzwyczajniej w świecie, nie miałoby prawa działać. W przypadku braku karty graficznej niemożliwa byłaby obsługa jakiejkolwiek gry. Są to komponenty, które wzajemnie „napędzają” należytą wydajność oraz wspólnie umożliwiają uruchomienie jakiejkolwiek rozgrywki.

W przypadku laptopa do gier nie ma mowy o oszczędnościach na procesorze oraz karcie graficznej. Dobre jakościowo komponenty uzyskamy tylko i wyłącznie za odpowiednią, zazwyczaj wysoką, opłatą. Słabsze i tańsze będą miały zwykle wyraźnie mniejszą wydajność, co oczywiście przedłoży się na uniemożliwienie obsługi wymagających gier.

Wybierając powyższe komponenty ważny jest kompromis. Jeżeli zaopatrzymy się w znakomity procesor, ale słabą kartę graficzną, świetna wydajność na niewiele nam się przyda – takie połączenie może uniemożliwić płynne granie. Z kolei jeśli zdecydujemy się na wyjątkowo mocną kartę graficzną i bardzo słaby procesor, prawdopodobnie nie będzie on w stanie jej obsłużyć. By uniknąć problemów z tym związanych, najlepiej zakupić części o podobnej klasie, bądź kierować się zasadą, iż do obsługi gier ważniejsza jest lepsza karta graficzna. Należy pamiętać, by wydajnościowo, pomiędzy nią a procesorem nie było przepaści.

Dysk i pamięć RAM

Zarówno dysk twardy, jak i pamięć RAM, to niesłychanie ważne komponenty, które jednak zazwyczaj można wymienić, bądź rozbudować. Laptop do gier nie powinien mieć mniej, niż 4/6 GB pamięci RAM oraz 500 GB miejsca na dysku. Jeśli chodzi o dysk, warto zwrócić uwagę na jego prędkość obrotową i rodzaj. W przypadku laptopów do gier najlepsze będą modele, które charakteryzują się prędkością obrotową wynoszącą około 7200 obrotów na minutę. HDD, która jest starszą technologią, jest znacznie powolniejsza, od popularnych dziś, optymalniejszych dla graczy dysków SSD. Są one bardziej wydajne oraz oszczędne, czyli pobierają mniej energii. Dyski SSD są jednak istotnie droższe, i z tego powodu nie każdy może sobie na nie pozwolić.

Matryca

Matryca jest istotnym elementem każdego sprzętu tego rodzaju, który nie dość, że pozwoli na odbiór lepszych wrażeń wizualnych, to dodatkowo wpływa na nasze zdrowie. Przyjmuje się, iż odpowiednia wielkość, przeznaczona dla gracza, to nie mniej niż 15 cali przekątnej ekranu. Mniejsza, będzie obciążała wzrok i może doprowadzić do jego pogorszenia. Laptopy od 15 do 17 cali są najbardziej optymalne, również ze względu na wagę. Większy rozmiar matrycy, często wiąże się ze zbyt dużą wagą w końcu przenośnego urządzenia.

Popularną obecnie matrycą jest Full HD, której zakup wiąże się z większymi kosztami. Użytkownik otrzymuje wówczas dużo lepsze efekty wizualne, takie jak jasność, czy kąt widzenia. Należy jednak pamiętać, iż taki rodzaj matrycy obciąża kartę graficzną – jeśli chcemy zachować doskonałą jakość gry, zakup dobrego procesora i karty będzie niezbędny.

Wentylacja

Laptop do gier powinien być zaopatrzony w rozbudowany system chłodzenia, który umożliwi wydajną i bezproblemową pracę, nawet podczas najbardziej wymagającej rozgrywki. Podczas zakupu należy zwrócić uwagę na rozmieszczenie otworów wentylacyjnych oraz ich położenie. Im więcej się ich znajduje, tym lepsze chłodzenie naszego sprzętu. Niektórzy producenci oferują specjalne systemy, które mają za zadanie jeszcze lepiej schłodzić nagrzewające się podczas pracy komponenty.

Zakup odpowiedniego laptopa do gier wymaga głębszej analizy spotykanych modeli oraz ich parametrów. Jeżeli zależy nam na niezakłóconej i wydajnej pracy podczas grania, nie warto oszczędzać – tylko mocniejszy sprzęt może nam to zagwarantować.

Pokarz więcej

Redakcja

Redakcja serwisu drakka.pl to zespół kilku pełnych pasji i zaangażowania osób, które pragną tworzyć i redagować pomocne dla wielu artykuły poradnikowe. Dostępne w portalu treści mają charakter inspiracyjny i pomocniczy, pozwalający lepiej rozwiązywać problemy dnia codziennego. Odpowiadają one potrzebom i zainteresowaniom szerokiej grupy czytelników, niezależnie od wieku i płci.

Artykuły powiązane

Back to top button