Pieniądze

Leasing samochodowy – Co warto wiedzieć

Obecnie najbardziej popularnym sposobem na finansowanie auta do firmy jest leasing samochodowy. To rozwiązanie jest o wiele popularniejsze od kredytu. Warto wiedzieć co daje taką przewagę, jeśli chodzi o leasing samochodowy, i dlaczego jest on o wiele częściej wybierany.

Według polskiego prawa leasing to umowa nazwana. Dzięki niej osoba biorąca leasing może korzystać z przedmiotu leasingu w określonym czasie oraz na określonych zasadach. W przypadku większości samochodów na rynku dostępna jest możliwość wzięcia w leasing, zarówno samochodów osobowych, jak i ciężarowych, czy też dostawczych. Firm, które zajmują się udzielaniem leasingu jest całkiem sporo, dlatego jest w czym wybierać.

Różne rodzaje leasingu

Zasadniczo dostępne są dwa rodzaje leasingu: operacyjny i finansowy. Różnica pomiędzy nimi związana jest z kwestiami podatkowymi. W przypadku leasingu operacyjnego samochód należy do leasingodawcy, natomiast w przypadku leasingu finansowego, samochód należy do leasingobiorcy. W przypadku finansowego przedsiębiorca ma możliwość odliczyć odpisy amortyzacyjne i odsetki od rat, natomiast w przypadku leasingu operacyjnego wpłatę początkową oraz całość comiesięcznej opłaty. Dodatkowo różnica powstaje jeśli chodzi o kwestie związane z VAT. W przypadku leasingu operacyjnego zachodzi konieczność płatności VAT, adekwatnie do każdej raty, natomiast w przypadku finansowego, całości z góry. Ogólnie rzecz biorąc leasing operacyjny dla większości przedsiębiorców będzie o wiele tańszy, przez co korzystniejszy.

Dlaczego leasing samochodowy jest lepszy od kredytu?

Przede wszystkim, aby otrzymać leasing nie trzeba angażować własnych środków finansowych. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest możliwość rozliczania raty jako kosztu działalności. Nie bez znaczenia jest również łatwiejsza możliwość otrzymania kredytu na inne cele, ponieważ leasing nie obniża zdolności kredytowej. Koszty leasingu są stosunkowo niskie i dlatego też po podliczeniu całości samochód nie będzie kosztował wiele więcej, niż to co zapłacilibyśmy w salonie.

Na co zwrócić uwagę wybierając leasing samochodowy?

Oczywiście całość umowy jest bardzo ważna, jednak mimo wszystko jest kilka najważniejszych punktów, na które warto zwrócić uwagę. Wśród tego rodzaju punktów wymienić należy:

  • wysokość rat,
  • możliwość negocjowania warunków w trakcie trwania umowy,
  • sposób rozliczenia szkody całkowitej jeśli dojdzie do wypadku,
  • możliwość wcześniejszego zakończenia umowy leasingowej ewentualna wysokość kar umownych za spóźnienia, itp..

Ogólnie rzecz biorąc leasing samochodowy jest nie tylko wygodnym sposobem na uzyskanie samochodu, ale także dużo tańszym niż kredyt. W miarę możliwości warto z niego korzystać.

Pokarz więcej

Redakcja

Redakcja serwisu drakka.pl to zespół kilku pełnych pasji i zaangażowania osób, które pragną tworzyć i redagować pomocne dla wielu artykuły poradnikowe. Dostępne w portalu treści mają charakter inspiracyjny i pomocniczy, pozwalający lepiej rozwiązywać problemy dnia codziennego. Odpowiadają one potrzebom i zainteresowaniom szerokiej grupy czytelników, niezależnie od wieku i płci.

Artykuły powiązane

Back to top button