Zdrowie

7 niesamowitych zalet nagietka lekarskiego

Nagietek lekarski to wspaniałe zioło wykorzystywane przez człowieka od setek lat. Posiada ono liczne właściwości zdrowotne i pielęgnacyjne. W dalszej części artykułu przyjrzymy się nim nieco bliżej.

Niektóre z najbardziej imponujących korzyści z nagietka to:

  • zdolność do szybkiego gojenia,
  • ochrona zdrowia jamy ustnej,
  • poprawa wyglądu skóry,
  • polepszenie wzroku,
  • zmniejszenie stanu zapalnego,
  • zmniejszenie ryzyka występowania niektórych rodzajów nowotworów,
  • wyeliminowanie skurczów.

Nagietek lekarski

Po samej nazwie możecie nie wiedzieć, o jakiego kwiatka chodzi, jednakże na pewno słyszeliście o dość szerokiej rodzinie roślin, do których należą nagietki. Calendula officianalis jest najczęściej występującym i wykorzystywanym gatunkiem nagietka. Jednakże wszystkie rodzaje nagietków posiadają substancje, które czynią je, w niektórych częściach świata, cenną częścią lecznictwa ziołowego. Sama nazwa nagietka może odnosić się do około 15-20 różnych rodzajów nagietka piwnego, który występuje na terenie całej Europy Zachodniej, w Południowej Azji oraz w regionach śródziemnomorskich.

Jeśli chodzi o wykorzystywanie poszczególnych części tej żółtej rośliny, to kwiaty wykorzystywane są powszechnie w kulinarnych recepturach jako dodatek do zup czy sałatek. Natomiast z łodyg oraz liści rośliny wykonuje się potężny ekstrakt chemiczny. Powstały ekstrakt jest bardzo bogaty w różne związki organiczne, w tym glikozydy, saponiny i inne silne związki przeciwzapalne i przeciwutleniające. Teraz przyjrzymy się korzyścią zdrowotnym płynącym z nagietka.

Korzyści zdrowotne z nagietka

  • Właściwości lecznicze – Jedną z najlepszych korzyści, dla których warto wykorzystywać nagietek, jest jego zdolność do przyspieszania gojenia. Dzięki unikalnym związkom przeciwutleniającym nagietek można również stosować do leczenia siniaków, zadrapań, ukąszeń, a także przyspieszenia gojenia ran. Dzieje się tak dlatego, że nagietek chroni rany przed infekcjami, co przyspiesza ich gojenie.
  • Zdrowie jamy ustnej – W ostatnich latach bardzo popularne stały się niektóre właściwości antybakteryjne, które posiada nagietek. Roślina ta często znajduje się na liście składników produktów ziołowych i higienicznych, takich jak pasta do zębów, płyny do płukania jamy ustnej, szampony czy mydło. Jeśli chodzi o zdrowie jamy ustnej, to płyny do płukania ust i pasty do zębów, które zawierają nagietek, są bardzo skuteczne w zabijaniu bakterii, które prowadzą do zapalenia dziąseł i aft.
  • Poprawia wygląd skóry – Poza wspieraniem i przyspieszaniem gojenia olej z nagietka może również poprawić wygląd skóry. Przede wszystkim jest to możliwe dzięki temu, że poprawia przepływ krwi do komórek skóry, zapewniając tym samym ochronę antyoksydantów. To przyczynia się do zminimalizowania pojawiania się zmarszczek i plam starczych, a także zmniejsza widoczność blizn. Jeśli zatem chcesz mieć zdrową i lśniącą skórę o młodzieńczym wyglądzie, rozważ stosowanie ekologicznych produktów i kosmetyków, które zawierają nagietek.
  • Zdrowie oczu – Badania wykazały, że niektóre związki przeciwutleniające zawarte w nagietku mają bezpośredni wpływ na zdrowie oczu. Beta-karoten jest niezbędny dla zdrowia i funkcjonowania oczu. To właśnie jeden z przeciwutleniaczy nagietka. Dzięki niemu można zapobiec zwyrodnieniu plamki żółtej.
  • Stany zapalne – Niezależnie od tego, w jakim miejscu występuje stan zapalny, nagietek może go zmniejszyć. Tak na przykład w przypadku kaszlu najlepszym lekarstwem będzie herbatka z nagietka. Jeśli natomiast cierpisz z powodu zapalenia lub bólu stawów czy dny moczanowej wystarczy, że dodasz do balsamu kilka kropli olejku z nagietka. Wystarczy wetrzeć to w miejsce dotknięte bólem, by poczuć ulgę. Jeśli masz problemy żołądkowe, to nagietek pozwoli je uspokoić, wspierając funkcjonowanie układu pokarmowego, a także eliminując stany zapalne, które mogą przyczyniać się do powstania dyskomfortu.
  • Zapobieganie nowotworowi – Olejek z nagietka ma pewne właściwości przeciwnowotworowe, nad którymi przeprowadzane są obecnie badania. Rak pozostaje nadal największą tajemnicą, jeśli chodzi o zachorowania zbiorowe, w przypadku naszego gatunku. Związki zawarte w nagietku ukazują nowe światło i możliwości, jeśli chodzi o walkę z tą chorobą. Z pewnością warto spróbować.
  • Skurcz – Nagietek posiada również właściwości przeciwskurczowe, z których korzysta wiele osób. Zatem jeśli cierpisz z powodu zaburzeń układu nerwowego, skurczów związanych z menstruacją lub innych chorób spazmatycznych dodanie nagietka do codziennej diety okaże się dobrym pomysłem.

Końcowe ostrzeżenie

U niektórych ludzi występuje reakcja alergiczna na olejek z nagietka. Zwłaszcza jeśli jest spożywany w dużych ilościach i stężeniach. Jeśli jednak zachowujesz dawki zalecane przez lekarzy i zielarzy, to nie masz się czego obawiać. Nie powinny wtedy wystąpić żadne skutki niepożądane.

Pokarz więcej

Redakcja

Redakcja serwisu drakka.pl to zespół kilku pełnych pasji i zaangażowania osób, które pragną tworzyć i redagować pomocne dla wielu artykuły poradnikowe. Dostępne w portalu treści mają charakter inspiracyjny i pomocniczy, pozwalający lepiej rozwiązywać problemy dnia codziennego. Odpowiadają one potrzebom i zainteresowaniom szerokiej grupy czytelników, niezależnie od wieku i płci.

Artykuły powiązane

Sprawdź także
Close
Back to top button