Pieniądze

Negocjacje płacowe – Na co zwrócić uwagę

Negocjacje płacowe to rudny temat, ponieważ nie ma w nich trwałych reguł i pewnych wskazówek. Wszystko zależy od pozycji wyjściowej i możliwości obu stron. Warto jednak przed przystąpieniem do nich zrobić dobre rozeznanie, wiedzieć dokładnie co chcemy osiągnąć, ale przede wszystkim dlaczego. Sam czynnik finansowy sto niewystarczający, by właściwie umotywować swoje starania.

Negocjowanie z szefem podwyżki płacy to nie jest łatwa rzecz. Nieodpowiedni sposób prowadzenia negocjacji może doprowadzić do efektu zupełnie odwrotnego od zamierzonego i skutkować nawet wyrzuceniem z pracy. Dlatego warto przed rozpoczęciem takiej rozmowy z szefem przemyśleć parę spraw i odpowiednio się do tematu przygotować.

Negocjacje płacowe warto prowadzić w przemyślany sposób

Przede wszystkim musimy pamiętać, że nie zawsze jest dobra chwila, aby porozmawiać z szefem o naszej podwyżce. Generalnie jednak nie warto naszej rozmowy odkładać, bo rodzi to tylko u nas frustrację i strach.
Musimy dobrze znać swoją wartość i wiedzieć, na co możemy liczyć i o co prosić w rozmowie z szefem.
Ludzie boją się negocjować, bo uważają, że tego nie potrafią lub że będzie to przejaw niesubordynacji wobec przełożonego. Nie warto się tego obawiać, jeżeli jesteśmy naprawdę świetni w tym, co robimy. Świadomemu szefowi będzie szkoda stracić dobrego pracownika dla paru groszy.

Znalezienie właściwych argumentów

Wszyscy pracodawcy wolą mieć zadowolonych pracowników, gdyż tacy o wiele lepiej pracują. Jedna z najważniejszych spraw w rozmowie z szefem jest to, żeby zrozumieć, że to nie pracownik jest centrum zainteresowania podczas tej rozmowy o podwyżce, lecz interes firmy. Dlatego warto podczas rozmowy z szefem wykazać, ile firma tylko może skorzystać na tym, że będziemy dla niej nadal pracować, i że podwyżka jest opłacalna tak dla firmy, jak dla pracownika.

Ważne jest, aby podczas rozmowy o podwyżce przedstawić szefowi kilka sukcesów w naszej dotychczasowej pracy, zwłaszcza tych, które wskażą jak radziliśmy sobie w ekstremalnych sytuacjach. Zasadniczo przełożeni bardziej cenią pracowników, którzy sami rozwiązują sytuacje kryzysowe, a nie je napędzają.

Dobre przygotowanie to podstawa skuteczności

Na rozmowę o podwyżce musimy iść bardzo dobrze przygotowani. Powinniśmy mieć jasność co do własnych oczekiwań, czyli ile chcemy zarabiać, musimy mieć sporą wiedzę o firmie i jej priorytetach.

Podczas rozmowy powinniśmy przypomnieć szefowi o naszych osiągnięciach, a przede wszystkim o tym, jak przyczyniliśmy się do rozwoju firmy. Powinniśmy umieć powiedzieć co w zamian za podwyżkę możemy dać od siebie i co jeszcze planujemy zrobić więcej dla firmy.

O czym warto pamiętać

Należy pokazać szefowi swoje bardzo dobre ogarnięcie tematu, dobrze przygotować czas spotkania, upewnić się o tym, czy się odbędzie, przygotować listę zagadnień, o której będziemy z przełożonym rozmawiać.

Ważne jest pozytywne podejście, uśmiech, miłe zachowanie, czyli coś, co przyciąga ludzi. Każdy szef lubi takich pozytywnych, uśmiechniętych ludzi niż znerwicowanych mruków.

Dyskusja o podwyżce jest stresująca dla każdego, dlatego czasami wystarczy się uśmiechnąć, by przełożony poczuł się komfortowo. Powinniśmy podczas takiej rozmowy pokazać pozytywną twarz, emocje, które pokażą, że na podwyżce po prostu bardzo nam zależy.

Dużo zależy także od sposobu prowadzenia rozmowy. Profesjonalnie jest mieć przygotowanych kilka scenariuszy negocjacji, tak aby nic podczas rozmowy o podwyżce z przełożonym nas nie zaskoczyło.

Pamiętajmy także, że negocjacje płacowe to metoda znalezienia złotego środka, który powinien satysfakcjonować obydwie strony.

Pokarz więcej

Redakcja

Redakcja serwisu drakka.pl to zespół kilku pełnych pasji i zaangażowania osób, które pragną tworzyć i redagować pomocne dla wielu artykuły poradnikowe. Dostępne w portalu treści mają charakter inspiracyjny i pomocniczy, pozwalający lepiej rozwiązywać problemy dnia codziennego. Odpowiadają one potrzebom i zainteresowaniom szerokiej grupy czytelników, niezależnie od wieku i płci.

Artykuły powiązane

Back to top button