Zdrowie

Ocet jabłkowy – Właściwości i zastosowania

Ocet jabłkowy w ostatnich latach wzbudza nie małe zainteresowanie, i to bynajmniej nie w kontekście walorów smakowych. W wielu miejscach można znaleźć informacje o jego potencjalnych właściwościach leczniczych, a także liczne receptury pielęgnacyjne. Poznajmy zatem bliżej dlaczego tak wielu ludzi na świecie decyduje się go regularnie stosować w rozmaitych przepisach zdrowotnych i kosmetycznych.

Ocet jabłkowy ma długą historię domowego stosowania, jako lekarstwa praktycznie na wszystko, od bólu gardła po żylaki. Nie mniej jednak, nie ma zbyt dużej ilości badań naukowych, które potwierdzałyby jego skuteczność w tym zakresie. Mimo to, w ostatnich latach niektórzy naukowcy bliżej przyjrzeli się temu produktowi i jego ewentualnym korzyściom zdrowotnym.

Co takiego jest w occie jabłkowym?

Ocet jabłkowy to przede wszystkim sok jabłkowy. Nie mniej jednak jest tam dodatek drożdży, które zamieniają cukier owocowy w alkohol, co powoduje, że całość fermentuje. Następnie bakterie zamieniają alkohol w kwas octowy. To właśnie ten proces sprawia, że ocet ma kwaśny smak oraz silny zapach.

Ocet jabłkowy – Jak używać?

Ocet wykorzystywany jest do gotowania, pieczenia, a także jako składnik sosów sałatkowych oraz jako środek konserwujący. Ponieważ ma on w sobie dużo kwasu, to nie zaleca się jego bezpośredniego picia. Jeśli spożyje się go za dużo, to może spowodować poważne problemy dla organizmu. Jeśli chce się korzystać z octu jabłkowego ze względu na zdrowie, to niektórzy zalecają dodanie jednej lub dwóch łyżek do wody lub herbaty.

Korzyści wynikające z octu jabłkowego

Ocet od czasów Hipokratesa uznawany jest za lekarstwo. Starożytni greccy lekarze przy jego pomocy opatrywali rany. W ostatnim czasie ludzie odkrywali jego lecznicze właściwości, które pomagają m.in. w zmniejszeniu masy ciała, poprawie zdrowia serca, a nawet w zmniejszeniu łupieżu.

Wiele z tych twierdzeń nie jest popieranych przez obecnie przeprowadzane badania. Nie mniej jednak, niektóre badania wykazały, że kwas octowy może pomóc w różnych warunkach.

  • Japońscy naukowcy odkryli, że picie octu może zmniejszyć otyłość.
  • W jednym z mniejszych badań stwierdzono, że ocet poprawia poziom cukru we krwi oraz poziom insuliny u osób z cukrzycą typu 2.

Produkt ten zawiera również cenne składniki, takie jak polifenole. Polifenole to przeciwutleniacze, które mogą ograniczyć uszkodzenia komórek, które mogą prowadzić do innych chorób, jak chociażby nowotwory. Nie mniej jednak, wyniki badań odnośnie jego skuteczności działania, w zakresie zapobiegania zachorowaniu na nowotwory nie są jednoznaczne.

Wady octu jabłkowego

Jak wiadomo, ocet jest bardzo kwaśny? Picie dużej jego ilości może uszkodzić zęby, zranić gardło, a także zaburzyć pracę żołądka. Może on również powodować inne skutki uboczne.

  • Chociaż wyniki niektórych badań były obiecujące, to wciąż jest niewiele dowodów na to by picie octu jabłkowego pomagało w zrzuceniu zbędnych kilogramów.
  • Może on również powodować zbyt niski poziom potasu. Mięśnie i nerwy potrzebują tego składnika odżywczego, by prawidłowo działać.
  • W jednym z badań brali udział ludzie z cukrzycą typu 1. Stwierdzono, że u takich osób ocet jabłkowy spowalnia tempo metabolizmu, a płyny niezbędne do trawienia opuszczają żołądek. Takie działanie utrudnia kontrolowanie poziomu cukru we krwi.
  • Ocet jabłkowy może mieć również wpływ na leki stosowane przy cukrzycy oraz przy chorobach serca. Co więcej, może on również negatywnie działać na skuteczność leków moczopędnych. Środki tego rodzaju pomagają organizmowi pozbyć się wody oraz soli.
  • I oczywiście, jego silny smak może nie każdemu przypaść do gustu.

W skrócie

Ocet jabłkowy najprawdopodobniej nie spowoduje żadnych silniejszych negatywnych efektów. Można go zatem wykorzystać w swojej diecie, ponieważ nie zawiera kalorii, a znacznie może wzbogacić smak potraw. Co więcej, dodanie octu jabłkowego do potraw sprawi, że będą one nie tylko smaczniejsze, ale i bardziej odżywcze i zdrowe. Nie mniej jednak, należy pamiętać, że nie jest to lekarstwo.

Pokarz więcej

Redakcja

Redakcja serwisu drakka.pl to zespół kilku pełnych pasji i zaangażowania osób, które pragną tworzyć i redagować pomocne dla wielu artykuły poradnikowe. Dostępne w portalu treści mają charakter inspiracyjny i pomocniczy, pozwalający lepiej rozwiązywać problemy dnia codziennego. Odpowiadają one potrzebom i zainteresowaniom szerokiej grupy czytelników, niezależnie od wieku i płci.

Artykuły powiązane

Sprawdź także
Close
Back to top button