Uroda

Olej kokosowy na zmarszczki – Naturalny sposób pielęgnacji

Olej kokosowy na zmarszczki to jedna z naturalnych i często stosowanych metod pielęgnacji skóry dojrzałej i zmęczonej. Zapewnia on wszechstronne działanie ochronne i regeneracyjne. Jego działanie nie powoduje większych zagrożeń, a efektywność zależy w dużej mierze od prawidłowości i regularności stosowania.

Najczęściej zmarszczki spowodowane są starzeniem się skóry, które jest zupełnie naturalnym procesem. Jednakże, równie dobrze zmarszczki mogą być spowodowane utratą masy ciała, a także czynnikami środowiskowymi jak, chociażby słońce. Poza najróżniejszymi kremami czy Botoxem mamy również naturalne sposoby na zmniejszenie ich widoczności, a do dyspozycji mamy m.in. olej kokosowy. Oferuje on wiele korzyści zdrowotnych, w tym pielęgnację skóry oraz włosów, jak również opiekę dentystyczną, poprawę metabolizmu oraz wspomaganie odchudzania. Zanim jednak zaczniesz stosować olej kokosowy na zmarszczki i inne dolegliwości dermatologiczne, warto skonsultować to z lekarzem.

Olej kokosowy na zmarszczki

Olej kokosowy jest bogaty w przeciwutleniacze, które chronią organizm przed uszkodzeniami spowodowanymi wolnymi rodnikami. Zapewnia on również właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne, które wspomagają gojenie się ran. Organizm przekształca kwas laurynowy do monolaurin, co może pomóc w radzeniu sobie z niektórymi wirusami i bakteriami, takimi jak grypa czy opryszczka. Ponadto, może zwalczyć szkodliwe bakterie, takie jak monocytogenes i pierwotniaki, m.in. Giardia lamblia. Kiedy stosowany jest jako olejek do masażu, staje się również skutecznym balsamem. Coraz częściej poleca się również olej kokosowy na zmarszczki, w celu lepszej ochrony i regeneracji skóry.

Przyczyny powstawania zmarszczek

Zmarszczki oraz inne zmiany skórne najczęściej spowodowane są zaawansowanym wiekiem. Według University of Maryland Medical Center przyczyny zmarszczek mogą mieć podłoże genetyczne, jak również wpływ słońca nie pozostaje bez znaczenia. Zmarszczki spowodowane wiekiem powstają w chwili, kiedy tkanka tłuszczowa znajdująca się pod skórą zaczyna się kurczyć, a warstwa wewnętrzna skóry zaczyna się przekształcać. Co więcej, z wiekiem maleje zdolność skóry do samo naprawy, dlatego też proces gojenia się ran jest wolniejszy. Powstawanie zmarszczek od promieni słonecznych zwane jest fotostarzeniem.

Przyczyną fotostarzenia jest ekspozycja na promieniowanie UV, które doprowadza do przedwczesnego starzenia się skóry. W celu spowolnienia tego procesu należy regularnie chronić skórę odpowiednimi filtrami oraz przed przesuszeniem. Nie bez znaczenia jest również dostarczanie jej niezbędnych składników przeciwutleniających, zawartych najczęściej w rozmaitych kremach i preparatach ochronnych.

Leczenie zmian skórnych związanych z wiekiem

Olej kokosowy doskonale nadaje się jako olejek do masażu skóry. Może być on również stosowany jako doskonały środek nawilżający do każdego rodzaju skóry. Warto wmasowywać olejek kokosowy w skórę co wieczór, najlepiej tuż przed snem. W ten sposób zmniejszymy widoczność zmarszczek, a także opóźnimy proces starzenia się skóry. Dodatkowo olej kokosowy może być wykorzystywany do leczenia niektórych chorób skórnych, a zalicza się do nich między innymi łuszczyca, egzema oraz zapalenie skóry.

Zapobieganie zmarszczkom

Starzenie się jest procesem, którego nie da się zatrzymać. Jednakże istnieją sposoby dbania o skórę, które ten proces mogą istotnie opóźnić. Jeśli dużo czasu spędzamy na zewnątrz, narażając się na promieniowanie słoneczne, to warto smarować się kosmetykami z filtrem przeciwsłonecznym o wartości co najmniej 15. W ten sposób chronimy skórę przed promieniami ultrafioletowymi. Co więcej, jeśli jesteś palaczem, postaraj się rzucić palenie lub znacznie je ograniczyć. Badania potwierdziły wyraźnie, że palenie papierosów przyczynia się do wcześniejszego starzenia się, i to nie tylko skóry. Nałogowy palacz jest pięciokrotnie bardziej narażony na powstanie zmarszczek niż osoba bez nałogu.

Ostrzeżenie

Olej z orzechów kokosowych może być wykorzystywany zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Jednakże olej koksowy nie jest zalecany dla osób z wysokim ciśnieniem krwi oraz z chorobą nadciśnienia. Ponadto, jeśli olej koksowy wykorzystywany jest w nadmiarze, to może okazać się szkodliwy.

Pokarz więcej

Redakcja

Redakcja serwisu drakka.pl to zespół kilku pełnych pasji i zaangażowania osób, które pragną tworzyć i redagować pomocne dla wielu artykuły poradnikowe. Dostępne w portalu treści mają charakter inspiracyjny i pomocniczy, pozwalający lepiej rozwiązywać problemy dnia codziennego. Odpowiadają one potrzebom i zainteresowaniom szerokiej grupy czytelników, niezależnie od wieku i płci.

Artykuły powiązane

Sprawdź także
Close
Back to top button