Zdrowie

Olej rycynowy na zaparcia – Właściwości i zastosowanie

Olej rycynowy na zaparcia stosowany był od wieków. Współcześnie nieco zapomniano o tej metodzie, ponieważ istnieje ogromna ilość alternatywnych środków medycznych. Coraz więcej osób skłania się jednak do bardziej tradycyjnych i naturalnych metod, które przyniosą również ulgę w problemach z zatwardzeniem. Warto jednak pamiętać, że nie każdy olej rycynowy nadaje się na przeczyszczenie.

Olej rycynowy to produkt znany ze swojego doskonałego wpływu na włosy, paznokcie i skórę. Jednak nie wszyscy wiedzą tym, że posiada on również właściwości przeczyszczające. Jak można stosować olej rycynowy na zaparcia? Czy to jest w ogóle bezpieczne? Postaramy się nieco przybliżyć ten temat.

Ogólna charakterystyka oleju rycynowego

Olej rycynowy otrzymuje się z nasion rącznika pospolitego na skutek wyciskania na zimno i wygotowywania z wodą. W ten sposób rozkładane jest toksyczne białko, a więc rycyna, która znajduje się w nasionach tej rośliny. Olejek rycynowy sporą popularnością cieszy się już od dawna, gdyż w przeszłości wykorzystywany był przede wszystkim w celach pielęgnacyjnych. Ponadto posiada właściwości przeczyszczające i przeciwbólowe. Przyjrzyjmy mu się zatem nieco bliżej.

Olej rycynowy a zaparcia – Działanie

Okazuje się, że picie niewielkich ilości oleju rycynowego pomaga w walce z uciążliwymi zaparciami, gdyż działa on drażniąco na układ pokarmowy. Dlatego powodować może również różnego rodzaju skutki uboczne. Z tego powodu specjaliści nie polecają jego zbyt częstego i intensywnego stosowania. Najczęściej po spożyciu oleju rycynowego pojawiają się nudności, bóle brzucha, wymioty, kolka czy utrata apetytu. W przypadku pojawienia się takich dolegliwości z oleju rycynowego należy natychmiast zrezygnować. Warto również pamiętać, że do celów wewnętrznych nie nadaje się olej kosmetyczny, który może zawierać szkodliwe dla zdrowia substancje.

Olej rycynowy na przeczyszczenie

Jednorazowa dawka oleju rycynowego w przypadku dorosłego człowieka wynosi ok. 10-20 gramów, co daje 1-2 łyżki stołowe. Na początku warto jednak zacząć od jednej łyżki, gdyż już taka ilość oleju powodować może silne efekty przeczyszczające. Najczęściej organizm w pełni reaguje po około 6 godzinach od wypicia oleju. Co ciekawe, specyfik ten nie jest polecany przy różnego rodzaju stanach zapalnych czy schorzeniach ze strony układu pokarmowego. Po olej rycynowy nie wolno też sięgać w czasie odchudzania.

Jak olej rycynowy wpływa na zaparcia?

Działanie przeczyszczające oleju rycynowego objawia się wówczas, gdy na specyfik oddziałują enzymy z trzustki. Pod ich wpływem olej zamienia się w mydła sodowe i potasowe, które drażnią błonę śluzową jelita i wzmagają ich perystaltykę. Na skutek tego procesu woda przenika do ściany jelita, następuje wzrost ich objętości, co powoduje efekt przeczyszczający.

Olej rycynowy na zaparcia – Zastosowanie

Obecnie coraz więcej osób na co dzień walczy z uciążliwymi zaparciami. Niestety wiele z nich sięga po leki różnego rodzaju, które niekoniecznie dobrze wpływają na żołądek. Alternatywnym rozwiązaniem w tej sytuacji jest właśnie olej rycynowy. Jedak doustnie należy przyjmować go tylko w sytuacjach wyjątkowych i trzeba też uważać z jego dawkowaniem. Najlepiej taki zabieg wcześniej skonsultować się z lekarzem.

W przypadku zaparć pomocne okazują się być okłady z oleju rycynowego, które można bez problemu przygotować samodzielnie w warunkach domowych. Wystarczy kawałek niepotrzebnego materiału czy gazy nasączyć podgrzanym wcześniej olejem rycynowym i przyłożyć go do brzucha. Warto jednak wiedzieć, że jest to zakazane w czasie miesiączki, ciąży czy stosowania diety oczyszczającej organizm.

Na efekt działania oleju rycynowego trzeba średnio poczekać około 6 godzin. Dlatego trzeba się uzbroić w cierpliwość i nie można od razu sięgać po kolejną dawkę preparatu. Okazuje się bowiem, że olej rycynowy w zbyt dużych ilościach powodować może różnego rodzaju skutki uboczne, w tym nudności, wymioty i ból brzucha.

Czy olej rycynowy można stosować w okresie ciąży?

Po olej rycynowy na zaparcia nie powinny sięgać kobiety w ciąży oraz matki karmiące dzieci piersią. Na skutek tego, że specyfik ten działa drażniąco na jelita, powodować może również skurcze macicy, a więc przedwczesny poród czy nawet poronienie. Z oleju rycynowego powinny też zrezygnować te kobiety, które dopiero planują zajście w ciążę.

Olej rycynowy a bóle reumatyczne

Wchodzący w skład oleju rycynowego kwas rycynolowy posiada silne właściwości przeciwbólowe. Dlatego też okazuje się on być doskonałym preparatem np. do smarowania obolałych stawów. Olej rycynowy wykorzystywany jest przy zmianach reumatycznych czy innych dolegliwości ze strony układu mięśniowo-szkieletowego.

Olej rycynowy można nie tylko wcierać w bolące miejsca, ale i stosować go jako rozgrzewający okład. Trzeba jedynie go podgrzać i nasączyć nim gazę, a następnie przyłożyć do danego miejsca. Aby utrzymać przed dłuższy czas wyższą temperaturę, można na górę położyć dodatkowo kawałek folii. Najlepiej zrobić to na noc, aby wygrzać objęte stanem chorobowym miejsce przez kilka godzin. Wówczas olej rycynowy daje zdecydowanie najlepsze efekty.

 

Pokarz więcej

Redakcja

Redakcja serwisu drakka.pl to zespół kilku pełnych pasji i zaangażowania osób, które pragną tworzyć i redagować pomocne dla wielu artykuły poradnikowe. Dostępne w portalu treści mają charakter inspiracyjny i pomocniczy, pozwalający lepiej rozwiązywać problemy dnia codziennego. Odpowiadają one potrzebom i zainteresowaniom szerokiej grupy czytelników, niezależnie od wieku i płci.

Artykuły powiązane

Sprawdź także
Close
Back to top button