PolecaneZdrowie

Olejek kamforowy – Wschodni sposób na zdrowie

Olejek kamforowy to wspaniały produkt naturalny, przydatny zarówno w domowych recepturach leczniczych, jak i pielęgnacyjnych. Posiada liczne właściwości oraz niezwykle bogaty w substancje aktywne skład. Przyjrzyjmy się mu zatem nieco bliżej.

Naturalny produkt, jakim jest olejek kamforowy, to bardzo częsty składnik kosmetyków i farmaceutyków. Powstaje on w procesie ekstrakcji kamfory, pochodzącej z jednego z dwóch typów drzew. Jedno z nich to drzewo kamforowe, z którego uzyskuje się typową kamforę, drugie to drzewo kamforowe z Borneo.

Olejek kamforowy dla zdrowia i urody

Olejki z obydwu tych drzew posiadają bardzo zbliżone właściwości zdrowotne i pielęgnacyjne. Występuje tylko niewielka różnica w koncentracji składników aktywnych oraz znikoma różnica w aromacie. Olejek kamforowy to głównie alkohol, borneol, kamfen i kamfora oraz terpeny. Składniki te sprawiają, że posiada on charakterystyczny zapach, jak i właściwości lecznicze.

Olejek kamforowy – Zastosowanie

Wśród wielu korzyści zdrowotnych, jakie niesie ze sobą stosowanie olejku kamforowego, można wymienić te najważniejsze:

Pobudzanie funkcji organizmu

Kamfora działa pobudzająco i napotnie, aktywując do pracy wszelakie układy naszego organizmu, w tym także mechanizmy wydzielania i wydalania. Działa także w pozytywny sposób na dolegliwości związane z układem krążenia, jak i trawienia.

Działanie przeciw infekcjom

Olejek kamforowy działa antyseptycznie, dezynfekująco i owadobójczo. Sprawdza się, jako uzdatniasz do wody pitnej w krajach tropikalnych. Olejek kamforowy do picia to jednak nie jest najlepszy pomysł, ponieważ jego działanie może być zbyt silne. Nasączona nim szmatka lub wacik odstrasza owady, jak i działa bakteriobójczo. Dodatek olejku do kąpieli, skutecznie zdezynfekuje ciało i odstraszy ewentualne pasożyty.

Olejek kamforowy na reumatyzm

Olejek z kamforą działa przeciwreumatycznie oraz pomaga przy artretyzmie. Odtruwa i pobudza przepływ krwi, dzięki czemu, przynosi ulgę podczas reumatyzmu, czy zapaleniu stawów. Działa także przeciwzapalnie i zmniejsza opuchliznę.

Łagodzenie systemu nerwowego

Olejek kamforowy wykazuje także działanie znieczulające i uspokajające, a także pozwala na bezpieczne znieczulenie miejscowe, oraz niweluje zaburzenia nerwowe takie jak drgawki, czy przewlekłe uczucie lęku. Zapobiega także napadom padaczkowym.

Działanie pobudzające libido

Kamfora zwiększa libido i działa jak afrodyzjak. Ma również zastosowanie podczas leczenia związanego z problemem erekcji.

Silny zapach

Kamfora wykazuje lekkie działanie narkotyczne, przez co ma wpływ na odprężenie organizmu. Zapach olejku kamforowego uważany jest przez wiele osób za niezwykle wciągający, dlatego należy uważać z jego stosowaniem, gdyż może uzależniać.

olejek kamforowy
Źródło: https://www.olej.edu.pl/olejek-kamforowy/

Leczenie nerwobóli

Olejek kamforowy przynosi ulgę w leczeniu silnych nerwobóli, dzięki właściwościom zwalczającym obrzęki naczyń krwionośnych.

Olejek kamforowy na skórę

Szczególnie podczas upałów, dodanie olejku kamforowego do kąpieli sprawi, że organizm poczuje się odprężony, zrelaksowany i ochłodzony.

Działanie na mięśnie

Olejek ten działa przeciwskurczowo i działa rozluźniająco w okresie napięcia mięśniowego. Z tego powodu doskonale nadaje się do masaży, jednak powinien być rozcieńczany z innym olejkiem bazowym, np. olejem kokosowym.

Olejek kamforowy na katar

Silny zapach, jaki wydziela olejek kamforowy, ma wpływ na zmniejszenie przekrwienia śluzówki nosa i górnych dróg oddechowych. Z tego powodu błyskawicznie działa i łagodzi podrażnienia dróg oddechowych oraz redukuje katar.

Ułatwienie trawienia

Kamfora w naturalny sposób usuwa gazy nagromadzone w jelitach, wspomagając ich pracę.

Większa skuteczność leczenia

Stwierdzono także istotny wpływ olejku kamforowego podczas stosowania go razem z farmaceutykami podczas leczenia padaczki, depresji, szerokiego spektrum chorób wirusowych, wenerycznych i spowodowanych ukąszeniem owadów.

Aromaterapia

Olejek ten w połączeniu z olejkami z melisy, lawendy czy rumianku, wykazuje doskonałe właściwości podczas aromaterapii. W zależności od konfiguracji może pełnić różnego rodzaju funkcje lecznicze. Olejek kamforowy na kaszel to sprawdzona i ceniona przez wielu terapia wspomagająca i ułatwiająca oddychanie.

Co jeszcze warto wiedzieć

Olej kamforowy ma naprawdę szerokie zastosowanie w medycynie i kosmetyce, należy jednak pamiętać, że nadmierne jego używanie, a szczególnie jego spożywanie, może być niebezpieczne dla zdrowia i życia. Jest to substancja trującą dla owadów, a tym samym w większych dawkach dla człowieka. Warto więc stosować go pod nadzorem specjalisty. Szczególnie, gdy chcemy stosować w trakcie ciąży.

Olejek kamforowy dla dzieci? Tak, to dobry sposób wspomagania leczenia przeziębień. Należy go jednak stosować zewnętrznie, najlepiej w połączeniu z innym olejkiem bazowym, np. olejem kokosowym. Wymasowanie klatki piersiowej i pleców będzie skutkowało ułatwiającym oddychaniem ociepleniem oraz silnym aromatem, udrażniającym drogi oddechowe.

Pokarz więcej

Redakcja

Redakcja serwisu drakka.pl to zespół kilku pełnych pasji i zaangażowania osób, które pragną tworzyć i redagować pomocne dla wielu artykuły poradnikowe. Dostępne w portalu treści mają charakter inspiracyjny i pomocniczy, pozwalający lepiej rozwiązywać problemy dnia codziennego. Odpowiadają one potrzebom i zainteresowaniom szerokiej grupy czytelników, niezależnie od wieku i płci.

Artykuły powiązane

Back to top button