Zdrowie

Opuncja – Wspaniałe źródło zdrowia i urody

Opuncja (łac. Opuntia ficus-indica) to jadalna roślina kaktusowata, która rośnie w suchych i półsuchych częściach świata. Angielskie nazwy owoców i rośliny to indyjska opuncja figowa, figurka barbarska, gruszka kaktusa, bezbarwny kaktus i opuncja, chociaż ta ostatnia nazwa została zastosowana również do innych mniej popularnych gatunków tej rośliny.

Opuncję charakteryzują szerokie i płaskie liście oraz ostre kolce. Natomiast kolorowe kwiaty przekształcają się w jadalne owoce w kształcie żarówki. Występuje pod wieloma synonimami, m.in. Cactus decumanus Willd, Kaktus ficus-indica L., Opuntia amyclaea Dziesięć, Opuntia cordobensis Speg, Opuntia decumana (Willd.) Haw, Opuntia gymnocarpa FAC Weber, Opuntia hispanica Griffiths, Opuntia maxima Mill, Opuntia megacantha Salm-Dyck i Opuntia Paragwajensis K. Schum.

Opuncja jest niezwykle ważną rośliną hodowlaną w Meksyku, Ameryce Łacińskiej, a także w Afryce Północnej oraz krajach śródziemnomorskich i na Bliskim Wschodzie. Kaktusy tego gatunku są roślinami uprawnymi, cenionymi przede wszystkim za duże i słodkie owoce, zwane figami. Owoce najczęściej wykorzystywane są do produkcji cukierków, galaretek, dżemów, syropów, soków, a nawet napojów alkoholowych.

Przetarte liście lub kolce często są także składnikiem gotowanych lub grillowanych potraw warzywnych, szczególnie często spotykanych w kuchni meksykańskiej. Wyciąg z opuncji i pozostałych części tej rośliny ma wiele zastosowań leczniczych i pielęgnacyjnych.

Opuncja jako Superfood

Ludzie, którzy promują zdrowy i naturalny tryb życia, często wskazują, że opuncja należy do elitarnej grupy produktów spożywczych określanych jako Superfood. Jako powód tego określenia podawane są jej właściwości przeciwwirusowe, przeciwzapalne, a także przeciwzakrzepowe. W meksykańskiej medycynie ludowej miąższ i sok z kaktusa stosowane są do leczenia ran skórnych, obrzęku żołądka, problemów trawiennych, a także zakażeń układu moczowego.

W nowoczesnej medycynie holistycznej, ekstrakt z opuncji stosowany jest w leczeniu cukrzycy typu II, wysokiego cholesterolu, a także przy zapaleniu jelita grubego, biegunki oraz łagodnego rozszerzenia gruczołu krokowego. Kolce kaktusa czasami wykorzystywane są do wspomożenia utraty wagi, przy leczeniu otyłości oraz nadwagi. Naturalny ekstrakt z opuncji figowej jest skutecznym lekarstwem przy nadużywaniu alkoholu, natomiast sok jest często stosowany do regeneracji i poprawiania kondycji włosów.

Badania medyczne i naukowe

Według niektórych wiarygodnych informacji ekstrakt z opuncji może zmniejszyć poziom glukozy we krwi u osób cierpiących na cukrzycę typu II. Znajdujące się w kaktusie błonnik oraz pektyna wydają się obniżać poziom glukozy, poprzez zmniejszenie absorpcji cukru w żołądku i jelitach. Wyciąg z rośliny poprawia z kolei wrażliwość na insulinę oraz chroni wątrobę przed utlenieniem.

Inne badania dowodzą, że ekstrakt z opuncji zmniejsza nieprzyjemne uczucie po nadużyciu alkoholu. Naukowcy kontynuują badania na temat wpływu ekstraktu z opuncji na obniżenie poziomu cholesterolu, aktywności krzepnięcia krwi, a także infekcji wirusowych oraz innych problemów zdrowotnych.

Właściwości odżywcze opuncji

Chociaż lekarze zajmujący się medycyną naturalną wahają się, czy opuncję można uznać za miano Superfood, to uważają ją za dobre uzupełnienie zdrowej diety. Ma ona wysoką zawartość błonnika, a także stanowi bogate źródło przeciwutleniaczy oraz karotenoidów. Praktycznie cała roślina jest jadalna i pożywna, od owoców i kwiatów, po łodygi i kolce.

Według „The International Journal of Food Science and Nutrition” kaktus jest dobrym źródłem kilku ważnych minerałów. Wśród nich znajdziemy między innymi wapń, fosfor oraz magnez i potas. Natomiast nasiona opuncji zwierają kwas linolowy, a także niezbędne kwasy tłuszczowe, cechujące się dużym potencjałem zdrowotnym.

Działania niepożądane składników opuncji

Lekarze, dietetyce, a także wszyscy praktykujący medycynę zalecają, by opuncje dodawać stopniowo do swojej diety. Wszystko dlatego, że roślina ta u niektórych osób może wywołać pewne skutki uboczne i niepożądane reakcje organizmu. Najczęściej występującymi skutkami ubocznymi są: nudności, uczucie wzdęcia i częstotliwość stolca, a także łagodna biegunka oraz pełność w jamie brzusznej.

Gdzie można znaleźć opuncję?

Owoce, galaretki i syropy z opuncji można dość łatwo znaleźć na sklepowych pólkach. Najbardziej rozpowszechnione są w dużych sklepach, a zwłaszcza w tych, w których znajdziemy produkty z całego świata. Restauracje specjalizujące się w kuchni meksykańskiej i etnicznej często podają dania z dodatkiem opuncji.

Opuncja dostępna jest także w postaci kapsułek, ekstraktu oraz olejku.

Pokarz więcej

Redakcja

Redakcja serwisu drakka.pl to zespół kilku pełnych pasji i zaangażowania osób, które pragną tworzyć i redagować pomocne dla wielu artykuły poradnikowe. Dostępne w portalu treści mają charakter inspiracyjny i pomocniczy, pozwalający lepiej rozwiązywać problemy dnia codziennego. Odpowiadają one potrzebom i zainteresowaniom szerokiej grupy czytelników, niezależnie od wieku i płci.

Artykuły powiązane

Back to top button