PolecaneZdrowie

Ostropest plamisty – Naturalne źródło zdrowia

Ostropest plamisty jest ziołem stosowanym pomocnie w walce z dolegliwościami żołądkowymi, zaburzeniami apetytu, problemami z wątrobą, problemami z pęcherzykiem żółciowym i jako antidotum na zatrucie niektórymi grzybami. Poniżej przedstawiamy jego najważniejsze właściwości.

Jakie są możliwe skutki uboczne ostropestu?

Chociaż rzadko, zostały zgłoszone reakcje alergiczne również na ostropest należy trochę uważać. Przy jego zastosowaniu zawsze należy natychmiast szukać pomocy medycznej w nagłych wypadkach, jeśli wystąpią objawy poważnej reakcji alergicznej, w tym trudności w oddychaniu, zamknięcie gardła, obrzęk warg, języka lub twarzy, czy też pokrzywki.

Inne, mniej poważne skutki uboczne są bardzo rzadkie i wszystkie raporty obejmowały jedynie łagodne zaburzenia żołądkowe.

Najważniejsze informacje o ostropeście

Dotychczas wszystkie potencjalne zagrożenia oraz korzyści ze stosowania ostropestu nie są dobrze znane i rozpoznane. Dodatkowo, nie ma regulowanych standardów produkcyjnych preparatów z niego wykonywanych. Zdarzały się przypadki, w których suplementy ziołowe z jego zawartością zostały zanieczyszczone metalami ciężkimi lub innymi lekami. Wszystkie suplementy ziołowe i zdrowotne powinny być zakupione z wiarygodnego źródła, aby zminimalizować ryzyko zanieczyszczenia.

Kto nie powinien przyjmować ostropestu?

Ostropest plamisty może hamować metabolizm niektórych leków. Przed podjęciem terapii ostropestem, należy zapytać lekarza, czy jakieś leki, które zażywasz są metabolizowane przez enzym wątrobowy o nazwie CYP3A4. Porozmawiaj ze swoim lekarzem, farmaceutą lub pracownikiem służby zdrowia, jeśli masz alergie, lub jeśli przyjmujesz inne leki, a także inne suplementy ziołowe i zdrowotne.

Nie stosuj ostropestu plamistego bez uprzedniej konsultacji z lekarzem, jeśli jesteś w ciąży lub może zajść w ciążę, a także podczas karmienia piersią. Nieznany jest jego wpływ na płód, ani na niemowlęta.

Jak należy stosować ostropest plamisty?

  • Jeśli zdecydujesz się spożywać ostropest, używaj go zgodnie z zaleceniami na opakowaniu lub z zaleceniami lekarza, farmaceuty lub innego pracownika służby zdrowia.
  • Standaryzowane wyciągi, nalewki i preparaty stałe, a także ziołowe suplementy diety zapewniają zwykle najbardziej pożądaną dawkę produktu.
  • Niektóre formy ostropestu mogą być zaparzane w formie herbaty.
  • Nie należy stosować różnych preparatów (na przykład tabletek, płynów, herbat) z ostropestu w tym samym czasie, o ile wyraźnie nie jest to zalecane przez lekarza.
  • Ostropest należy przechowywać zgodnie z zaleceniami na opakowaniu. Na ogół, należy chronić go przed światłem.

Co się dzieje w przypadku pominięcia dawki?

Nie są dostępne informacje na temat pominiętej dawki ostropestu plamistego. Skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji.

Działania w przypadku przedawkowania:

Objawy przedawkowania ostropestu plamistego nie są znane, jednak w przypadku jakichkolwiek dolegliwości należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Czego unikać podczas stosowania ostropestu?

Nie istnieją żadne ograniczenia dotyczące żywności lub napojów podczas stosowania ostropestu.

Ostropest a inne leki

Ostropest plamisty może hamować metabolizm niektórych leków. Przed podjęciem kuracji należy, zapytać lekarza, czy jakieś leki, które zażywasz są metabolizowane przez enzym wątroby nazwie CYP3A4.

Źródło: https://www.fit.pl/zdrowie/najwazniejsze-korzysci-ze-stosowania-ostropestu-plamistego/16396

Pokarz więcej

Redakcja

Redakcja serwisu drakka.pl to zespół kilku pełnych pasji i zaangażowania osób, które pragną tworzyć i redagować pomocne dla wielu artykuły poradnikowe. Dostępne w portalu treści mają charakter inspiracyjny i pomocniczy, pozwalający lepiej rozwiązywać problemy dnia codziennego. Odpowiadają one potrzebom i zainteresowaniom szerokiej grupy czytelników, niezależnie od wieku i płci.

Artykuły powiązane

Sprawdź także
Close
Back to top button