Uroda

Pielęgnacja trądziku różowatego – Wskazówki

Pielęgnacja trądziku różowatego ma ogromne znaczenie dla codziennego komfortu życia, osoby zmagającej się z tym problemem. Warto przy tym wystrzegać się pewnych czynników pogarszających ten stan, a także postawić na odpowiednie środki lecznicze. Sprawdźmy zatem jak wspomagać leczenie trądziku różowatego, który dotyka bardzo wiele osób na całym świecie.

Badania wskazują, że na trądzik różowaty może zachorować nawet co dziesiąta osoba po trzydziestym roku życia. Ostatnie wyniki głoszą, że ta przykra dolegliwość dermatologiczna, inaczej nazywany rosaceą, może chorować nawet 14 milionów Amerykanów. Ryzyko znacznie wzrasta u osób o bardzo jasnej i delikatnej karnacji, takiej, jaką najczęściej mają Polacy. Oprócz tego szczególnie narażone na trądzik różowaty są panie przechodzące menopauzę, a także innego rodzaju wahania hormonalne.

Trądzik różowaty – Czynniki ryzyka i charakterystyka

Do czynników zwiększających ryzyko zachorowania należy także intensywne korzystanie ze słońca, podłoże genetyczne, stres i choroby układu trawiennego, a nawet dieta. Częste spożywanie ostrych potraw i alkoholu może bowiem pogorszyć rumień i zwiększyć pękanie naczynek krwionośnych.

Trądzik różowaty objawia się przede kruchością i pękaniem naczynek krwionośnych, co prowadzi do uporczywego, nieustających zmian skórnych, pojawiających się najczęściej w centralnej części twarzy. Dotyczy to przede wszystkim okolic policzków, nosa, czoła i brody. Rumieniowi często towarzyszą podskórne grudki i krosty, a także pajączki pozostałe po pękaniu naczyń krwionośnych. Nieleczony trądzik różowaty może pozostawić blizny i stałe zmiany. Uciążliwym objawem, który dotyka panów, jest chropowaty przerost tkanki na skórze nosa. Oprócz tego trądzik różowaty może wystąpić w okolicach oczu i przyprawić nas o swędzenie i dyskomfort. W takich wypadkach często jest mylnie uznawany za zapalenie spojówek.

Pielęgnacja trądziku różowatego na co dzień

Prawidłowa pielęgnacja to klucz w walce z rosaceą. Należy przede wszystkim zapewnić odpowiednie oczyszczanie, chronienie i dobry krem na trądzik różowaty. Ważne jest również unikanie drażniących składników, w szczególności takich jak alkohol, substancje zapachowe i mocne barwniki. Mimo, że zrozumiała jest chęć zakrycia rumienia mocnym makijażem, najlepiej jest unikać kosmetyków i podkładów drogeryjnych. Mogą one nie tylko podrażnić cerę i zwiększyć aktywność gruczołów łojowych, ale będą też trudne do zmycia i zmuszą nas do tarcia skóry, powodującego dalsze pogorszenie rumienia. Kiedy wybieramy krem na trądzik różowaty, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak zawartość składników aktywnych, delikatność i ochrona przeciwsłoneczna.

Warte polecenia składniki aktywne

W pielęgnacji trądziku różowatego ważne są przede wszystkim składniki, które wzmocnią i zapobiegną dalszemu pękaniu naczynek krwionośnych. Należy do nich przede wszystkim wyciąg z miłorzębu japońskiego oraz wyciąg z kasztanowca, które znajdziemy nawet w kosmetykach drogeryjnych – często także w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji skóry naczynkowej.

Oprócz tego w leczeniu trądziku różowatego stosowany jest krwawnik, który bardzo pozytywnie działania na naczynia krwionośne, także z powodu wysokiej zawartości witaminy C. Oprócz tego używane są składniki łagodzące podrażnienia, takie jak oczar wirginijski, a także wyciągi z roślin minimalizujących opuchliznę, takie jak arnika. Często w kremach przeznaczonych do cery z trądzikiem różowatym znajdziemy także kwas azelainowy, który słynie z działania przeciwzapalnego i antybakteryjnego, a przy tym nie podrażniającego skóry.

Oprócz tego dobry krem powinien zawierać filtry przeciwsłoneczne, które są niezbędne, jeśli myślimy poważnie o wyleczeniu trądziku. Powinien on być pozbawiony jakichkolwiek składników, które mogłyby podziałać drażniąco na skórę, takich jak alkohol i substancje zapachowe. Jeśli zdecydujemy się na konsultację z dermatologiem, może przepisać on nam maść zawierającą antybiotyki, a nawet, jeśli trądzik nie reaguje na inne metody leczenia, terapię retinoidami, czyli pochodnymi witaminy A.

Pokarz więcej

Redakcja

Redakcja serwisu drakka.pl to zespół kilku pełnych pasji i zaangażowania osób, które pragną tworzyć i redagować pomocne dla wielu artykuły poradnikowe. Dostępne w portalu treści mają charakter inspiracyjny i pomocniczy, pozwalający lepiej rozwiązywać problemy dnia codziennego. Odpowiadają one potrzebom i zainteresowaniom szerokiej grupy czytelników, niezależnie od wieku i płci.

Artykuły powiązane

Sprawdź także
Close
Back to top button