Pieniądze

Pomysł na udany biznes

Wiele osób na świecie stara się znaleźć pomysł na udany biznes. Niestety nie jest to wcale takie proste. Ostateczny sukces zależy bowiem od bardzo wielu czynników, zależnych od nas i tych zupełnie niezależnych. Niemniej jednak istnieją branże, które dają większą szansę, niż inne. Warto przyjrzeć się temu problemowi nieco bliżej.

Wielu ludzi marzy o własnej działalności gospodarczej, ponieważ posiada ona liczne zalety. Własna działalność gospodarcza to przede wszystkim:

 1. Bycie sobie samemu szefem – Nikt nie wydaje nam poleceń, nikt nie mówi nam co w danym momencie mamy zrobić, sami organizujemy sobie pracę, sami decydujemy co chcemy robić, nikt nas nie poucza, nie krytykuje, nie stoi nad głową i nie patrzy nam na ręce. To wszystko wydaje się ok, ale jednak nie u każdego się sprawdzi. Niektórzy bowiem nie mają zmysłu organizacji i strasznie męczą się bez odpowiednich bodźców z zewnątrz.
 2. Elastyczny czas pracy – Praca w godzinach jakie nam odpowiadają, wychodzenie kiedy chce, brak potrzeby proszenia kogoś o urlop, przychodzenie kiedy chce, samodzielne dysponowanie swoim czasem w pracy, bez wyznaczonych godzin, w których trzeba koniecznie być dyspozycyjnym. To również brzmi dobrze, ale w większości branż się zwyczajnie nie sprawdza. Dobry pomysł na udany biznes może bardzo szybko zweryfikować to przeświadczenie. Sprawdza się tu zazwyczaj prosta zasada, ze bez pracy nie ma kołaczy.
 3. Zarabianie ile się chce – We własnym biznesie nie mam jednej stawki, za którą się pracuje, w gruncie rzeczy sami decydujemy o tym, ile zarabiamy. Generalnie im wydajniej się pracuje, im lepiej zorganizuje sobie pracę, tym więcej można zarobić. Wiele jednak zależy od czynników zewnętrznych, takich jak konkurencja, ograniczenia prawne czy zwyczajnie ludzkie możliwości.

Własna działalność gospodarcza, własny biznes, własna firma to przede wszystkim praca na własny rachunek. Nie pracuje się na kogoś, tylko na siebie. Czyż to nie jest piękne? Własny biznes to marzenie wielu ludzi, które jest oczywiście do spełnienia. Wystarczy tylko wiedzieć co chce się robić w życiu.

Pomysł na udany biznes powinien uwzględniać nasze dobre strony

Niewątpliwe lepiej jest zajmować się tym, co sprawia nam przyjemność, co nas interesuje. Wtedy praca to sama przyjemność. Warto zastanowić się nad rodzajem branży, nad świadczonymi przez nas usługami, którymi chcielibyśmy się zająć.

Warto także przed założeniem własnej firmy sprawdzić, na co aktualnie jest największe zapotrzebowanie, zbadać teren, znaleźć odpowiednie miejsce. Są to kluczowe warunki prowadzenia dobrego biznesu, który będzie przynosił zyski. Początkowo nie będą to duże pieniądze, ponieważ należy poczynić pewne inwestycje, aby firma mogła funkcjonować jak należy. Początki zawsze są trudne, niezależnie od tego jaki rodzaj działalności wybierzemy. Pomysłów jest wiele, a wśród nich wymienia się najczęściej:

 • Sklep stacjonarny – spożywczy, zoologiczny, z artykułami gospodarstwa domowego, artykułami biurowymi, artykułami kosmetycznymi, chemicznymi, zabawkami, butik z ubraniami lub obuwiem, sklep wielobranżowy i tym podobne.
 • Produkcja – związana z przemysłem i obróbką metali, produkcja związana z produkowaniem środków chemicznych, kosmetycznych, zoologicznych, spożywczych, papierniczych, czy zabawkowych. Do tego rodzaju biznesu trzeba niestety nieco więcej inwestycji, dlatego dobrze jest, gdy mamy w swoich zasobach pewne aktywa, takie jak nieruchomości, sprzęt czy know-how.
 • Sklepy internetowe – Warto również rozważyć otwarcie sklepu internetowego, który wymagać jednak będzie dobrego marketingu internetowego. Bez tego czynnika nie ma mowy na sukces.
 • Biura rachunkowe i prowadzenie księgowości dla różnych firm – Działalność tego rodzaju wymaga sporych kwalifikacji i stałego rozwoju. Nie jest także dla każdego, ponieważ wymaga również specyficznych zdolności.
 • Drukarnie, przeróbki krawieckie, fotografia, szycie na miarę – W takich branżach liczy się nie tylko pewne doświadczenie, ale także specyficzne podejście do klientów. Sukces zależy w główniej mierze od zaufania, które przełoży się na długotrwałe relacje.
 • Gastronomia i catering – różnego rodzaju restauracje, bary szybkiej obsługi, pizzerie to dobry pomysł, szczególnie w rozwijających się rejonach miasta.
 • Firmy ochroniarskie i biura detektywistyczne – Zazwyczaj tego rodzaju działalność podejmują osoby doświadczone w danej branży.
 • Usługi prawnicze i doradztwo prawne – Chociaż początkowo wydawać się może, że szeroki zakres usług to zaleta, to wydaje się, że coraz ważniejsza jest specjalizacja. Nie ma bowiem możliwości, by dany prawnik znał się doskonale na wszystkich przepisach i znał specyfikę poszczególnych sfer regulacji prawnych.
 • Gabinety medyczne o różnorodnej specjalizacji – Bardzo dobrym pomysłem na biznes wydaje się otwarcie na klientów zagranicznych. Szczególnie w krajach skandynawskich znaleźć można coraz więcej klientów na wizytę w Polsce i skorzystanie ze znacznie tańszych usług.

O czym warto pamiętać

Pomysłów na własny biznes jest całkiem sporo. Ważne jest jednak, aby pomysł na udany biznes pokrywał się z naszym zawodem wyuczonym, naszymi zainteresowaniami, naszymi umiejętnościami, zbadaniem terenu, znalezieniem odpowiedniego miejsca, zorientowaniem się na co w danym czasie jest największy popyt. W takiej sytuacji własna działalność może wypalić i przynosić oczekiwane przez nas dochody.

Pokarz więcej

Redakcja

Redakcja serwisu drakka.pl to zespół kilku pełnych pasji i zaangażowania osób, które pragną tworzyć i redagować pomocne dla wielu artykuły poradnikowe. Dostępne w portalu treści mają charakter inspiracyjny i pomocniczy, pozwalający lepiej rozwiązywać problemy dnia codziennego. Odpowiadają one potrzebom i zainteresowaniom szerokiej grupy czytelników, niezależnie od wieku i płci.

Artykuły powiązane

Back to top button