Pieniądze

Praca tymczasowa – Na czym polega

Praca tymczasowa, nazywana także sezonową, jest formą zatrudnienia na określony z góry przedział czasu. Jest to często dobra praca dla osób, które chcą sobie dorobić, ponieważ zbierają na wymarzony sprzęt RTV lub AGD, samochód, czy chcą wyjechać na dłuższy urlop. Taka forma zatrudnienia pozwala także często rozwiązać tymczasowe kłopoty finansowe.

Praca tymczasowa zawierana jest albo przez właściciela danej firmy, albo przez biuro pośredniczące. Nie jest to praca stała, która gwarantuje stabilne zatrudnienie, na dłuższy okres czasu. Zawierana jest na konkretny okres czasu, który opiewa umowa. Jest to najczęściej forma dodatkowego, krótkotrwałego zatrudnienia, która nie gwarantuje żadnych nowych perspektyw zawodowych, podnoszenia kwalifikacji, zdobywania nowego doświadczenia zawodowego, czy poszerzania swoich dotychczasowych umiejętności. Bardzo często zdarza się, że praca tymczasowa nie nawiązuje w żadnym stopniu do wykonywanego przez nas zawodu, a także nie jest związana z naszymi kwalifikacjami, czy umiejętnościami.

Kiedy praca tymczasowa jest potrzebna pracodawcy

Wiele firm zatrudnia pracowników na umowy tymczasowe w sezonie urlopowym, kiedy stali pracownicy idą na urlopy. Najczęściej wtedy jest dużo zamówień, a rąk do pracy brakują. Niektórzy przedsiębiorcy w tym czasie szukają pracowników, którzy zdecydowaliby się na podjęcie pracy dodatkowej na określony termin. Tego rodzaju zatrudnienie można zaobserwować w różnych rodzajach działalności gospodarczej. Może być to praca w sklepie, w magazynie, na produkcji, w salonie kosmetycznym, fryzjerskim, solarium, czy w jakiejś w hurtowni.

Co zyskuje pracownik a co pracodawca?

Praca na czas określony bardzo często pozwala pracownikowi z ulicy dorobić, a właścicielowi firmy załatać dziury po nieobecnych, w danym czasie pracownikach. Jest to rodzaj zatrudnienia, który niesie za sobą korzyść zarówno dla właścicieli firm, jak i osób chcących dorobić. Tego rodzaju umowy na czas określony mogą być podpisywane w różnych formach. Może być to umowa o pracę na czas określony, umowa o pracę na zastępstwo, umowa zlecenie, czy też umowa o dzieło. Wszystko uzależnione jest od właściciela danej firmy.

Właściciele firm, bardzo często korzystają z pomocy pośredników pracy, którzy specjalizują się między innymi w poszukiwaniu pracowników na umowy tymczasowe, sezonowe i dodatkowe. Tego rodzaju firmy pośredniczące poszukują odpowiednich kandydatów na dane stanowisko, a następnie kierują ich do właściciela firmy. Podczas rozmowy rekrutacyjnej podejmuje on decyzję, czy zatrudnić danego pracownika, czy też nie. Wszystko uzależnione jest od danej działalności gospodarczej oraz przydatności konkretnego kandydata na dane stanowisko pracy tymczasowej. Obie strony muszą zdeklarować się, czy warunki pracy, płacy oraz jej okresu są odpowiednie i spełniają wszelkie oczekiwania. Jeśli tak, może dość do współpracy.

Pokarz więcej

Redakcja

Redakcja serwisu drakka.pl to zespół kilku pełnych pasji i zaangażowania osób, które pragną tworzyć i redagować pomocne dla wielu artykuły poradnikowe. Dostępne w portalu treści mają charakter inspiracyjny i pomocniczy, pozwalający lepiej rozwiązywać problemy dnia codziennego. Odpowiadają one potrzebom i zainteresowaniom szerokiej grupy czytelników, niezależnie od wieku i płci.

Artykuły powiązane

Back to top button