Technologia

Rejestracja domeny – Co warto wiedzieć?

Każdy przedsiębiorca, który założył działalność gospodarczą, w pierwszej kolejności powinien zadbać o swoją stronę internetową. Domena, czyli adres internetowy, powinna być jedną z pierwszych inwestycji firmy. Większość przedsiębiorców decyduje się na to już w fazie projektu, przed wdrożeniem produktu na rynek lub przed rozpoczęciem działalności. Rejestracja domeny nie jest procesem zbyt skomplikowanym, jednak przed jego przeprowadzeniem warto dobrze zastanowić się nad wyborem właściwej nazwy, rozszerzenia i rejestratora.

Rejestrację domeny można podzielić na 4 podstawowe etapy, w tym 3 pierwsze mają charakter koncepcyjny, a ostatni charakter wykonawczy. Poznajmy zatem na czym polega cały proces.

Etap 1 – Wybór nazwy

Wybór odpowiedniej jest to pierwszym i zarazem najważniejszym etapem rejestracji domeny. Nazwa najczęściej jest oparta na nazwie firmy, głównego produktu czy usługi. Często też zawiera słowa kluczowe związane z działalnością firmy. Zdarza się także, że firma decyduje się na wymyślenie zupełnie nowej nazwy dla strony WWW.

Najlepsze domeny to takie o nieskomplikowanej pisowni, krótkie i wpadające w ucho. Użycie nazwy firmy w domenie zwiększa jej rozpoznawalność, a wykorzystanie słów kluczowych ułatwia promocję strony w wyszukiwarce. Będzie to również miało bardzo istotne znaczenie dla późniejszego pozycjonowania strony w internecie.

Etap 2 – Wybór rozszerzenia

Do odpowiedniej nazwy należy dobrać rozszerzenie domeny. Wybór końcówek domen jest szeroki, zaczynając od najpopularniejszych w Polsce domen, np. .pl, .com.pl, .net.pl, regionalnych, np. .waw.pl, gda.pl, aż po domeny europejskie .eu i globalne, np. .com, czy .net. Najczęściej praktykowanym rozwiązaniem jest rejestracja domen z rozszerzeniami podstawowymi, czyli .pl, .com i .eu. Warto także zastanowić się nad rejestracją domen związanych z regionem, w którym zarejestrowana jest firma.

Etap 3 – Wybór rejestratora

Po wybraniu domen, należy znaleźć rejestratora, u którego zostaną one zarejestrowane. Najlepiej wszystkie domeny rejestrować u jednego usługodawcy, co ułatwi koordynację prac związanych z usługą, a także cykliczną płatność za usługę. Szukając rejestratora należy zwrócić uwagę na jego pozycję na rynku- stabilność, długość funkcjonowania, liczbę klientów i usług. Kierując się tymi wymaganiami trafimy do największych usługodawców, którzy powinni zagwarantować nam najwyższą jakość i bezpieczeństwo usług. Warto wybrać polskiego rejestratora, gdyż można u niego zarejestrować każdy typ domen, a programy do zarządzania domenami dostępne są w języku polskim.

Kierując się wyborem rejestratora warto zwrócić uwagę przede wszystkim na koszty. Najczęściej niska cena nie idzie w parze z jakością usługi. Kluczowe jest także zapewnienie przez rejestratora zabezpieczenia przed kradzieżami. Rejestracja domeny powinna być również sprawna i łatwa w obsłudze.

Etap 4 – Rejestracja domeny

Ostatnia prosta na drodze do posiadania domeny to sama rejestracja. Po wyborze nazwy, rozszerzenia i rejestratora następuje najprostszy etap, gdyż wymaga zaledwie kilku minut. Należy wejść na stronę wybranego rejestratora i w jego wyszukiwarce wpisać wybraną nazwę. Jeśli wybrana nazwa jest dostępna można dokonać rejestracji. Wszystkie podawane dane powinny być aktualne i prawdziwe. Zapewni to bezpieczeństwo usług i będzie podstawą do wystawiania faktur za usługę. Przed przystąpieniem do tego procesu należy również zapoznać się z regulaminem usługi.

Dobrze przemyślana domena jest kluczowym elementem w marketingu większości firm. Sama rejestracja nie wymaga dużego nakładu czasu, natomiast duże znaczenie ma odpowiedni i przemyślany wybór nazwy i rozszerzenia.

Pokarz więcej

Redakcja

Redakcja serwisu drakka.pl to zespół kilku pełnych pasji i zaangażowania osób, które pragną tworzyć i redagować pomocne dla wielu artykuły poradnikowe. Dostępne w portalu treści mają charakter inspiracyjny i pomocniczy, pozwalający lepiej rozwiązywać problemy dnia codziennego. Odpowiadają one potrzebom i zainteresowaniom szerokiej grupy czytelników, niezależnie od wieku i płci.

Artykuły powiązane

Back to top button