Zdrowie

Wypalenie zawodowe przyczyną przewlekłego zmęczenia

Każdy człowiek ma prawo czasem czuć się zmęczonym, np. po ciężkiej pracy, tragicznym wydarzeniu, czy chorobie. Niektórzy ludzie odczuwają jednak nieustanne zmęczenie, mimo braku widocznych powodów. Taka sytuacja, gdy trwa miesiąc, pół roku i nie widać końca, staje się dla nich niezwykle wyczerpująca i niepokojąca. Jest także irytująca dla najbliższego otoczenia, które nie rozumie powodów ciągłego zmęczenia i wyczerpania. Ludzie ci często odbierani są przez otoczenie, jako osoby leniwe. A w rzeczywistości wcale tak nie musi być. Zespół przewlekłego zmęczenia może być objawem wypalenia zawodowego.

Niby nic złego z ich ciałem się nie dzieje, a jednak wielu ludzi odczuwa chroniczne zmęczenie. Lecz to nie prawda, że nic złego się nie dzieje. Za tego rodzaju zmęczeniem zawsze kryje się jakaś przyczyna, tylko nie zawsze jest ona zauważona i właściwie identyfikowana. W takiej sytuacji trzeba ją odkryć przy pomocy lekarza, chociażby pierwszego kontaktu lub internistę.

Zespół przewlekłego zmęczenia

Wykonanie szeregu badań zaleconych przez lekarza, jak i odpowiednio przeprowadzony wywiad, powinien pozwolić ustalić przyczynę chronicznego zmęczenia. Przyczyn takiego stanu może być wiele. Najczęstszą jest niedobór określonych pierwiastków w organizmie, np. żelaza i potasu. Może się ono również wiązać z zapaleniem wątroby, cukrzycą, chorobą nerek, chorobą tarczycy, anemią, a nawet ukrytym nowotworem. Tego rodzaju stan nigdy nie powinien być lekceważony, ponieważ może prowadzić do znacznie poważniejszych dolegliwości.

Czasami przyczyną niepokojących objawów może być także depresja. W przypadku tej dolegliwości także występuje przewlekłe zmęczenie połączone z wyraźnie odczuwalną utratą energii. Bardzo często występują również kłopoty ze snem i brak apetytu. Znużenie i zmęczenie sprawia, że osoba cierpiąca nie ma siły do wykonywania codziennych czynności. Każdego dnia musi stawiać czoło trudnościom i niemocy, czasami nawet ponad swoje siły. Niestety, bez odpowiedniej diagnostyki i leczenia organizm pozostaje jeszcze bardziej wyczerpany. W tym przypadku terapię należałoby zacząć od ustalenia powodu załamania nerwowego i od leczenia depresji.

Wypalenie zawodowe

Czasem chroniczne zmęczenie dopada po długotrwałym wyczerpaniu pracą nie fizyczną, lecz umysłową. Zwykle ujawnia się wówczas symptom wypalenia zawodowego, które przekłada się na dolegliwości fizyczne i psychiczne. Z niechęcią myśli się o swojej pracy i nie ma pomysłów, w jaki sposób na nowo polubić swoje zajęcie zawodowe.

Wypalenie zawodowe jest coraz częściej spotykaną niedyspozycją. Objawia się nie tylko zmęczeniem fizycznym, czyli typowym brakiem sił i energii, ale także osłabieniem pamięci i gorszą koncentracją. Zespół przewlekłego zmęczenia dotyka często ludzi aktywnych, którzy żyją w ciągłym napięciu. Pojawia się szczególnie wśród osób młodych i operatywnych, którzy wiele swoich sił przeznaczają np. na rozwinięcie i prowadzenie biznesu. Może także dotknąć także tych, którzy chcą wykazać się w firmie, gdzie istnieje duża konkurencja. Wówczas organizm sam się broni, czując, że musi odpocząć i dochodzi do powstania impasu w życiu psychicznym. Czyli do całkowitego wypalenia zawodowego i tym samym zwolnienia lub zatrzymania wszelkich działań.

Co robić w takim przypadku

W takiej sytuacji tylko długotrwały odpoczynek, połączony z odizolowaniem się od problemów zawodowych może przynieść uleczenie, a potem umożliwić powrót do swoich zajęć. W przypadku pokonania impasu nie można zapominać o zdrowym odżywianiu, ruchu na świeżym powietrzu i odpowiedniej ilości snu. A przede wszystkim o zwolnieniu tempa pracy. Jednak w przypadku dłużej utrzymujących się dolegliwości zawsze konieczna będzie wizyta u lekarza specjalisty.

Zawsze też trzeba pamiętać, by nie dopuścić do nawrotu niemocy, która może okazać się jeszcze groźniejsza niż poprzednia. Dlatego właśnie warto zmienić swój codzienny styl życia i nastawienie do otoczenia. Nie zaszkodzi również skorzystać z psychoterapii, która pomoże wiele rzeczy wyprostować i wypośrodkować. Trzeba się w takim przypadku poważnie zastanowić i wyciągnąć wnioski, co jest dla nas w życiu najważniejsze. Wypalenie zawodowe często związane jest z niewłaściwym traktowaniem swojej pracy, a przede wszystkim braku konsekwencji w kierowaniu się prawdziwymi priorytetami.

Pokarz więcej

Redakcja

Redakcja serwisu drakka.pl to zespół kilku pełnych pasji i zaangażowania osób, które pragną tworzyć i redagować pomocne dla wielu artykuły poradnikowe. Dostępne w portalu treści mają charakter inspiracyjny i pomocniczy, pozwalający lepiej rozwiązywać problemy dnia codziennego. Odpowiadają one potrzebom i zainteresowaniom szerokiej grupy czytelników, niezależnie od wieku i płci.

Artykuły powiązane

Sprawdź także
Close
Back to top button