Technologia

Smart TV – Czym jest i dlaczego warto

Smart TV to określenie współczesnych odbiorników telewizyjnych, które w istocie stały się urządzeniami multimedialnymi. Dzięki zastosowaniu nowych technologii możliwe jest przy ich użyciu korzystanie z usług streamingowych, przeglądania internetu czy bezprzewodowe połączenie z innymi urządzeniami. Jakie zatem daje korzyści i dlaczego warto się zdecydować?

Nasze życie i towarzysząca codzienności technologia, dopełniają obraz wszechświata. Ludzie XXI mają dostęp do niesamowitych wynalazków, które zmieniły, i wciąż zmieniają bieg historii. Czy jesteśmy w stanie wyobrazić sobie codzienność pozbawioną korzystania z naszego smartfona, rozmów z przyjaciółmi za pomocą portalu społecznościowego, czy oglądania telewizji, która często towarzyszy nam podczas posiłków, czy wspólnego czasu spędzanego z rodziną?

Odpowiedź jest prosta i jak najbardziej naturalna – w końcu człowiek przystosowuje się do warunków w jakich został wychowany, w jakich żyje. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, telewizja była technologią, która nie była obecna we wszystkich domach, a jej posiadanie świadczyło o zamożności domowników. Teraz – telewizja to nasz dobry znajomy, który nie dość, iż pozwala nam na oglądanie naszych ulubionych seriali, to dodatkowo umożliwia korzystanie z internetu. Niesamowite!

Jak zdefiniować telewizor naszych czasów?

Nowoczesny, designerski, płaski ekran… to tylko nieliczne określenia, które potrafią skrupulatnie opisać telewizor XXI wieku. Producenci nie zaprzestają w dalszym rozwijaniu swoich ofert, projektując coraz to nowsze, ładniejsze i bardziej futurystyczne sprzęty. Porównując, ten sprzed kilku, kilkunastu lat, był on w stanie zaoferować nam wyłącznie rozrywkę z oglądania. Tyle i aż tyle – ale wówczas był to rarytas. Prosta budowa, kwadratowa, bądź prostokątna obudowa i mała liczba kanałów ewoluowała w hit obecnych lat – Smart TV.

Smart TV, czyli inteligentny telewizor

Definiując Smart TV prostymi słowami, jest to po prostu inteligentny telewizor, do którego istnieje możliwość dostarczania wielu dodatkowych usług, za pomocą, chociażby Internetu. Urządzenia tego typu stanowią podstawowy asortyment każdego sklepu elektronicznego – stały się powszechnością.

Inteligentny telewizor, tak jak każdy sprzęt, czy technologia, niestety, ma swoje wady i zalety. O czym warto wiedzieć decydując się na zakup Smart TV?

O wadach i zaletach nowoczesnego telewizora. Czy warto?

Przeglądasz kanały telewizyjne, lecz po krótkim czasie stwierdzasz, iż kompletnie nic nie trafia w Twoje gusta? Smart TV przybywa z odsieczą. Konsumenci inteligentnych telewizorów mają dostęp do szerokiej bazy najnowszych filmów i seriali, dzięki której nie ma mowy o nudzie. Możemy korzystać z portali typu YouTube, oferujący filmy, jak i muzykę, bądź popularny Netflix, oferujący ogromną ilość popularnych seriali. Należy jednak pamiętać, iż dostęp do niego jest płatny.

To nie wszystko. Smart TV umożliwia korzystanie z przeglądarek internetowych, co oczywiście, równoważne jest z możliwością korzystania z internetu. Korzystanie z portali społecznościowych jak Facebook, czy z naszej poczty elektronicznej, jest tutaj kwestią oczywistą i bezproblemową. Możemy korzystać również z aplikacji do wysyłania wiadomości oraz ze Skype. Niestety, korzystając ze Smart TV musimy mieć świadomość, iż istnieją pewne nieudogodnienia, które niektórym mogą przeszkadzać.

Po pierwsze, nie każdy model cechuje się dotykowym ekranem, który umożliwia sprawne poruszanie się po usługach. W takim przypadku, musimy korzystać z pilota, który nie jest zbyt komfortową metodą, np. podczas korzystania z internetu.

By uzyskać dobrą jakość oglądanych w sieci w filmów, niezbędne jest szybkie łącze internetowe. Warto pamiętać, że im większa rozdzielczość ekranu, tym szybszego internetu potrzebujemy. Oglądanie filmów w niskiej jakości, nie ma większego sensu.

Jeszcze jedną, dość problematyczną wadą starszych wersji inteligentnych telewizorów, jest brak kompatybilności aplikacji. Każdy producent tworzył swój system oraz własne aplikacje, co nie było optymalnym pomysłem. W tym momencie, rynek jest bardziej ujednolicony.

Najpopularniejsze aplikacje na Smart TV

  • Google Play,
  • Netflix,
  • Picasa,
  • Ipla.

Jeżeli posiadamy inteligentny telewizor, który działa w oparciu na Androida, Google Play otworzy nam drogę do świata rozrywki i przeróżnych aplikacji. Niektóre z nich są płatne, a niektóre pobrać możemy bez żadnych opłat.

Netflix i Ipla – serwisy, dzięki którym Twój salon zamieni się w salę kinową, bądź też strefę relaksu, z ulubionym serialem w tle.

Picasa oferuje funkcje związane z fotografiami – edycja, czy udostępnianie ich na portalach społecznościowych, to tylko część z możliwości tej aplikacji.

Smart TV jako ikona nowej generacji

Zapewne Smart TV znajdzie zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników, jednak jedno jest pewne – oferuje funkcjonalność dopasowaną do obecnych standardów i technologii. Oczywistą kwestią jest, iż dla osób, które nie interesują się nowoczesnymi rozwiązaniami, ani nie przejawiają potrzeby korzystania z internetu, wybór ten nie będzie optymalny. Dla większości z nas, prawdopodobnie jednak, okaże się strzałem w dziesiątkę.

Pokarz więcej

Redakcja

Redakcja serwisu drakka.pl to zespół kilku pełnych pasji i zaangażowania osób, które pragną tworzyć i redagować pomocne dla wielu artykuły poradnikowe. Dostępne w portalu treści mają charakter inspiracyjny i pomocniczy, pozwalający lepiej rozwiązywać problemy dnia codziennego. Odpowiadają one potrzebom i zainteresowaniom szerokiej grupy czytelników, niezależnie od wieku i płci.

Artykuły powiązane

Back to top button