Styl życia

Styl minimalistyczny w najbliższym otoczeniu

Jedną z okoliczności, które wpływają na to, że współczesny człowiek czuje się źle, jest nadmiar. Wokół nas jest nadmiar wszystkiego. Nadmiar hałasu, nadmiar spraw do załatwienia, nadmiar rozmów, nadmiar pożywienia, nadmiar przedmiotów i jeszcze nadmiar wielu innych rzeczy. To wszystko nas przytłacza, zabiera dobrą energię i pozbawia chęci do życia. Lecz pocieszające jest to, że gdybyśmy tylko chcieli, to wiele rzeczy możemy wyprostować i zmienić. Jedną z dróg jest właśnie styl minimalistyczny w domu i w życiu.

Tacy, którzy chcą takich zmian w swoim domu decydują się na aranżację swojego mieszkania w stylu minimalistycznym. I nie trudno zauważyć, że właśnie styl minimalistyczny zyskuje coraz więcej zwolenników w naszym kraju, jak i wśród wielu innych społeczeństw. Dlaczego tak się dzieje ? Otóż dlatego, że minimalizm jest praktyczny. Przy czym minimalistycznie, to nie znaczy ubogo. Zazwyczaj również znaczy ładnie i wygodnie. I choć prosto, to wykwintnie.

Jak dokonać takiej zmiany na lepsze i z pożytkiem dla naszego zdrowia?

Wyobraźmy sobie pomieszczenia pełne przestrzeni, gdzie nie musimy przedzierać się pomiędzy meblami, by móc odkurzyć, czy umyć podłogę. Gdzie mamy niezakłóconą komunikację, podczas wymijania się z innymi członkami rodziny. Gdzie nikt się o nikogo się nie ociera, nie przepycha i wzajemnie nie zawadza sobie.
A przy tym wszystkie potrzebne meble i sprzęty mamy pod ręką. Nie musimy przerzucać, czy przestawiać mebli, by dostać się do jakiejś potrzebnej nam rzeczy.

W takiej sytuacji łatwo sobie wyobrazić, że minimalizm to prawdziwy luksus, potrzebny do codziennego funkcjonowania. To styl, który pozwala odpocząć od natłoku myśli i spraw, które nagromadziły się w naszej głowie podczas dnia spędzonego w pracy. Daje nam poczucie komfortu, spokoju, luzu, odprężenia i przestrzeni. A tym samym sprawia, że lepiej odpoczywamy i mamy lepszy humor.

Dlaczego styl minimalistyczny?

Styl minimalistyczny promuje niezagracone pomieszczenia, które mają poprawić jakość naszego codziennego życia. Ma za zadanie przywrócić nam równowagę i stworzyć sytuację komfortową dla naszego organizmu. A jednocześnie zaoszczędzić nam pracy fizycznej podczas dbania o ład i porządek w domu. Mniej pracy i więcej wolnej przestrzeni, to mniej stresu i mniej kłopotu.

Oczywiście styl minimalistyczny nie proponuje pozbycia się wszystkiego i spania, np. na materacach. Pomieszczenia w naszym domu muszą być wyposażone w niezbędne meble i przedmioty. Lecz ma ich być niewiele i mają być tylko te, które są konieczne. Szyku pomieszczeniom doda jeden ładny i drogi mebel lub przedmiot, czy element ozdoby. Sprawi on, że choć wnętrze będzie przestronne, będzie się miało wrażenie panującego ładu, a nawet odrobiny luksusu.

Styl minimalistyczny to nie tylko mało mebli, lecz także niewielka ilość dodatków. Zazwyczaj preferuje się gładkie i jasne powierzchnie ścian, odpowiednio dobrane drzwi i okna, a także mało kolorów i wzorów. To także zazwyczaj dobrze oświetlone i klimatyczne wnętrze. Wszystko razem wprowadza wspaniały nastrój oraz zapewnia poczucie harmonii i spokoju.

Pokarz więcej

Redakcja

Redakcja serwisu drakka.pl to zespół kilku pełnych pasji i zaangażowania osób, które pragną tworzyć i redagować pomocne dla wielu artykuły poradnikowe. Dostępne w portalu treści mają charakter inspiracyjny i pomocniczy, pozwalający lepiej rozwiązywać problemy dnia codziennego. Odpowiadają one potrzebom i zainteresowaniom szerokiej grupy czytelników, niezależnie od wieku i płci.

Artykuły powiązane

Back to top button