Styl życia

Wybieramy grzejniki łazienkowe – Na co zwracać uwagę?

Grzejniki łazienkowe w formie drabinki, geometrycznych figur, a może fantazyjnych obrazów? Wybór wymarzonego kaloryfera jest dzisiaj nieograniczony. System grzewczy w łazience to nie tylko praktyczne wyposażenie wnętrza, ale również jego atrakcyjna ozdoba. Na co zwrócić uwagę przy wyborze grzejnika łazienkowego?

Materiały wykonania

Wilgoć panująca w łazience wpływa negatywnie na grzejniki, dlatego ważny jest materiał, z którego wykonano kaloryfer. Najczęściej są to wyroby tworzone ze stali i dodatkowo zabezpiecza się je antykorozyjnie. Piaskowanie, fosforanowanie lub dodawanie kolejnych warstw lakieru zwiększa odporność grzejnika na korozję. Takie pokrycie tworzy gładką i odporną na wilgoć powłokę. Innym tworzywem, z którego wykonywane są grzejniki, jest miedź, która podkreśla dodatkowo surowy charakter wnętrza. Wybierając kaloryfer do łazienki należy zwrócić szczególną uwagę także na miejsca łączenia. Na rynku można znaleźć grzejniki spawane i lutowane. Lepiej wybierać te drugie, ponieważ są bardziej szczelne.

Moc grzejników

Dobór mocy grzejnika zależy od wielkość łazienki. Warto zwrócić uwagę również na oczywiste, lecz zwykle zapominane czynniki, jakimi są sposób izolacji łazienki oraz szczelność okien. Grzejniki łazienkowe mogą mieć moc od 50 W do ponad 1000 W. Niektórzy producenci tworzą kaloryfery o mocy 2000 W. Przyjmuje się, że do ogrzania całego pomieszczenia potrzebne jest około 120 W na 1 metr kwadratowy. Optymalna temperatura w łazience powinna wynosić 24 stopnie.

Jeżeli ogrzewanie podłogowe nie wystarcza albo tradycyjny, stalowy kaloryfer ma zbyt małą moc, warto zainwestować w grzejnik drabinkowy, który może posłużyć np. do suszenia ręczników. W tym przypadku wystarczy moc 50 W, jednak dla zwiększenia komfortu poleca się grzejniki o mocy od 100 W do 150 W. Właściciele łazienek, w których niska temperatura to codzienność, powinni zaopatrzyć się w kaloryfer o większej mocy. Jej optymalna wartość to 400 W.

Estetyka vs. funkcjonalność

Przed zakupem kaloryfera do łazienki często pada pytanie: Jaki grzejnik wybrać? Pasujący do wystroju całej łazienki, czy może taki, który ma największą moc? Na rynku istnieje ogromny wybór grzejników, które równie dobrze poradzą sobie z tymi dwoma zadaniami. Przy czym, trzeba być pewnym, co do jego wykorzystania. Do suszenia ręczników nie nadają się grzejniki o wymyślnych formach. Grzejniki łazienkowe mogą mieć różne kształty, jednak ważne jest też ich usytuowanie. Kaloryfer w kształcie drabinki nie powinien być zamontowany blisko wanny czy brodzika, ponieważ para wodna może sprawić, że na grzejniku będzie osadzać się kamień.

Montaż grzejników

Montaż kaloryfera nie jest trudnym zadaniem i po dokładnym przeczytaniu instrukcji, jak najbardziej można podjąć się jego samodzielnej instalacji. Grzejniki łazienkowe są wieszane na dwóch uchwytach, umożliwiających regulację głębokości zawieszenia oraz wypoziomowanie. Niektóre kaloryfery można zamocować prostopadle do ściany. Grzejniki drabinkowe montuje się w nieco inny sposób. Podłączone są one do instalacji centralnego ogrzewania. Warto przy tym pamiętać, że układ c.o. powinien być zamknięty i szczelny, a ciśnienie nie powinno wynosić więcej niż 0,6 MPa. Aby grzejnik działał efektywnie, przewód zasilający i powrotny należy podłączyć do dwóch różnych kolektorów.

Wymiana systemu grzewczego w łazience może okazać się trudnym zadaniem, zwłaszcza, kiedy nie jest się pewnym swoich wyborów. Z jednej strony grzejnik powinien prezentować się zgodnie z estetyką łazienki, z drugiej jednak istotne jest, aby bez zarzutu spełniał swoje zadanie przez jak najdłuższy czas. W tym przypadku może pomóc sklep Aleno.pl, którego szeroki wybór produktów gwarantuje zakup wymarzonego grzejnika łazienkowego. W ofercie sklepu znajdują się także liczne akcesoria potrzebne do jego instalacji.

Pokarz więcej

Redakcja

Redakcja serwisu drakka.pl to zespół kilku pełnych pasji i zaangażowania osób, które pragną tworzyć i redagować pomocne dla wielu artykuły poradnikowe. Dostępne w portalu treści mają charakter inspiracyjny i pomocniczy, pozwalający lepiej rozwiązywać problemy dnia codziennego. Odpowiadają one potrzebom i zainteresowaniom szerokiej grupy czytelników, niezależnie od wieku i płci.

Artykuły powiązane

Back to top button