Zdrowie

Traganek – Działanie przeciwstarzeniowe korzenia Astragalus

Traganek to znany z tradycyjnej medycyny ajurwedyjskiej Astragalus, który posiada wiele cennych właściwości zdrowotnych. Obecnie coraz częściej spotkać go można w naszym kraju, jako wspomagający suplement diety. W niniejszym artykule przedstawiamy jego najważniejsze właściwości i sposoby wykorzystania.

Tradycyjna chińska medycyna często wykorzystuje traganek jako adaptogen do wspomagania zdolności organizmu w dostosowywaniu się do różnych zmian środowiskowych oraz biologicznych. Przez wieki suszone korzenie Astragalus były wykorzystywane do leczenia przeziębienia oraz grypy. Wykorzystywano je również jako zioło w okresie zmęczenia i stresu, a także jako wspaniały tonik.

Właściwości adaptogenne korzenia traganka wydają się zapewniać szerokie korzyści zdrowotne, zwłaszcza dzięki silnym właściwościom przeciwutleniającym. Aktywny związek korzeniowy, czyli cykloastragenol (TAT2), zapewniać może wspaniałe właściwości przeciwstarzeniowe. Jego wielowiekowe wykorzystywanie sprawia, że korzeń Astragalus jest atrakcyjnym obiektem do badań naukowych.

W jaki sposób korzeń Astragalus wpływa korzystnie na młodzieńczy wygląd skóry? Oto 3 fakty dotyczące tej rośliny.

  1. Traganek chroni komórki przed procesami starzenia

Aktywny związek korzeniowy cykloastragenol (TAT2) zwiększa aktywność oraz produkcję telomerazy, czyli enzymu, który ułatwia naprawę telomerów w DNA. Długość telomerów jest silnie związana ze starzeniem organizmu, ponieważ krótsze telomery zazwyczaj wskazują na starsze komórki. Te segmenty DNA chronią komórki organizmu przed uszkodzeniem oraz procesem zniszczenia, który jest ewidentnym objawem starzenia. Traganek chroniąc telomery zapewnia, że replikacja komórkowa może kontynuować swój normalny proces.

  1. Korzeń Astragalus wspomaga usuwanie toksyn

Wątroba jest głównym organizmem, który nieustannie oczyszcza organizm oraz usuwa toksyny z krwioobiegu. We współczesnym świecie mamy wiele przetworzonej żywności, która zanieczyszcza organizm od wewnątrz. Do organizmu dostają się ftalany oraz inne chemiczne zanieczyszczenia. Nic zatem dziwnego, że wątroba szybko staje się przeciążona toksynami. Przez to w organizmie gromadzą się niezwykle szkodliwe substancje, co powoduje uszkodzenia komórek i przyspiesza starzenie. Badania wykazały, że ekstrakt z Astragalus membranaceus chroni wątrobę przed dysfunkcją komórek oraz włóknieniem wątroby. Działa tym samym nieco podobnie do ostropestu plamistego. Taka ochrona przeciw zaawansowanemu uszkodzeniu wątroby sugeruje, że traganek może wspomagać prawidłowe czynności wątroby oraz zmniejszać skutki toksycznego obciążenia organizmu.

  1. Korzeń traganka zapewnia ochronne efekty dla zdrowia nerek

Nawet najlepszy filtr się zatyka, a nerki nie są w tym wyjątkiem. Podobnie jak w przypadku wątroby, tak i uszkodzone nerki powodują nagromadzenie się toksyn w organizmie, co przyspiesza proces starzenia. Wpływa również wyraźnie na wygląd zewnętrzny poprzez szybsze oznaki starzenia skóry. Regularne oczyszczanie nerek pozwoli na uniknięcie gromadzenia się toksyn, a zioła takie jak Astragalus pomagają w utrzymaniu zdrowych nerek. Wyniki niektórych badań naukowych rzeczywiście potwierdzają, że korzeń traganka może pomóc w zapobiegnięciu występowania chorób nerek. Im więcej odpadów usuwanych jest z organizmu, tym ciało jest zdrowsze i młodziej wygląda.

Korzyści ze stosowania traganka

Dodatkowe badania wykazują, że korzeń Astragalus, podobnie jak czystek, wspomagać może działanie układu odpornościowego oraz układu sercowo-naczyniowego. Z kolei inne badania pokazują, że dzięki temu roślina ta może zmniejszyć skutki sezonowych alergii.

Nie ma doniesień odnośnie skutków ubocznych jego działania u osób dorosłych. Nie mniej jednak, zawsze suplementację nowymi środkami warto skonsultować z lekarzem. Rzadkie gatunki Astragalus mogą być bowiem toksyczne dla ludzi. Dostępne na rynku suplementy są wykonane z nietoksycznych odmian rośliny, dlatego można je zazwyczaj dość bezpiecznie stosować. Można go także kupić w formie sproszkowanej i przygotować z niego herbatę.

Pokarz więcej

Redakcja

Redakcja serwisu drakka.pl to zespół kilku pełnych pasji i zaangażowania osób, które pragną tworzyć i redagować pomocne dla wielu artykuły poradnikowe. Dostępne w portalu treści mają charakter inspiracyjny i pomocniczy, pozwalający lepiej rozwiązywać problemy dnia codziennego. Odpowiadają one potrzebom i zainteresowaniom szerokiej grupy czytelników, niezależnie od wieku i płci.

Artykuły powiązane

Sprawdź także
Close
Back to top button