Pieniądze

Windykacja – Na czym polega i z czym się wiąże

Windykacja to termin określający proces ściągania niespłaconych należności. Zajmują się nim najczęściej wyspecjalizowane komórki instytucji finansowych lub firmy. Wiele przedsiębiorstw windykacyjnych zajmuje się skupem przeterminowanych należności za ułamek ich wartości nominalnej i stara się z nich uzyskać jak najwięcej. Skuteczność takiego działania zależeć będzie od wielu czynników, jednak na dłużnika sytuacja nigdy nie jest komfortowa.

Od czasu do czasu każdy z nas potrzebuje dodatkowego przypływu gotówki na nagłe wydatki, takie jak wymarzone wakacje, na które nie udało się zebrać wymaganej ilości pieniędzy. Jest to powód dla którego znaczna cześć ludzi postanawia skorzystać z usług typu kredyt, pożyczka czy chwilówka. Umożliwiają one nagły wzrost środków, jednak wiążą się również z obowiązkiem terminowej spłaty zaciągniętego długu. Niestety, czasami staje się to trudniejsze, niż pierwotnie zakładano. Zdarza się, że zaczyna brakować wystarczającej ilości gotówki, aby zwrócić należność. I wtedy dociera do nas problem o nazwie windykacja.

Windykacja niespłaconych należności

Kiedy już przydarzy się niemiła sytuacja niemożności spłaty raty w terminie, pojawia się problem. Dłużnik potrzebuje czasu, aby uporać się z zaległościami, natomiast osoba chcąca odzyskać swoje pieniądze, chce jak najszybciej doprowadzić do ich zwrotu. W takim przypadku dochodzi do mediacji, czyli próby stworzenia warunków do ugody obu stron. Rodzajem takiej mediacji jest właśnie windykacja. Teoretycznie polega ona na prowadzeniu rozmów oraz negocjacji. Windykator, który reprezentuje firmę bądź osobę, próbuje doprowadzić do podpisania dobrowolnej ugody przez dłużnika. Powinno to przebiegać w taki sposób, aby zaspokoić pewne potrzeby obu stron, jednocześnie pamiętając o ich możliwościach. Wynajęty windykator pobiera prowizję, jednak dzięki jego pracy wierzyciel nie musi martwić się przebiegiem całego procesu.

Celem windykacji jest przede wszystkim umożliwienie odzyskania należnych pieniędzy, dlatego też dąży się do stosowania metody polubownej. Najczęściej polega ona na przesyłaniu powiadomień przypominających dłużnikowi o zaciągniętym zobowiązaniu, choćby w formie ratalnej. W przypadku kiedy taka forma nie doprowadza do zamierzonego skutku, następuje przejście do metody sądowej. Jest to dla dłużnika zdecydowanie mniej bezpieczna opcja, ze względu na możliwość zajęcia majątku przez komornika, jeżeli tak zadecyduje sąd. Wiąże się także z jeszcze większymi kosztami, jakie będzie musiał finalnie ponieść. Dlatego też nie warto uciekać stawiania sprawy na ostrzu noża. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest prowadzenie rozmów i negocjacji, dzięki którym można uzyskać na przykład możliwość rozłożenia długu na raty. Lepiej poświęcić trochę czasu i nerwów, ale zapewnić doprowadzenie do porozumienia i kompromisu.

Co warto wiedzieć o windykacji

Windykator ma wiele praw, ale niektórych działań zdecydowanie nie wolno mu wykonywać. Należy do nich przede wszystkim zastraszanie i grożenie dłużnikowi. Zbyt częste nachodzenie, wydzwanianie i tym podobne zabiegi, które noszą znamiona nękania dłużnika, również należą do działań nielegalnych. Kiedy windykator nie przestrzega przepisów koniecznie należy zgłosić jego działania na policję.

Dług i niemożność jego spłaty jest sytuacją niezwykle uciążliwą, wywołującą u większości ludzi mnóstwo stresu i nerwów. Niestety, każdemu może się to przytrafić, dlatego w takiej sytuacji warto znać swoje prawa i możliwości. Popadanie w załamanie nerwowe czy agresję nie przyniesie żadnej korzyści, a jedynie dodatkowe problemy. Warto w takiej sytuacji podejść do tego ze spokojem i rozwagą. Jeśli taki problem już się pojawił, przede wszystkim należy pamiętać o możliwości prowadzenia rozmów i negocjacji, aby ułatwić jego rozwiązanie.

Pokarz więcej

Redakcja

Redakcja serwisu drakka.pl to zespół kilku pełnych pasji i zaangażowania osób, które pragną tworzyć i redagować pomocne dla wielu artykuły poradnikowe. Dostępne w portalu treści mają charakter inspiracyjny i pomocniczy, pozwalający lepiej rozwiązywać problemy dnia codziennego. Odpowiadają one potrzebom i zainteresowaniom szerokiej grupy czytelników, niezależnie od wieku i płci.

Artykuły powiązane

Back to top button