Zdrowie

Witania ospała – Właściwości ziela ashwagandha

Witania ospała, określana częściej jako ashwagandha, wzbudza w ostatnich latach ogromne zainteresowanie, nie tylko zwolenników ziołolecznictwa i fitoterapii. Wiele źródeł donosi, że lista potencjalnych korzyści z jej stosowania jest niezwykle długa. Swoim działaniem jest bardzo podobna do żeń-szenia chińskiego, a jej tradycja stosowania w tradycyjnej medycynie ajurwedyjskiej ma kilka tysięcy lat. Obecnie zainteresowanie takimi produktami jak ashwagandha stale rośnie, dlatego staramy się nieco przybliżyć jej najważniejsze właściwości i zastosowania.

Witania ospała, znana jest również pod nazwą ashwagandha lub żeń-szeń indyjski, to coraz bardziej popularne egzotyczne zioło, tradycyjnie wykorzystywane w medycynie Ajurwedy. Badania sprawdzające jego wpływ na ludzki organizm wywołały eksplozję zainteresowania jego działaniem wielu ludzi na całym świecie. Niektóre wyniki donoszą o jego ekscytującym potencjale w zakresie ochrony zdrowia, w szerokim spektrum oddziaływania na aspekty fizyczne i psychiczne. Poniżej przedstawiamy najważniejsze i potwierdzone informacje o możliwych sposobach jego wykorzystania.

Witania ospała – Korzyści ze stosowania korzenia witani ospałej

Ekstrakt z tej rośliny może przede wszystkim zwiększyć energię organizmu, wspomagać popęd seksualny oraz spowalniać procesy starzenia. Oto 7 korzyści ze stosowania korzenia żeń-szenia indyjskiego, które mogą mieć wpływ na zdrowie kobiet.

  1. Poprawa samopoczucia i spowalnianie procesu starzenia

Stres, zarówno ten metaboliczny, jak i emocjonalny, dramatycznie wpływa na proces starzenia. Kortyzol, czyli hormon stresu w organizmie, przyczynia się do utraty oraz osłabienia mięśni, a także do powstawania zmarszczek. Przyczynia się także do upośledzenia funkcji poznawczych. Badania wykazały, że żeń-szeń indyjski poprawia odporność na stres, prawdopodobnie poprzez zmniejszenie poziomu kortyzolu. W jednym badaniu brało udział 64 pacjentów i zaobserwowano w nim wyraźne zmniejszenie stresu u osób, które przyjmowały ekstrakt z ashwagandha. Wyniki te były porównywane z grupą, która otrzymywała placebo.

  1. Wsparcie przy menopauzie

Witania ospała działa na układ hormonalny, poprzez pobudzanie równowagi hormonalnej. Przeprowadzono badanie na 51 kobietach w okresie menopauzy, w którym pacjentki uzupełniały swoją dietę o żeń-szeń indyjski. Zaobserwowano u nich znaczne zmniejszenie pewnych objawów, takich jak uderzenia gorąca, lęk oraz niepokój.

  1. Pozytywny wpływ na potencję seksualną

Kama Sutra, jeden z najstarszych zachowanych tekstów na temat ludzkiej seksualności, zwraca również uwagę na roślinę o nazwie witania ospała. Wymienia ją jako silny stymulant seksualny. Badania wykazały, że to zioło może skutecznie wspierać zdrowie seksualne oraz witalność ludzkiego organizmu. Czyni to poprzez zwiększanie przepływu krwi oraz zmniejszając ogólny poziom napięcia. Kobiety przyjmujące ashwagandha zazwyczaj odczuwają wzrost pożądania oraz zadowolenia seksualnego.

  1. Działanie dl utrzymania dobrej pamięci

Ostatnie wyniki przeprowadzonych na zwierzętach badań pokazują, że witania ospała może zmniejszać upośledzenie procesów pamięci. Może również chronić mózg przed uszkodzeniem oksydacyjnym, które prowadzi do zmian neurodegeneracyjnych. Uczucie relaksu i odprężenia to jedna z korzyści, mogących wynikać ze stosowania żeń-szenia indyjskiego. W efekcie tego możliwa jest także poprawa długoterminowej pamięci wzrokowej.

  1. Pozytywny wpływ na żywotność organizmu

Kolejną korzyścią stosowania ekstraktu z ashwagandha może być zwiększenie ogólnej energii życiowej, co potwierdzają już niektóre obserwacje. Ostatnie badania nad witanią ospałą potwierdzają, że może ona wpływać pozytywnie na siły witalne organizmu, jednocześnie zmniejszając zaburzenia związane ze stresem.

  1. Poprawianie nastroju

Ashwagandha jest znanym ziołem stymulującym pozytywne odczucia i przyjemny nastrój. Badania sugerują, że roślina ta może odgrywać potencjalną rolę leczniczą przy wahaniach wahaniach emocjonalnych. Kobiety walczące z huśtawką nastrojów mogą z powodzeniem czerpać korzyści z suplementacji takich ziół jak dziurawiec, czy właśnie witania ospała.

  1. Zapewnienie lepszej płodności

Stres, choroba, brak równowagi hormonalnej oraz niedobory niektórych składników odżywczych – to wszystko zagraża zdrowiu reprodukcyjnemu kobiet. Czynniki te to bardzo często znacznie utrudniają kobietom inicjację poczęcia dziecka. Badania pokazują, że ashwagandha może skutecznie wspierać funkcje tarczycy, czyli jeden z ważniejszych organów, odpowiedzialnych za regulację poziomów hormonów. Poza tym, poprzez zmniejszenie stresu żeń-szeń indyjski może przyczyniać się do zachowania komfortu emocjonalnego, który jest niezbędny dla optymalnych warunków dla rodzicielstwa. Potrzebne są jednak dalsze badania, by wyjaśnić, czy witania ospała jest istotnie skuteczna w pomaganiu niepłodnym kobietom, które zmagają się z niemożnością poczęcia dziecka.

Korzystanie ze stosowania korzenia witani ospałej

Obecnie na rynku witanię ospałą najczęściej można znaleźć w postaci płynnej lub w kapsułkach. Czasami pochodzący z niej ekstrakt wchodzi w skład mieszanek ziołowych, które są przeznaczone dla poprawy zdrowia kobiet. Zawsze jednak warto szukać ekologicznego suplementu ashwagandha, który pochodzi ze sprawdzonego źródła.

Pokarz więcej

Redakcja

Redakcja serwisu drakka.pl to zespół kilku pełnych pasji i zaangażowania osób, które pragną tworzyć i redagować pomocne dla wielu artykuły poradnikowe. Dostępne w portalu treści mają charakter inspiracyjny i pomocniczy, pozwalający lepiej rozwiązywać problemy dnia codziennego. Odpowiadają one potrzebom i zainteresowaniom szerokiej grupy czytelników, niezależnie od wieku i płci.

Artykuły powiązane

Sprawdź także
Close
Back to top button