Pieniądze

Zakup mieszkania – Co warto wiedzieć

Zakup mieszkania to niezwykle ważna i trudna decyzja w życiu większości ludzi. Niestety, trudno o doświadczenie w tym względzie, dlatego warto kierować się rozwagą i wskazówkami bardziej doświadczonych. W niniejszym artykule staramy się wskazać niektóre czynniki, które mogą najbardziej decydować o trafności decyzji.

Na rynku nowych mieszkań odnotowuje są kolejne wzrosty, a deweloperzy z każdym rokiem oddają do użytku coraz więcej mieszkań. W największych polskich miasta ceny metra kwadratowego stale rosną, mimo to popyt na mieszkania z rynku pierwotnego nie maleje. Często najciekawsze inwestycje są wyprzedawane bardzo szybko. Jednak każdy, kto planuje zakup nowego lokum, nie powinien działać zbyt pochopnie.

Co należy sprawdzić przed zakupem nowego mieszkania? Jakie informacje trzeba dokładnie analizować? Jak sprawnie działać, aby ostateczna decyzja o zakupie mieszkania na rynku pierwotnym okazała się trafna? Warto odpowiedzieć sobie na tego rodzaju pytania, zanim podejmie się odpowiednią decyzję.

Zakup mieszkania a lokalizacja

Wybór odpowiedniej lokalizacji musi być poprzedzony dokładnym rozpoznaniem. Oczywiście im lepsza lokalizacja, tym cena metra kwadratowego jest wyższa. Jednak w każdej lokalizacji koniecznym jest dokładne sprawdzenie układu komunikacyjnego. Zarówno tego istniejącego, jak i będącego dopiero w planach. Czy istnieje odpowiednia sieć dróg, pozwalających na w miarę komfortowe przemieszczenia? Czy komunikacja miejska w najbliższej okolicy gwarantuje możliwość docierania do ważniejszych punktów w mieście i w jakim czasie? Czy w okolicy inwestycji znajduje się odpowiednia infrastruktura usługowa, handlowa? Czy nie ma problemów z dostępem do placówek edukacyjnych, zdrowotnych czy użyteczności publicznej? Każdorazowy zakup mieszkania powinien uwzględniać tego rodzaju analizę.

Należy również dokładnie sprawdzić plany zagospodarowania przestrzennego. Dzięki temu wiadomo, jakie inwestycje mogą być prowadzone na danym terenie. Również można zagłębić się w informacje odnośnie do przyszłych inwestycji, np. drogowych czy związanych z komunikacją miejską.

Deweloperzy i standard oferowanych ich usług

Znakomita okolica, doskonałe miejsce do zamieszkania to podstawowe przesłanki do kupna nowego mieszkania. Jednak mając zamiar zdecydować się na nowe lokum, koniecznie trzeba dokładnie prześwietlić dewelopera. Na czym polega analiza jakości świadczonych usług przez deweloperów? Istotnym jest to, w jaki sposób budują nowe budynki. Z jakich materiałów korzystają, w jakiej technologii wszystko się odbywa. Warto sprawdzać poprzednie inwestycje danego dewelopera. To, w jaki sposób się prezentują po oddaniu do użytku i co na ten temat sądzą mieszkańcy tych inwestycji.

Decydując się na zakup mieszkania od konkretnego dewelopera i w danej lokalizacji, należy sprawdzić dokładnie, czy wszystkie kwestie prawne i formalne odnośnie gruntów, czy pozwoleń dana firma posiada.

Dokładne czytanie umów przed ich podpisaniem

Zanim dojdzie do podpisania umowy o zakupie mieszkania, należy dokładnie zapoznać się z umową. Warto nawet skorzystać z pomocy kogoś doświadczonego, czy nawet zaangażować radcę prawnego, który po prostu dokładnie przeanalizuje wszystkie punkty umowy. Dzięki temu ma się pewność, co się podpisuje i chroni na wypadek niezrozumiałych zapisów w umowach sprzedaży. Dzięki temu zakup mieszkania nie będzie rodził większego ryzyka, związanego często z niezrozumienia niektórych zapisów umowy.

Pokarz więcej

Redakcja

Redakcja serwisu drakka.pl to zespół kilku pełnych pasji i zaangażowania osób, które pragną tworzyć i redagować pomocne dla wielu artykuły poradnikowe. Dostępne w portalu treści mają charakter inspiracyjny i pomocniczy, pozwalający lepiej rozwiązywać problemy dnia codziennego. Odpowiadają one potrzebom i zainteresowaniom szerokiej grupy czytelników, niezależnie od wieku i płci.

Artykuły powiązane

Back to top button