Zdrowie

Groch w zdrowej i odżywczej diecie

Groch to niezwykle odżywcza roślina strączkowa, która charakteryzuje się dużą zawartością aminokwasów. Dzięki temu ceniona jest przede wszystkim przez wegan i wegetarian, którzy muszą zwracać szczególną uwagę na produkty bogate w białka. Ponadto, zawiera on także inne, niezwykle ważne dla zachowania zdrowia składniki odżywcze, dlatego zawsze warto uwzględniać go w codziennej diecie.

Jedni ludzie go uwielbiają i zajadają się nim ze smakiem dodając do innych składników oraz przyrządzając przepyszne dania. Inni za nim nie przepadają. A są i tacy, którzy lubią groch i chętnie, by jedli dania z dodatkiem grochu, lecz z powodów zdrowotnych muszą ograniczać ich spożycie.

Groch jest jednoroczną rośliną strączkową i spotykany jest aż w siedmiu gatunkach. Pochodzi z Bliskiego Wschodu, lecz obecnie jest rozpowszechniony na całym świecie, a w Europie jest spożywany od piętnastego wieku. Znany był już w czasach starożytnych, lecz historia jego sięga jeszcze dalej, bo aż do dziewięciu tysięcy lat. Może być on rośliną dziko rosnącą, jak i rośliną uprawną.

Wartości odżywcze grochu

Groch posiada wiele cennych i odżywczych dla organizmu właściwości, które wymieniamy poniżej.

  • Przede wszystkim jest wspaniałym źródłem białka i węglowodanów.
  • Posiada także w swoim składzie witaminę C, B6, A, E, K.
  • Jest wspaniałym źródłem wielu niezbędnych dla zdrowia ludzkiego pierwiastków, takich jak żelazo, wapń, potas, magnez, a także sód, fosfor i cynk.
  • W swoim składzie posiada także sporo przeciwutleniaczy, co oznacza, że groch wykazuje właściwości antyrakowe.
  • Ponadto, dzięki temu, iż należy do roślin zasadotwórczych jest produktem, który doskonale odkwasza ludzki organizm.
  • Nie sposób nie wspomnieć o kwasie foliowym, który jest niezbędny szczególnie w okresie ciąży.
  • Należy także pamiętać o dobroczynnym działaniu błonnika, którego w grochu jest całkiem sporo.

Błonnik usprawnia trawienie, a wiec przyspiesza metabolizm, a szybszy metabolizm, to możliwość szybszego zrzucenia nadwagi. Co jest bardzo ważne, dla osób z nadwagą pragnących zrzucić zbędne kilogramy, a także dla osób chcących utrzymać swoją właściwą wagę ciała.

Groch, jako produkt spożywczy, jest niezwykle sytnym i pożywnym pokarmem, a co bardzo ważne, nie posiada zbyt wielu kalorii. Na 100 gram gotowanego produktu przypada tylko niecałe 120 kalorii, czyli mniej więcej tyle ile posiada sporej wielkości banan.

Groch w codziennej diecie

Groch może być wspaniałym dodatkiem w naszej kuchni i przyczyniać się do powstania wielu smacznych oraz zdrowych dań. Na dodatek są to zazwyczaj dania bardzo sycące. Kto z nas nie zna wspaniałej w smaku i niezwykle sycącej zupy grochowej, czy też smaku kapusty z grochem przyrządzanej na Wigilię. Poza tym, groch jest bardzo dobrym dodatkiem do soczewicy, z której powstają kotlety wegetariańskie, czy też farsz do pierogów lub krokietów.

Lecz nie każdy jest takim szczęściarzem i może bezkarnie spożywać potrawy na bazie grochu, czy z dodatkiem grochu. Groch może być źle przyswajalny przez osoby chore na żołądek lub zmagające się z problemami trawiennymi. Nie powinny po niego się gać również osoby z chorobą wrzodową czy cierpiące na refluks. Niestety, te osoby muszą zrezygnować z dań z dodatkiem grochu, albo przynajmniej istotnie ograniczyć ich spożycie.

Pokarz więcej

Redakcja

Redakcja serwisu drakka.pl to zespół kilku pełnych pasji i zaangażowania osób, które pragną tworzyć i redagować pomocne dla wielu artykuły poradnikowe. Dostępne w portalu treści mają charakter inspiracyjny i pomocniczy, pozwalający lepiej rozwiązywać problemy dnia codziennego. Odpowiadają one potrzebom i zainteresowaniom szerokiej grupy czytelników, niezależnie od wieku i płci.

Artykuły powiązane

Sprawdź także
Close
Back to top button