Zdrowie

Zdrowe produkty zbożowe – Jagły i orkisz

Niewiele osób żyjących współcześnie, które każdego dnia spożywają liczne potrawy z dodatkiem roślin, zastanawia się nad ich pochodzeniem. Ciekawostką dla wielu z nas może być to, że niektóre z nich były spożywane już wiele tysięcy lat temu. Do takich pradawnych roślin, stosowanych również w naszych czasach, możemy zaliczyć proso i orkisz. Tego rodzaju tradycyjne i zdrowe produkty zbożowe w codziennej diecie zapewnić mogą liczne korzyści dla naszego organizmu.

Proso jest tradycyjną rośliną jadalną, która znana była w Chinach i Indiach, a także w całej Azji, już co najmniej osiem tysięcy lat temu. Praktycznie od zawsze proso cenione było za swoje cenne właściwości zdrowotne. Pod względem odżywczym bardzo często porównywane jest z gryką, która ma bardzo porównywalną tradycję. Z gryki powstaje kasza gryczana, a z prosa kasza jaglana. Ta pierwsza posiada szerokie zastosowanie w kuchni polskiej. Natomiast kasza jaglana, choć bardzo wartościowa, niestety w naszym kraju w ostatnich dziesięcioleciach traktowana była po macoszemu. Choć nie zawsze tak było, gdyż dawniej była bardzo cenionym zbożem.

Proso i kasza jaglana w diecie

Powstająca z prosa kasza jaglana zalecana jest na przykład w profilaktyce antynowotworowej, ale może być także korzystna dla osób dbających o swoją skórę, paznokcie i włosy. Coraz częściej polecana jest także w diecie bezglutenowej, gdyż nie zawiera ona tego rodzaju białka. Zalecana jest również osobom ze skłonnością do anemii, jak i tym żyjącym w nieustannym stresie.

Kasza jaglana przede wszystkim zawiera znaczne ilości błonnika, który doskonale przyspiesza przemianę materii. Poza tym skutecznie oczyszcza jelita, ułatwia trawienie i jednocześnie zapobiega nadwadze. Ponadto obniża poziom cukru i złego cholesterolu w organizmie człowieka. Produkty zbożowe tego rodzaju wpływają nie tylko na nasze zdrowie, ale również dobre samopoczucie.

Proso, z którego wyrabiana jest kasza jaglana osiada w swoim składzie dużo cennego białka i witamin z grupy B. Zawarte w nim związki odżywcze bardzo dobrze wpływają na prawidłowe działanie układu nerwowego. W jej składzie są także pierwiastki chemiczne wzmacniające odporność organizmu, m.in. takie jak miedź i żelazo.

Orkisz dla zdrowia i urody

Orkisz jest rośliną należącą do rodzaju pszenicy i uprawiany był już w czasach starożytnych. Spożywali go sportowcy udający się na igrzyska, jak i gladiatorzy walczący na arenie, ponieważ konsumpcja tej rośliny gwarantowała zdrowie, energie i siłę. Produkty zbożowe z orkiszu zapewniają również szybszą regenerację organizmu po trudach walki. Choć mąka orkiszowa jest dość kaloryczna, gdyż w 100 gramach mieści się około 340 kalorii, to jednak zaleca się jej regularne konsumowanie.

W Europie największą popularnością mąka orkiszowa cieszyła się w średniowieczu, natomiast potem jej popularność nieco zbladła. Z przestrzeni zainteresowań wyparły ją rożne odmiany udomowionej pszenicy, która zapewniała wyższe plony i zyski z upraw. Dopiero około trzydziestu lat temu niemieccy ekolodzy odkryli to, jak cenna jest ta roślina. Przede wszystkim produkty zbożowe z orkiszu posiadają dużo cennego białka i  nienasyconych tłuszczów. Znaleźć w nich można także witaminę E, A i witaminy z grupy B, a także pierwiastki takie jak magnez, potas, miedź, selen, cynk. Dzięki takiemu składowi pozwalają m.in. opóźniać efekty starzenia organizmu i usprawniać pracę serca. Dobroczynnie wpływają także na mięśnie, a także poprawiają ogólną sprawność organizmu człowieka.

Cenne dla organizmu i zdrowe produkty zbożowe

Obydwa zdrowe produkty zbożowe, czyli kasza jaglana, jak i mąka orkiszowa, wspaniale sprawdzają się w wielu przepisach kuchennych. Kasza jaglana może służyć do przygotowania wielu pysznych dań, jak na przykład: kotlety, krupnik z kaszy jaglanej, kopytka, babeczki, placki, czy naleśniki. A także kaszę jaglaną można wykorzystać, jako dodatek do sałatek i ciast. Natomiast mąka orkiszowa może posłużyć do wypieku bezglutenowego chleba i bułek, oraz placków, ciastek, itp.

Pokarz więcej

Redakcja

Redakcja serwisu drakka.pl to zespół kilku pełnych pasji i zaangażowania osób, które pragną tworzyć i redagować pomocne dla wielu artykuły poradnikowe. Dostępne w portalu treści mają charakter inspiracyjny i pomocniczy, pozwalający lepiej rozwiązywać problemy dnia codziennego. Odpowiadają one potrzebom i zainteresowaniom szerokiej grupy czytelników, niezależnie od wieku i płci.

Artykuły powiązane

Sprawdź także
Close
Back to top button