Polifenole – Związki aktywne dla zdrowia i urody

Polifenole to kategoria organicznych substancji chemicznych, które naturalnie występują w roślinach. Istnieje ponad 500 unikalnych związków tego rodzaju, które charakteryzują się cennymi dla zdrowia właściwościami przeciwutleniającymi. M.in. ze względu na nie niezwykle ważne jest stosowanie w codziennej diecie odpowiedniej ilości warzyw i owoców. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na ich temat.

Polifenole to grupa naturalnie występujących w roślinnej żywności związków chemicznych, które przede wszystkim posiadają wspaniały potencjał przeciwutleniający. Dzięki temu mają one ogromny wpływ na profilaktykę i zapobieganie wielu poważnych chorób, m.in. nowotworowym i układu krążenia. Ponadto, wspomagają chronić organizm przed procesami starzenia. Związki te można podzielić na następujące grupy:

Żywność o wysokiej zawartości polifenoli jest zalecana przez większość lekarzy i dietetyków. Ich najlepszym źródeł są m.in. różnego rodzaju zioła i przyprawy, warzywa i owoce, a także produkty zbożowe i orzechy. Liczba polifenoli w żywności może być różna, w zależności od tego, gdzie dane surowce były uprawiane i transportowane. Ważne jest również czy dane produkty były dojrzałe, a także w jaki sposób były przetwarzane.

Oto niektóre z najlepszych źródeł dietetycznych polifenoli:

Polifenole – Działanie i właściwości zdrowotne

Wiele korzyści zdrowotnych, związanych z działaniem polifenoli, związanych jest z ich rolą jako naturalnych przeciwutleniaczy. Antyoksydanty są znane ze swojej zdolności do zwalczania wolnych rodników, a tym samym zapobiegania niszczeniu komórek organizmu. Wiele na to wskazuje, że te niezwykłe związki organiczne mogą pomóc zmniejszyć m.in. ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, opóźniać procesy starzenia, a nawet zapobiegać rozwojowi nowotworów i chorób układu sercowo-naczyniowego. Mogą one pozytywnie oddziaływać nawet na bakterie jelitowe.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze właściwości zdrowotne, jakie zapewniają te niezwykłe związki organiczne.

Cukrzyca typu II

Stany zapalne

Choroba serca

Otyłość

Zagrożenia i skutki uboczne

Podsumowanie